Jeleni Micić nagrada Mangelos za 2021.
Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2021. godinu dobila je Jelena Micić, saopšteno je 5. jula u Galeriji Remont na otvaranju izložbe finalista tog prestižnog priznanja za mlade umetnike u Srbiji, koje je dodeljeno jubilarni, 20. put, a podrazumeva dvomesečni studijski rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu.
Učesnici finalne izložbe nagrade “Mangelos” za 2021. godinu – dobitnica Jelena Micić, te Luka Cvetković, Stefan Lukić, Arpad Pulai i Tijana Radenković, predstavili su uoči otvaranja svoj rad članovima međunarodnog žirija, koji su činili istoričarka umetnosti i kustoskinja u Kulturnom centru Beograda Katarina Kostandinović, istoričarka umetnosti i nezavisna kustoskinja Teodora Jeremić iz Beograda, likovni kritičar, samostalni kustos i urednik likovnog programa u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu Dejan Vasić, samostalni kustos iz Njujorka Boško Bošković, umetnica i profesorka na Beogradskoj akademiji poslovno-umetničkih strukovnih studija dr Milica Ružičić, dobitnica nagrade “Mangelos” za 2004. godinu, te nezavisna kustoskinja Amy Rosenblum Martin iz Njujorka, koja se pridružila kolegama u drugom krugu žiriranja.
Instalacija Jelene Micić “Twisting by the Pool”, koncipirana namenski za izložbu finalista nagrade “Mangelos”, referiše na grupu performativnih i redimejd radova Putzmalerei, koju je započela 2016. godine tokom studija na Akademiji likovnih umetnosti u Beču i kroz koju tematizuje i preispituje granicu umetnosti i stvarnog života, odnosno njenih profesionalnih i egzistencijalnih iskustava kao umetnice i spremačice.
Ironičnog naziva, preuzetog od rok grupe Dire Straits, aktuleni rad/prostornu instalaciju čine sterilna konstrukcija od pločica ispunjena sredstvom za održavanje sanitarija i uklanjanje kamenca Betazid Rosso i sažeto uputstvo za njegovu upotrebu. Batazid Rosso je kiselo koncentrovano sredstvo austrijske kompanije hollu Systemhygiene GmbH koje je prema Globalno harmonizovanom sistemu klasifikacije i obeležavanja hemikalija UN označenp sa GHS05. Ta supstanca, opasna po zdravlje, često se koristi u praksi “profesionalnog” čišćenja i neretko bez upozorenja za radnike i radnice, kao i bez neophodnih mera zaštite, uslova za rad i sigurnosti u pogledu prava na zdravstveno osiguranje i zaštitu prilikom gubitka posla. Rad neposredno suočava posetioce sa opasnošću sa kojom se nezaštićena, često i prekvalifikovana fizička radna snaga svakodnevno susreće tokom radnog procesa, ali i podriva sam pojam uzvišenog kao užitka u pretnji sa sigurne distance. Inkorporirajući sopstveno radno iskustvo, Jelena Micić ispituje ekonomske, socijalne i političke postulate austrijskog tržišta rada, kao i hijerarhijski sistem koji definiše i reguliše rodne i profesionalne uloge (ne)državljanki-migrantkinja sa prostora bivše Jugoslavije, koji nije deo Evropske unije.
Žiri je naveo u obrazloženju da Jelena Micić kroz umetničku praksu transformiše hijerarhije odnosa unutar sveta umetnosti i fizičkog rada, i na taj način čini vidljivom društvenu nejednakost. Kao primarnu publiku koja komunicira sa njenim delima adresira radničku klasu sa kojom živi i radi, a čiji glas je u umetničkom diskursu odbačen i nečujan.
"Njen vizuelni jezik je izuzetno važan, jer u prvi plan stavlja pozicije neprivilegovanih društvenih slojeva, čiji je rad unutar sistema umetnosti od vitalne važnosti. Ljudi koji čiste su oni koji u potpunosti razumeju njen vizuelni jezik. Rad Đuskanje kraj bazena izaziva neprijatnost zbog toksičnih isparenja, 'peče oči' i na taj način otežava recepciju samog dela", istakao je žiri.
Jelena Micić (1986, Knjaževac) magistrirala je na Akademiji likovnih umetnosti u Beču (2020), na odseku za Tekstualnu skulpturu, a master studije filozofije (2012) i diplomske studije završila je na Katedri za skandinavske jezike i književnosti (2010) na Univerzitetu u Beogradu. Nagrađena je Würdigungspreis der Akademie der bildenden Künste Wien za najbolje završne teze (2020), Ö1 Talentestipendium Bildende Kunst (2018) i stipendijom kültür gemma (2018).
U umetničkoj praksi bavi se društveno-političkim aspektima boje i bojnih sistema. Osnivačica je neformalne grupe Umetnik*.
Među njenim odabranim izložbama su: Alles in Ordnung. Wien Museum, Musa Startgalerie, Beč; I learned from the best, DKSG, Beograd; Recikletar: Plastika ude u raj, Šok zadruga, Novi Sad; Soba za izolaciju, Dom omladine, Beograd (2021); Multiple Singularities, xhibitE, Beč; Die Geburt des Museums der Migration, Die Schöne, Beč; bleischwer, Fabrikraum, Beč (2020); Molera, Temporary Parapet, Bratislava; kunstnah/kunstfern, Galerija IG Bildende Kunst, Beč (2019); No-Yellow, Reflektor, Užice; minus20degree: Art&Architecture Winter Biennale, javni prostor, Flahau (2018); Bojna polja, Mali likovni salon KCNS, Novi Sad; Tiefe Kirschen, Lisa Kandlhofer, Beč; Different Worlds, Kino Šiška, Ljubljana (2017); Anekumena, Dom omladine, Beograd; Ohne Titel (Projektraum/Plattform), Austrian Sculpture Park, Grac (2016); Otac/Father, Inex, Beograd (2015); Forma.izam, SKC, Beograd (2014).
Na konkurs za nagradu "Mangelos" sa 2021. godinu, koja podrazumeva osmonedeljni studijski rezidencijalni boravak u Residency Unlimited u Njujorku i samostalnu izložbu u Beogradu, pristiglo je 25 prijava umetnika i umetnica, a žiri je odabrao petoro finalista uzimajući u obzir kvalitet prijava i stepen zaokruženosti kritičkih i estetskih promišljanja u njihovom umetničkom radu. Žiri je odlučio da pohvali i prijave Sare Kostić i Igora Schillera.
Nagrada “Mangelos”, koja nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, dodeljuje se vizuelnim umetnicima i umetnicama do 35. godine koji se aktivno bave umetnošću - za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju, ostvarene u kontinuitetu.
Remont organizuje dodelu te nagrade u saradnji sa Fondom “Ilija & Mangelos” iz Novog Sada, kao i sa Residency Unlimited, uz podršku Trust for Mutual Understanding (Njujork).
Nagrada je deo međunarodne mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), koja obuhvata sve zemlje na prostoru bivše Jugoslavije, kao i Albaniju, Bugarsku, Češku i Slovačku, a nastala je razvojem inicijative koju je početkom 90-ih godina 20. veka pokrenuo Fond za civilno društvo kao prvi internacionalni nagradni program za mlade vizuelne umetnike/ce u tadašnjoj Čehoslovačkoj. Predsednik Vaclav Havel je 1990. godine, na predlog tadašnjeg ambasadora SAD Vilijema Luersa (William Luers) i njegove supruge Vendi Luers (Wendy Luers), osnivačice i predsednice Fonda za civilno društvo, zajedno sa grupom umetnika i intelektualaca, ustanovio nagradu nazvanu imenom prominentnog češkog likovnog i književnog kritičara, esejiste i filozofa Jidriha Halupeckog (Jindřich Chalupecký).
Vremenom, organizatori iz drugih zemalja centralne i jugoistočne Evrope preuzeli su takvu strukturu nagrađivanja i njihovim zalaganjem uspostavljena je mreža YVAA.
Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” podržana je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije, a realizaciju performansa “Smiling Firefighters” Luke Cvetkovića omogućila je firma Vatrex Rescue doo.
Izložba finalista nagrade “Mangelos” za 2021. u Remontu biće otvorena do 30. jula.
*Foto: Bojan Kovačević / SEEcult
(SEEcult.org)