Isklesano vreme, Panduru u čast
Izložba fotografija Aljoše Rebolja “Isklesano vreme - pozorišni opus Tomaža Pandura u Hrvatskoj” otvorena je u atrijumu palate Sponza u Dubrovniku, kao završni izložbeni program 68. Dubrovačkih letnjih igara.
“Bio je lovac za snovima, lovac za lepotom” – moto je izložbe, na čijem su emotivnom otvaranju 22. avgusta govorili glumac Romano Nikolić u ime udruženja Arterarij, suorganizatora, te Pandurova najbliža saradnica, dramaturškinja i sestra Livija Pandur. Glumica Perica Martinović pročitala je kratko pismo njenog oca Miše napisano Panduru u čast.
Aljoša Rebolj
Autor fotografija i nekadašnji Pandurov saradnik Aljoša Rebolj kazao je da je Pandur “uvek znao da inspiriše i od svih traži najviše”. Rebolj je istakao da mu je čast da izlaže u impresivnom atrijumu palate Sponza, na mestu gde se skupljala kišnica, što ima posebno značenje za Pandurov rediteljski rukopis.
Pandur je bio jedan od najznačajnijih savremenih pozorišnih reditelja koji je svojim radom i saradnjom s Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu, Dubrovačkim letnjim igrama i brojnim drugima trajno obeležio i doprineo hrvatskoj pozorišnoj sceni, a veliki uticaj ostvario je i na brojnim pozornicama u inostranstvu. Smrt je Pandura prerano i iznenada zadesila u 53. godinu. Publika i danas ima snažna sećanja na njegovu prepoznatljivu estetiku i pozorišni jezik, a umetnici koji su imali priliku da rade s njim sećaju se njegovog vizionarstva i jedinstvenog procesa izgradnje pozorišnog narativa i slike u upečatljive, zaokružene i uvek nove celine.
Pandurova “Medeja” premijerno izvedena na Lovrjencu 2012. godine, sa Almom Pricom u naslovnoj ulozi, a u koprodukciji Igara i zagrebačkog HNK-a, trajno je urezana u memoriju festivalske publike.
Karla Labaš, Livija Pandur, Aljoša Rebolj, Perica Martinović, Romano Nikolić
Izložba je najpre u maju bila predstavljena u Laubi u Zagrebu, a omogućili su je slovenačka ambasada u Zagrebu, Web2Print, Printera i Pandur Theaters.
Na 68. Dubrovačkim letnjim igrama biće otvorena do 1. septembra.
(SEEcult.org)