• Search form

14.07.2021 | 15:38

Izdavači traže odlaganje Sajma knjiga, septembar neprihvatljiv

Izdavači traže odlaganje Sajma knjiga, septembar neprihvatljiv

Udruženje izdavača i knjižara Srbije (UIKS), Udruženje profesionalnih izdavača Srbije (UPIS) i grupacija samostalnih izdavača zatražili su od nadležnih odlaganje Beogradskog sajma knjiga do standardnog oktobarskog termina 2022. godine, smatrajući da je održavanje te manifestacije polovinom septembra neprihvatljivo, jer bi proteklo bez dovoljno publike, bez dovoljno novih naslova, bez ekonomskog opravdanja za izdavače i bez dovoljno izdavača da bi to bio reprezentativan kulturni događaj.

Navodeći i da nema nikakvih garancija da 65. Sajam knjiga može biti organizovan u predviđenom terminu od 11. do 19. septembra, jer postoje nagoveštaji o intenziviranju prisustva korona virusa, izdavači su poručili da nisu u mogućnosti da preuzimaju na sebe nepotrebne i neopravdane zdravstvene, organizacione i finansijske rizike.

U otvorenom pismu Odboru Beogradskog sajma knjiga, Sekretarijatu za kulturu Beograda, Ministarstvu kulture i informisanja i Vladi Srbije, izdavači su naveli da je Beogradski sajam knjiga veoma važna manifestacija i da se tradicija mora poštovati, ali su svesni činjenice da će ovako organizovana sajamska manifestacija proizvesti mnogo problema i izvesno neće biti od očekivane koristi ni organizatoru, ni učesnicima, niti posetiocima.

Nakon sastanka na kojem su učestvovali na poziv rukovodstva Beogradskog sajma i Sekretarijata za kulturu Beograda, predstavnici UIKS, UPIS i grupacije samostalnih izdavača, naveli su većinski deo izdavača smatra da nije moguće uspešno organizovati Sajam knjiga pod najavljenim organizacionim uslovima.

“Budući da je dužnost udruženja da zaštite interese članova i struke, smatramo da je potrebno ponovo razmotriti mogućnosti organizovanja” Sajma knjiga, saopštili su izdavači, navodeći neke od ključnih argumenata koji ne idu u prilog održavanju Sajma knjiga u planiranom septembarskom terminu.

Najpre, to su nagoveštene promene epidemioloških okolnosti i povećanje broja zaraženih, zatim vremenske prilike, odnosno toplo vreme koje odbija posetioce da dođu u zatvoreni prostor, godišnje odmore koji su polovinom septembra još aktuelni, pa je veliki broj ljudi i dalje van Beograda, uključujući i zaposlene u samim izdavačkim kućama, kao i distributere, štampare, kurirske službe... Takođe, početak je školske godine i kupovina udžbenika i školskog pribora u tom periodu dodatno opterećuje kućni budžet (u tom periodu knjižare i izdavači imaju povećan obim posla zbog kupovine udžbenika).

Organizovana poseta đaka, koji čine značajan i poželjan broj posetilaca, pod znakom je pitanja, a u toku je i ispitni rok za studente, pri čemu se deo njih u tom periodu i dalje nalazi van Beograda.

Održavanje Sajma knjiga preklopilo bi se sa BITEF-om.

Onemogućena je organizacija dolaska stranih autora, delegacija i gostiju, produkcija knjiga neće biti pripremljena, niti odštampana u skladu sa godišnjim planom, naročito najzahtevnija i najsloženija izdanja, štamparije rade u manjem obimu i kapacitetima tokom letnjih meseci ili uopšte ne rade, izdavači nemaju dovoljno vremena za pripremu – manji broj naslova će biti dostupan, kraći je period za promotivne aktivnosti, cena zakupa štandova i prateće opreme je ostala ista kao i prethodnih godina, što predstavlja nesolidarno nametnuto finansijsko opterećenje kojem su izloženi isključivo izdavači bez uvažavanja pandemijskih okolnosti.

Kao argument protiv održavanja Sajma knjiga u najavljenom septembarskom terminu navedeno je i to što cena ulaznica i parkinga i dalje predstavlja dodatni trošak koji mnoge posetioce odbija od dolaska na Sajam, posebno u ovogodišnjoj situaciji.

U skladu sa tim primedbama, predstavnici sve tri grupacije saglasni su da učešće na ovogodišnjem Sajmu knjiga nije prihvatljivo, zbog čega pozivaju Odbor Beogradskog sajma knjiga da, uz podršku Gradske uprave i Ministarstva kulture i informisanja, odloži održavanje Sajma knjiga do standardnog oktobarskog termina sledeće godine.

UIKS, UPIS i samostalni izdavači poručili su da i dalje ostaju pri stavu da u Odboru Sajma knjiga treba da budu zastupljeni i predstavnici izdavača kako bi se blagovremeno usaglašavale i sprovodile sve odluke bitne za održavanje te manifestacije.

Organizatori 65. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, koji je 2021. godine pauzirao zbog pandemije, najavili su 22. juna da će ta manifestacija biti održana od 11. do 19. septembra - umesto u tradicionalnom oktobarskom terminu. Pod sloganom “Povratak napisanih”, 65. Sajam knjiga bio bi simbolično otvoren 11. septembra - na dan kada je pre 84 godine počela prva manifestacija u posleratnoj istoriji Beogradskog sajma na današnjoj lokaciji.

Odluku o odstupanju od uobičajenog termina doneo je Odbor Beogradskog sajma knjiga, predvođen akademikom Dušanom Kovačevićem, uz učešće gradskog sekretara za kulturu Ivana Karla i, kako je tada saopšteno, saglasnost Dejana Papića, predsednika Udruženja izdavača i knjižara Srbije, Zorana Hamovića, predsednika Udruženja profesionalnih izdavača, i Žarka Čigoje, predstavnika samostalnih izdavača.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav