IO članova ULUS-a o dodeli posebnih priznanja
Inicijativni odbor članova ULUS-a postavio je pitanje uloge Koordinacionog odbora umetničkih udruženja Srbije (KO) u proceduri dodele posebnih priznanja umetnicima za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, povodom javnog poziva Ministarstva kulture za dostavljanje novih predloga kandidata za 2009. godinu. IO je u saopštenju naveo da je Uredba o dodeli posebnih priznanja od početka primene 2006. godine menjana tri puta u delu koji se odnosi na KO, čime je to telo izgubilo pravo da predlaže izvestan broj članova komisije koja utvrđuje predloge kandidata za nacionalna priznanja.
Inicijativni odbor članova ULUS-a postavio je pitanje uloge Koordinacionog odbora umetničkih udruženja Srbije (KO) u proceduri dodele posebnih priznanja umetnicima za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, povodom javnog poziva Ministarstva kulture za dostavljanje novih predloga kandidata za 2009. godinu.
IO je u saopštenju naveo da je Uredba o dodeli posebnih priznanja od početka primene 2006. godine menjana tri puta u delu koji se odnosi na KO, čime je to telo izgubilo pravo da predlaže izvestan broj članova komisije koja utvrđuje predloge kandidata za nacionalna priznanja.
Navodeći da je u prvoj verziji KO predlagao 5 od 9 članova komisije, u drugoj 4 od 9, a da se u trećoj ne pominje, kao ni ukupan broj članova komisije, IO je upitao da li je razlog za ukidanje prava KO kršenje procedure u prvom mandatu, kada su na spisak uneta dva imena koja komisija nije utvrdila ili što je u poslednjem mandatu zanimanje voditelj tretirano kao umetnička delatnost.
“Pitamo se kakva je i od koga verifikovana procedura poštovana kada je sproveden postupak izmene teksta uredbe bez konsultacija sa ključnim akterom inicijative za utvrđivanje nacionalnog priznanja i autorom koncepta same uredbe?”, naveli su u saopštenju članovi IO, umetnici Predrag Kočović, Dragan Kićović, Anica Vučetić, Vlada Ristivojević, Dobrica Kamperelić, Mira Denkov, Nina Todorović i Dragoslav Krnajski.
“Energičnim i organizovanim akcijama KO je tokom poslednje decenije stekao javnu legitimaciju kao nezaobilazni činilac, odgovorni zastupnik stvaralaca i kulturnih delatnosti u tranzicionom procesu koji potresa i oblast kulture (i te kako i pre svega), a koji zbog diletantskog pristupa političkih elita ovoj oblasti, za koje je kultura sitniš u međustranačkoj trgovini, preti da suštinski ugrozi smisao posvećenosti stvaralaštvu u Srbiji dogod se mera društvene važnosti kulture ovako ‘razrezuje’”, naveo je IO u saopštenju.
IO članova ULUS-a kritikovao je i odlazeće članove komisije, koji su predloženi od KO, što nisu obavestili svoja udruženja ili KO o predlozima za izmenu uredbe.
Prema navodima IO, to je posebna tema i akutni problem za KO, koji zahteva hitno, ozbiljno i sveobuhvatno razmatranje.
“Neodgovornost nosilaca vodećih funkcija umetničkih udruženja - što jednako važi i za aktuelni sastav KO - koja se ponajpre ogleda u snishodljivosti i nezameranju u ophođenju sa nadležnim instancama, posledovala je poražavajućim tretmanom KO i gubljenjem njegove formalne pozicije u sistemu kulture, a time i kritičnog uticaja koji je vremenom trebalo samo da jača kao jedan od modusa javne kontrole”, ocenio je IO članova ULUS-a.
“Svaki vid oportunizma umesto istrajavanja u principijelnosti u vršenju javnog posla neumitno i nažalost doprinosi tekućem urušavanju sistema vrednosti, a ono kao vrtlog za sobom povlači i kreatore ove tragikomične situacije bili oni toga svesni ili ne”, naveo je IO, ocenjujući da je to “samo jedna od aktuelnih tema naše institucionalno - kulturne scene, u kojoj sličnih primera izigravanja proklamovanih ciljeva kulturne politike, pre svega u smislu demokratizacije kulture, decentralizacije u kulturi i depolitizacije kulture odnosno toliko izvikane transparentnosti, ima na pretek”.
Novi javni poziv za dodelu posebnih priznanja umetnicima za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi u Srbiji otvoren je do 14. marta.
Pravo na posebno priznanje može steći umetnik koji je stekao status korisnika penzije kod nadležnog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i koji je državljanin Srbije.
Pravo na posebno priznanje stiče se na osnovu posebnih uslova, koji podrazumevaju vrhunski umetnički doprinos nacionalnoj kulturi, najznačajnije nagrade i priznanja i obrazloženu ocenu umetničkog doprinosa, u skladu s kriterijumima odgovarajućeg umetničkog udruženja.
Podnosioci predloga mogu biti: umetnička udruženja, ustanove kulture i druga pravna i fizička lica.
Komisija koju obrazuje i čije članove imenuje Ministarstvo kulture, utvrđuje i podnosi Predlog imena dobitnika posebih priznanja. Na osnovu predloga Komisije, Ministarstvo kulture, polazeći od sredstava obezbeđenih Zakonom o budđetu, predložiće Vladi Srbije akt o dodeli posebnih priznanja. Vlada potom donosi Rešenje o dodeli posebnih priznanja umetnicima za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi.
Posebno priznanje dodeljuje se i isplaćuje umetniku u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja, u neto iznosu od 50.000 dinara.
Sajt Ministarstva kulture je www.kultura.sr.gov.yu