• Search form

07.06.2024 | 15:24

ICOMOS zabrinut zbog sudbine kompleksa Generalštaba

ICOMOS zabrinut zbog sudbine kompleksa Generalštaba

Međunarodni savet za spomenike i spomeničke celine (ICOMOS), savetodavno telo Uneskovog Komiteta za svetsku baštinu, izrazio je zabrinutost zbog potencijalnih pretnji i nepoštovanja pravne zaštite graditeljskog nasleđa 20. veka u Beogradu i pružio podršku stručnoj javnosti u Srbiji u nastojanju da se očuva utvrđeno nepokretno kulturno dobro - zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu, koje je projektovao arhitekta Nikola Dobrović.

Pismo IKOMOS-a, koje je 7. juna prosledio javnosti Nacionalni komitet ICOMOS Srbija, upućeno je predsedniku Srbije i svim relevantnim ministarstvima, kao i Nacionalnoj komisiji za saradnju sa Uneskom i organizacijama i udruženjima koja su potpisala Deklaraciju o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba.

ICOMOS je u pismu izrazio zabrinutost izveštajima o potencijalnim pretnjama sa kojima je suočen kompleks Generalštaba – originalno sedišta Vojske i Ministarstva odbrane Jugoslavije, koji predstavlja značajno dostignuće srpske i jugoslovenske arhitekture i predstavlja jedino delo u Beogradu arhitekte Dobrovića, jednog od najznačajnijih jugoslovenskih arhitekata, teoretičara i pedagoga 20. veka – člana Srpske akademije nauka i umetnosti, Jugoslovenske akademije nauka i umetnosti i Kraljevskog instituta britanskih arhitekata.

Smešten na istaknutom mestu u centru grada, zgrade-bliznakinje tog kompleksa Sutjeska I i II, obložene tamnocrvenim i belim kamenom, stepenasto se spuštaju na način koji evocira kanjon teke Sutjeske, mesta održavanja jedne od najznačajnijih bitaka Drugog svetskog rata.

Služeći kao glavni vojni štab do 1999. godine, zdanja tog kompleksa bila su dobro održavana sve do NATO bombardovanja koje je nanelo značajna konstruktivna oštećenja na objektu Sutjeska I (sedište Glavnog štaba Vojske Jugoslavije), dok je manji deo zgrade Sutjeska II (Ministarstvo odbrane) pogođen, naveo je ICOMOS.

Generalštab je ostao upražnjen od 1999. godine, a proglašen je kulturnim spomenikom odlukom Vlade Srbije 2005. godine, kao priznanje nacionalnom kulturnom značaju. Poslednjih nedelja pojavili su se izveštaji, objavljeni i u srpskim medijima, o planovima za uklanjanje i rušenje Dobrovićevog kompleksa zarad izgradnje hotela. U međuvremeni su direktori dva zavoda za zaštitu spomenika kulture - Srbije i Beograda podneli ostavke kako ne bi trpeli pritisak da potpišu naređenje da se Generalštab ukloni sa liste zaštićenih spomenika.

ICOMOS je u pismu izrazio zaprepašćenje zbog pritiska koji se vrši na ove stručnjake za kulturno nasleđe i njihovo snažno protivljenje planiranom uklanjanju sa liste i rušenju Generalštaba, što predstavlja užasan presedan za kulturno nasleđe u celini u zemlji.

“Pridružujemo se mnogim srpskim organizacijama za kulturnu baštinu, kao što su Srpska akademija nauka i umetnosti, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Društvo srpskih arhitekata, ICOMOS Srbija, Docomomo Srbija, Srbija Nostra, Društvo konzervatora Srbije itd, koje pozivaju da se sačuva status Generalštaba na listi i obezbedi njegova konzervacija i ponovna upotreba”, navedeno je u pismu poslatom predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ministru spoljnih poslova Marku Đuriću, ministru finansija Siniši Malom, ministru građevinarstva Goranu Vesiću i ministru kulture Nikoli Selakoviću, kao i predsednici ICOMOS Srbija Sanji Kesić Ristić.

Stručnjaci ICOMOS-a za kulturno nasleđe u Međunarodnom naučnom komitetu za 20. vek, kako je istaknuto, spremni su da pomognu ICOMOS Srbija u razvoju strategija za konzervaciju i ponovnu upotrebu tog vađnog arhitektonskog kompleksa 20. veka.

*Foto: Wikimedia, antomoro, FAL

(SEEcult.org)

Biografija Marine Abramovic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.