• Search form

07.09.2010 | 09:48

Interface za 40 godina ZPA

Zagrebački plesni ansambl (ZPA) obeležava 14. septembra 40 godina delovanja premijerom plesne predstave “Interface” u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZeKaeM), u koreografiji Snježane Abramović Milković, koja za polazišnu tačku istraživanja uzima odnos virtuelnog i realnog u našem iskustvu savremenosti.

Interface za 40 godina ZPA

Zagrebački plesni ansambl (ZPA) obeležava 14. septembra 40 godina delovanja premijerom plesne predstave “Interface” u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZeKaeM), u koreografiji Snježane Abramović Milković, koja za polazišnu tačku istraživanja uzima odnos virtuelnog i realnog u našem iskustvu savremenosti.

“Interface” je velika ansambl predstava za osam plesača, koja preuzima svetove kompjuterskih igara, njihovu grafikui funkcije, baveći se načinom na koji iskustvo virtuelnog afirmiše nove potencijale razmišljanja o našim identitetima: poželjnim, fetišističkim, lažnim; mnoštvu identiteta kojima smo naseljeni.

Prema navodima dramaturga Saše Božića, činjenica je da je granica našeg iskustva virtuelnog i realnog sve poroznija, a iskustvo realnosti vrlo lako može da postane ultimativna iluzija.

Koreografkinja organizuje plesni materijal kao niz naoko nepovezanih susreta, koincidencija i interakcija u beskonačnoj struji prolaza, ali te interakcije, slučajno ili ne, formiraju događaje u našim životima.

Dramaturgija komada, prema navodima Božića, počiva na ideji da percepcija svakodnevnog biva virtualizovanom u našem unutrašnjem iskustvu, potrebi da stvaramo male narative ne bi li pobegli od haotičnosti i svakodnevice. Plesni materijal kreiran je preuzimanjem i stilizacijom načina kretanja likova iz kompjuterskih igara, a plesači na taj način oblikuju nove telesne identitete, iako ne slede razvoj tih likova.

Poreklo zvukova u predstavi “Interface” seže od vinilnog šuma i pucketanja, antiknog generatora zvuka i neshvaćenih mikro simfonija, do raznih terenskih snimki iz arhiva (Sven Jakir: dekodirani glas, Mario Rizzi: “Vukovar Soundscapes”). Eksterni materijali uključuju džez standard “These Foolish Things” u interpretaciji Elle Fitzgerald, fragmente Lullyja i Leoncavalla, Vivaldijevo “Proljeće”, “Valse Sentimentale” Čajkovskog u izvođenju Clare Rockmore, te kratki fragment neobjavljenog sešna Višeslava Laboša s gitaristom Draganom Pajićem Pajom u klubu Mama, u koji je intervenisao perkusijama.

U predstavi igraju Zrinka Lukčec, Sara Barbieri, Darija Doždor, Petra Chelfi, Aleksandra Mišić, Martina Nevistić, Ognjen Vučinić i Elvis Hođić, a autorski tim čine i scenografkinja Iva Matija Bitanga i kostimografija Emina Tataragić, te Aleksandar Čavlek koji potpisuje dizajn svetla.

Koreografkinja predstave “Interface” Snježana Abramović Milković je i umetnička voditeljka ZPA, koji je za 40 godina delovanja stekao i svetsku reputaciju, stvorivši veliki broj plesača i plesnih stručnjaka koji uspešno deluju u zemlji i inostranstvu.

ZPA je i pokretač Festivala plesa i neverbalnog teatra Svetvinčenat, jedinog letnjeg plesnog festivala u Hrvatskoj, a njegovi najnoviji projekti, kako je saopštio, odražavaju želju za uključivanjem u procese razmene veština i znanja kroz partnerske odnose sa beskompromisnim umetnicima iz evropskog kulturnog konteksta.

ZPA učestvovao je na svim važnijim festivalima u zemlji i svetu, kao što su Muzički biennale, Dani hrvatske glazbe, Dubrovačke ljetne igre, Međunarodni dječji festival, Šibenik, Tjedan suvremenog plesa, Splitsko ljeto, Zadarsko ljeto.., a sarađuje i gostuje u velikim pozorišnim kućama u zemlji i svetu.

Ansambl ZPA sarađivao je s renomiranim hrvatskim i priznatim stranim koreografima i pedagozima (Kilina Cremona, Norio Yoshida, Martin Sonderkamp, Juan Carlos Garcia, Bebeto Cidra, Emilio Gutierrez, Alexey Taran, Francesco Scavetta, Alexis Eupierre, Martine Pisani, Sahar Azimi), podižući nivo produkcija i uključujući ih u širi evropski sistem.

Za poseban doprinos razvoju hrvatskog teatra dobio je nagrade hrvatskog glumišta u kategoriji najbolje koreografije i najbolje plesačice 2004. godine, najboljeg plesača i scenografije 2006, te najbolje produkcije za 2008. godinu.

Produkcije ZPA: “Tango je tužna misao koja se pleše” (koreograf: Ksenija Zec, 1995.), “Prepoznavanje krajolika” (koreograf: J. C. Garcia, 1996.), multimedijalni projekt “Snovi drugih ljudi” (grupa autora, 1998.), “Lovci čežnje” (koreograf: Bebeto Cidra, 1999.), “Krava Licario sveta Oppiano” (autor: Alexey Taran, 2000.); “2tri4” u koprodukciji s Bad. Co. (grupa autora; 2001), “Žurba duše” (E. Gutierrez, 2001.), “M.U.R.” (K. Zec, 2002., “Meni ti to nije baš” (I.Omerzo; 2003.), “Nešto, možda, sasvim osobno” (S. Abramović 2003.), “5 do 12” (grupa autora, 2003.), “Isto” (koreograf: Ksenija Zec, 2004.), “Priče bez niti” (koreograf: Aleksis Eupierre 2005.), “Pasijans” (koreograf: Iztok Kovač, 2006.), “Ogoljeno” (koreograf: S. Abramović-Milković, 2007.), “Blink” (koreograf: Martine Pisani, 2008.) “UTF-8” (koreograf: Sahar Azimi, 2009.)

ZPA će predstavu “Interface”, nakon svečane premijere, reprizno izvesti i 15. i 16. septembra u ZeKaeM-u.

Sajt ZPA je www.zagrebackiplesniansambl.hr

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r