Janežičeve studije Fausta u BDP-u
Predstava “Nije to to / studije Fausta”, istraživački projekat slovenačkog reditelja Tomija Janežiča, prema tekstu Simone Semenič, biće premijerno izvedena 17. oktobra u Beogradskom dramskom pozorištu (BDP), koje je koproducent tog komada sa Sarajevskim ratnim teatrom (SARTR), Zetskim domom sa Cetinja i Međunarodnim pozorišnim festivalom MESS.
Veliku regionalnu koprodukciju inspirisanu Geteovim dramskim spevom “Faust” izvode glumice iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, a premijera u Sarajevu bila je 7. jula na sceni SARTR-a, nakon čega je svečano početkom septembra svečano izvedena i na otvaranju jubilarnog, 60. MESS-a.
“Nije to to / studije Fausta” bazira se na “ponovnom ispisivanju dobro poznatih scena kroz prizmu odnosa mita i savremenih okolnosti na Balkanu, pravljenja mosta – veze između Zapada i Istoka”, navelo je u najavi BDP.
Tomi Janežič je, predstavljajući taj projekat u Beogradu u decembru 2019. godine, izjavio da želi da uradi kratku predstavu, za razliku od mnogih ranijih, među kojima je sedmosatni Čehovljev “Galeb” u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. “Tražim najkraći mogući format, a da ima smisla. Tako sam predložio dramskoj spisateljici Simoni Semenič da napiše komad koji nije ’Faust’, ali dodiruje njegovu suštinu. Zanima me ‘nepojmljivost’. Negde i Faust kreće s tim, kao da želi most u nepojmljivo”, rekao je tada Janežič, koji zbog epidemioloških mera verovatno neće moći da dođe na beogradsku premijeru.
Predstavu su na konferenciji za novinare 12. oktobra u BDP-u najavile glumice, ističući zadovoljstvo zbog interesantnog iskustva i učešća u stvaranju onoga što se naziva totalni teatar.
Emina Muftić iz Narodnog pozorišta u Sarajevu izjavila je da je ova predstava specifična na razne načine, kao i da ju je pratio divni proces upoznavanja glumica i članova ekipe iz različitih gradova.
“Prošli smo jedan lepo težak proces, stekli neobično iskustvo. Bila je i pauza zbog epidemije. Imamo razne asocijacije na sve to, kao što i sama predstava nudi razne simbole, metafore, puno asocijacija”, rekla je Emina Muftić. “Pamtićemo i to što smo bili ženska ekipa. Kako se pokazalo, žene su veoma izdržljive”, dodala je ona.
Selma Alispahić iz SARTR-a primetila je da je prekid rada zbog korona virusa značio da su se procesu vratili promenjeni tim iskustvom.
“Mislim da je predstava jako dobro odgovorila upravo na trenutak u kojem je nastala. Tomi je od prve probe govorio da se predstava bavi nepojmljivim. Mislim da je to nešto što na podsvesnom nivou svi možemo da prepoznamo, jer su naši životi u poslednjih 25 godina bili obeleženi nepojmljivim – u regiji, a posebno kod nas”, izjavila je Selma Alispahić, dodajući da je “to nepojmljivo na najbolji mogući način transformisano u jedan umetnički čin”.
Prema njenim rečima, predstava komunicira pre svega na podsvesnom nivou, obraća se publici “sa namerom da je ohrabri da se suočava, da pogleda u svoje lice nekim drugim očima i sa nekim drugim iskustvima”.
“Ova korona koja se desila je isto tako nešto nepojmljivo, tako da su i sredstva u predstavi vrlo svedena. Iskustvo lokdauna nas je vratilo na neke suštinske postavke i to se ogledalo i u glumačkim i u rediteljskim sredstvima. Mislim da smo vratili pozorišni jezik na neku jednostavnost i suštinu koja nam je u ovom trenutku preko potrebna”, izjavila je Selma Alispahić.
Maja Ranđić iz BDP-a istakla je da su se tokom zanimljivog procesa rada zbližili jer je svako iznosio lične stvari: “Tako smo se zaista povezali, a pomoglo je i što smo imali takvog čoveka za reditelja. Srećna sam i uzbuđena što su naši gosti sada u Beogradu”.
Što se tiče predstave, “razrađujemo i razgrađujemo neke motive iz Fausta, ali ne na sugestivan način već tako da svako u publici prepozna neke slike koje su njemu bliske”, dodala je ona.
U glumačkom ansamblu – uživo i na video projekcijama su i Maja Salkić, Dunja Stojanović, Amila Terzimehić, Karmen Bardak i Jelena Laban. U predstavi učestvuju i mladi asistenti režije Benjamim Konjicija i Gabriel Lazić, inače studenti Akademije scenskih umetnosti u Sarajevu.
Reditelj Tomi Janežič potpisuje i dramaturgiju i dizajn zvuka, a sa scenografom Brankom Hojnikom i dizajn svetla. Kostimografkinja je Marina Sremac, a koreografkinja Katja Lening.
Predstava se igra na velikoj sceni “Olivera i Rade Marković”. Pretpremijere će biti izvedene 15. i 16. oktobra, premijera je 17, a prva repriza 18. oktobra.
*Fotografije sa izvođenja u SARTR-u: Dženat Dreković
(SEEcult.org)