Januar u Jugoslovenskoj kinoteci
Početak 2023. godine u Jugoslovenskoj kinoteci obeležiće ciklus posvećen nedavno preminulom doajenu srpske i jugoslovenske kinematografije Mladomiru Puriši Đorđeviću, besplatne projekcije restaurisanog filma “Pas koji je voleo vozove” (1977) Gorana Paskaljevića, filmovi koje preporučuje podkaster Galeb Nikačević, te uspešne srpske koprodukcije i novi ciklus filmova na temu mentalnog zdravlja, praćen diskusijama.
Nakon praznične pauze, Kinoteka počinje program u novoj godini 3. januara ciklusom Po željama gledalaca, počev od kultnih filmova Vima Vendersa “Do kraja sveta” (1991) i “Pariz-Teksas” (1984). Publika će moći da uživa u poznatim ostvarenjima domaće i svetske kinematografije, kao što su “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice P.T.T.” (1967) Dušana Makavejeva i “Titanik” (1997) Džejmsa Kamerona.
Ciklus Velikani svetskog filma, posvećen nedavno preminulom reditelju Mladomiru Puriši Đorđeviću (1924-2022), najavljen je od 10. do 15. januara. Iz njegovog bogatog opusa odabrano je 13 filmova, uključujući čuvenu tetralogiju iz 1960-ih godina “Devojka”, “San”, “Jutro” i “Podne”.
Program je koncipiran hronološki, pa ga otvara “Prvi građanin male varoši”(1961), a zatvara “Tango je tužna misao koja se pleše” (1997).
Puriši Đorđeviću, koji je preminuo krajem novembra u 99. godini, odata je počast i u zimskom dvobroju časopisa Kinoteka, u kojem ga Nikola Lorencin u tekstu kolažne forme "Vogliamo vivere!" opisuje kao "Titovog filmadžije i borca za Trst, naoružanog filmskom kamerom, filmskog diverzanta od 1947. godine". „Fascinantna je životna i stvaralačka energija koju je manifestovao Puriša Đorđević tokom svog života, dugog skoro čitav vek“ piše i Jovan Marković, koji je iz njegovog bogatog opusa odabrao da prikaže film Pavle Pavlović (1975), digitalno restaurisan u okviru projekta A1 Kinoteka. Posle čuvene tetralogije iz 60-ih godina na temu ratne ili poratne stvarnosti, Đorđević se u tom filmu "bavi pitanjem šta je ostalo od sna o lepšoj budućnosti i otkriva ozbiljne pukotine u građevini kojoj je revolucija udarila temelje".
Sledi ciklus Moj izbor, u okviru kojeg će od 16. do 20. januara biti prikazano deset omiljenih filmova Galeba Nikačevića. Na njegovoj raznovrsnoj listi nalaze se S/F klasici “Odiseja u svemiru 2001” (1968) Stenlija Kjubrika i “Stalker” (1979) Andreja Tarkovskog, ali i iranska drama “Deca neba” (1997) Madžida Madžidija i američka komedija “Prodavci” (1994) Kevina Smita...
U okviru programa Arte predstavlja: Filmovi rođeni pod srećnom zvezdom, od 22. do 25. januara biće prikazane četiri uspešne koprodukcije srpskih autora: nagrađivani igrani film “Krugovi” (2013) Srdana Golubovića, snimljen u saradnji Srbije, Nemačke, Francuske, Slovenije i Hrvatske, te dugometražni dokumentarci “Druga strana svega” (2017) Mile Turajlić, “Srećna Nova, Jivu” (2020) Mladena Kovačevića i “Slatko od ništa” (2017) Borisa Mitića.
Druga strana svega
U okviru projekta A1 Kinoteka, za 28. januar najavljene su dve besplatne projekcije restaurisane kopije filma “Pas koji je voleo vozove” (1977) Gorana Paskaljevića (1947-20202), prema scenariju Gordana Mihića. U priči o susretu devojke koja beži iz zatvora, bivšeg filmskog kaskadera koji po provinciji imitira scene vesterna i mladića koji veruje u prijateljstvo i ljubav, nezaboravne uloge odigrali su Svetlana Bojković, Bata Živojinović i Irfan Mensur. Projekcije su u 18 i u 20.30 sati.
Novi ciklus filmova Diskusija o mentalnom zdravlju počinje 31. januara filmom “Nesrećna Džasmin” (2013) Vudija Alena. Posle projekcije biće održana interaktivna panel diskusija, u saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje, na temu bolesti koja muči glavnu junakinju te drame, u izvanrednom tumačenju Kejt Blanšet.
Kinoteka će u okviru program Sećanje na... podsetiti u više termina tokom januara na filmove nedavno preminulih umetnika. Među njima su glumci Tatjana Beljakova, Anđela Lensburi, Robi Koltrejn, Ajrin Kara, Ralf Volter, Sven Bertil Taube i Lesli Filips, kao i pevač i kompozitor Niko Fidenko.
Sajt Jugoslovenske kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)