Humor kao umetnička, kulturna i društvena sila
Međunarodna interdisciplinarna umetnička platforma Borderline Offensive (Granica povrede), koja istražuje nove odnose umetnosti, humora i interkulturnog dijaloga, gostuje u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu izložbom radova nastalih u okviru dosadašnje turneje i radionica s lokalnim i gostujućim umetnicima.
Gostovanje Borderline Offensive u CZKD-u uključuje video instalaciju, performans, izložbu, predavanje i participativne radionice sa lokalnim i gostujućim umetnicima, te prezentaciju radova 19. septembra od 17 do 21 čas.
Borderline Offensive je poduhvat koji gleda na humor kao na umetničku, kulturnu i društvenu silu. Elementi iznenađenja, kontrasta ili apsurda teraju nas da promenimo svoje interpretacije stvarnosti kroz smeh, oslobađanje napetosti, izmeštanje iz uobičajenih perspektiva i načina razmišljanja. Smeh je shvaćen kao korak napred ka budućnosti, formiranju novih društvenih odnosa, u kojima građani neguju solidarnost i prijateljstvo, bore se protiv nasilja, oslobađaju se i smeju.
Tri migranta u čamcu (o krijumčaru da i ne govorimo) / Three Migrants in a Boat (To Say Nothing of the Smuggler), Igor Filipović u ulozi krijumčara i autor instalacije Petko Dourmana, foto: Vladimir Veličković, Svilara, program Kaleidoskop kulture, EPK Novi Sad 2021.
Program u Beogradu u okviru BO turneje obuhvata video instalaciju “Tri migranta u čamcu (o krijumčaru da i ne govorimo)” Petka Dourmane, “Muzej realne istorije” Ivane Šátekove, Zoukak teatra i Abduljabbara Alsuhilija, koja podrazumeva radionicu kreativnog pisanja tokom koje učesnici pišu lažna/autobiografska svedočenja - spoj realnog ličnog života, teorija zavere i stvarnih činjenica, “Poeziju papirnih lutaka” Škart kolektiva, te rad “Dugi teški put” Darinke Pop‐Mitić i Nalana Yırtmaça.
Turneja je počela u Geteborgu, gostovala u okviru programa evropskih prestonica kulture u Plovdivu i Novom Sadu, a nakon Beograda, biće nastavljena u Košicama i Luvardenu, nakon čega ide u evropske prestonice kulture Rijeku i Galvej, a završava u MENA zemljama koje su partneri u projektu.
Muzek realne istorije
Partneri u projektu BO su, uz CZKD, i TILLT iz Geteborga, Kunstverk iz Luvardena, Kuća humora i satire iz Gabrova, CIKE + Kair iz Košica, Centar za mirovne studije iz Zagreba i Simbiosis iz Soluna, a pridruženi partneri su Zoukak Teatar iz Bejruta, Anadolu Kultur iz Istanbula, Opština Ramala iz Palestine, Etidžahat Nezavisna kultura iz Sirije i Program Tandem iz Nemačke.
Projekat je finansirala je Evropska unija kroz program Kreativna Evropa, a proglašen je jednim od najkreativnijih u 2017. godini.
*Video u prilogu - BO u CZKD-u 2018.
(SEEcult.org)