Jak program 5. PAFF-a, uprkos kriznom budžetu
Pančevo Film Festival (PAFF) prikazaće u petom izdanju, od 5. do 9. septembra, pedesetak autorskih filmova različitih formi i stilova kojima, uprkos smanjenom budžetu, nastavlja misiju predstavljanja mladih talentovanih autora i ispitivanja šta sve kinematografija može da bude danas.
“Ove godine radili smo u najtežim uslovima do sada. Nismo bili sigurni da li ćemo uspeti da napravimo minimum onoga što smo zamislili. Ali shvatili smo da i posle pet godina i dalje najviše zavisimo od sopstvenog i entuzijazma ekipe ljudi koji učestvuju u organizaciji festivala i rešili smo da mora da se održi”, rekao je 30. avgusta na konferenciji za novinare u Filmskom centru Srbije osnivač i direktor PAFF-a, nagrađivani mladi reditelj Ognjen Glavonić.
Iako je zbog manjeg budžeta obim programa manji nego prošle godine, nije i slabiji, a što je posebno važno za mladu publiku - ulaznice su i dalje i besplatne, naglasio je Glavonić, autor nagrađivanog dokumentarca "Dubina dva" i aktuelnog dugometražnog igranog filma "Teret".
Jubilarni PAFF otvoriće u Dvorani Kulturnog centra Pančeva dokumentarni filmski esej nagrađivanog autora Mladena Kovačevića “4 godine u 10 minuta” o prvom Srbinu koji je osvojio Mont Everest – Pančevcu Draganu Jaćimoviću.
Kovačevićevim eksperimentalnim arhivskim dokumentarcem počinje takmičarski program PAFF-a Svetionici, u kojoj će, u selekciji reditelja Marka Grbe Singa, biti prikazano još osam ostvarenja različitih filmskih oblika i žanrova. Među njima su “Sofija Antipolis” autora Virdžila Vernijea, koji je svetsku premijeru imao ovog leta u Lokarnu, “Valdhajmov valcer” austrijske rediteljke Rut Bekerman, “Fabrika ništavila” Portugalca Pedra Pinja, “Doba klasike” američkog autora Teda Fenta, “Majči” mladog hrvatskog autora Josipa Lukića, koji će biti i gost PAFF-a, “Letnjikovac”, najnovije ostvarenje hrvatskog reditelja Damira Čučića, te “Touching Concrete” nemačkog reditelja Ilje Štala, sniman u Južnoafričkoj Republici.
O nagradi za najbolji dugometražni film odlučiće žiri koji čine francuska rediteljka Valeri Masadijan, francuska kolor grejderka Izabel Džulijen i osnivač i umetnički direktor prizrenskog Dokufesta Veton Nurkolari.
Marko Grba Sing je istakao da koncept PAFF-a, koji su od osnivanja tog festivala zamislili Glavonić i reditelj Stefan Ivančić, daje veliku slobodu u programiranju.
“Zanimljiva mi je ta mešavina žanrova i forme, igrane, dokumentarne, pa i eksperimentalne. Bilo je lako napraviti selekciju”, rekao je on.
Za nagrade se tako ravnopravno takmiče studentski film i film koji je već nagrađen na nekom velikom festivalu, dodao je Glavonić.
Za takmičarsku selekciju kratkih filmova Rani radovi najvećim delom bio je zadužen Stefan Ivančić, a žiri tog programa čini 16 srednjoškolaca, koji će kroz rad sa mentorima, rediteljima mlađe generacije Igorom Bezinovićem (Hrvatska) i Mikijem Polonskim (Izrael), odlučiti o nagradi “Dimnjak” za najbolji film i nagradama za najbolju režiju, scenario, mušku i žensku ulogu, kameru i montažu, prolazeći na taj način kroz svojevrsnu filmsku radionicu.
Ove godine taj žiri se internacionalizuje i činiće ga polaznici regionalne interkuluturalne filmske škole Re:thinking films, novonastale zajedničke platforme Dokufesta iz Prizrena, festivala Pravo ljudski iz Sarajeva i PAFF-a.
Selekcija Pafforama daće presek festivalskih hitova kao što su “Zimska braća”, nagrađivani prvenac islandskog reditelja Hlinura Palmasona, hrvatski “Bife Željezara” Gorana Devića, najnagrađivaniji srpski dokumentarac “Druga strana svega” Mile Turajlić, “Ćambra” italijanskog autora Jonasa Karpinjana, “Vojnici, priča iz Ferentarija”, rumunski film srpske rediteljke Ivane Mladenović...
Na početku svake festivalske večeri biće prikazivan kratki animirani film koji je ostvario uspeh u svetu, uključujući “Neputovanja” Ane Nedeljković i Nikole Majdaka, “Negativ Space”, koji potpisuju Ru Kuvahata i Maks Porter, a nominovan je za Oskara, švedski “The Burden” Niki Lindrot von Bar...
Retrospektiva kratkih filmova mladih autora u progrmu Svetla budućnost posvećena je srpskoj rediteljki Jeleni Gavrilović.
Popularna selekcija Ponoćna jeza okuplja S/F, fantazi i horor filmive iz celog sveta, u izboru britanskog reditelja Džulijana Ričardsa, a biće prikazivana od ponoći u bioskopu “Apolo”.
Za zatvaranje petog PAFF-a, nakon dodele nagrada, najavljen je ruski film “Dovlatov” Alekseja Germana Mlađeg, u kojem naslovnu ulogu igra srpski glumac Milan Marić.
PAFF organizuje Udruženje građana Pančevo Film Festival, koje okuplja mlade filmadžije, reditelje i druge umetnike iz Pančeva, Beograda i okoline, a partneri su Centar za kulturu Pančeva i Dom omladine Pančeva. Ove godine PAFF je organizovan i uz pomoć Filmskog centra Srbije.
PAFF je 2017. godine prikazao 75 filmova i nekoliko retrospektiva, a prvi put su korišćena čak tri bioskopa u gradu, dok se sada vraća na dva.
Od Ministarstva kulture dobili su podršku u iznosu od 500.000 dinara, kao i ranije, ali je podrška Grada Beograda prepolovljena, dok Vojvodina ni ovoga puta nije dala ništa.
“Naša ideja je da treba da postoji mesto gde će se čuti neki drugačiji glasovi, a ne prikazivati filmovi koji se vrte na svim drugim festivalima ili u bioskopima, iza kojih stoji velika mašinerija. Ovo je festival koji prave mladi reditelji. Stefan, Marko i ja smo dosta putovali po drugim festivalima sa našim filmovima i tako smo videli da je toliko kvalitetnih filmova oko nas, a da oni nikada ne stignu u Srbiju. Ideja je da PAFF publici ponudi nešto drugačije, sa ciljem da se ta drugost približi, bilo da je to drugi filmski žanr, rod, stil, jezik, bilo da su druge kulture“, istakao je Glavonić.
PAFF nudi i muzički program, a pored benda Bitipatibi, koji će nastupiti ispred Kulturnog centra Pančeva posle filma otvaranja i Kovačevićevog filma, najavljeni su DJ nastupi svake večeri u klubu Štab Pogon. Subota je rezervisana za karaoke na istom mestu.
Prošle godine, na 4. PAFF-u, najboljim filmom proglašen je “Turnir” reditelja Jurija Ankaranija koji osvetljava apsurd tehnološke modernizacije konzervativnog društva. Posebna priznanja dobili su filmovi “Milla” rediteljke Valerie Massadian o ljubavi dvoje mladih i “Playing Men” Matjaža Ivanišina, esejistički dokumentarac o mediteranskim muškarcima koje posmatra kroz njihove igre i odnose u tradicionalnim društvenim igrama.
(SEEcult.org)