• Search form

26.04.2010 | 22:07

Jubilej Gete instituta Beograd

Jubilej Gete instituta Beograd

Gete institut u Beogradu započeo je 26. aprila proslavu 40-godišnjice prijemom na kojem je okupio predstavnike mnogobrojnih institucija i organizacija u oblasti kulture i umetnosti, umetnike, partnere i saradnike, a povodom jubileja, koji će biti obeležavan do kraja godine, otvoren je i festival nemačkog filma u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u izboru Dušana Makavejeva.

Direktorka Gete instituta Juta Gerig (Jutta Gehrig) podsetila je na prijemu na istorijat tog nemačkog kulturnog centra, kao i niz istorijskih i društvenih promena koje su se dogodile u protekle četiri decenije.

Gete institut u Beogradu, jedan od prvih u svetu, osnovan je 1970. godine na osnovu ugovora tadašnje Jugoslavije i Savezne Republike Nemačke, a prvobitno je radio na Trgu Marksa i Engelsa, a potom u Kneza Miloša.

“Od tog vremena pomenilo se skoro sve. Titova Jugoslavija više ne postoji. Nemačka je tada bila podeljena, a sada je ujedinjena. Trg Marksa i Engelsa sada se zove Trg Nikole Pašića, a u nekadašnjem prostoru Gete instituta sada je grčki kulturni centar”, rekla je Juta Gerig, napominjući da ni Gete institut nije više isti kao pre 10, 20 ili 30 godina.

Od 2007. organizuje sopstvene kurseve nemačkog jezika, od 2008. i odgovarajuće ispite, a iste godine osnovano je i odeljenje za PAŠ, program nemačke vlade za podršku međunarodnim školskim partnerstvima.

Gete institut je 2009. obnovio neplanirano svoju biblioteku u Knez Mihailovoj, zbog požara.

“Danas organizujemo manifestacije i van Beograda, ali i međunarodne projekte, kao što su programi posvećeni portalima za kulturu u jugoistočnoj Evropi i programi EUNIC-a, udruženja kulturnih centara EU”, istakla je Juta Gerig, dodajući da se na taj način uspostavljaju se novi kontakti i veze.


Prijem (foto: SEEcult.org)

Navodeći da još uvek, međutim, nije došlo pravo vreme za retrospektivu, ona je istakla i doprinos mnogih ličnosti, predstavnika institucija u Beogradu i Nemačkoj, zaposlenih u Gete institutu, ambasade Nemačke, ali i brojnih učesnika i posetilaca, koji su “oduvek bili verni, ali i kritički nastrojeni”.

“Reč treba da damo svima njima, u brošuri koju ćemo objaviti do kraja godine”, navela je Juta Gerig, koja je četiri godine na čelu Gete instituta u Beogradu.

Navodeći da će čitava godina biti posvećena jubileju, ona je najavila i da će najmlađi saradnici nemačkog kulturnog centra - “Geteovi gerilci”, slaviti rođendan Instituta tokom maja i juna na poseban način.

Juta Gerig je posebno zahvalila slavnom reditelju Makavejevu i Jugoslovenskoj kinoteci na podršci u organizovanju festivala “Nemački filmovi koji se pamte”, koji do 29. aprila predstavlja osam ostvarenja koja su uticala na filmsku umetnost u Srbiji, počev od “Plavog anđela” (1930) Jozefa fon Štrenberga do filma “Pariz, Teksas” Vima Vendersa (Wim Wenders) iz 1984.

Publika će videti i filmove “Goli stomaci” (1932) Zlatana Dudova (Slatan Dudow), “Minhauzen” (1943) Jozefa fon Bakija (Josef von Backy), “Ubice su među nama” (1946) Volfganga Štautea (Wolfgang Staudte) i jugoslovensko-austrijski “Poslednji most” (1954) Helmuta Kojtnera (Käutner), kao i “Tajna Kaspara Hauzera” (1974) Vernera Hercoga (Werner Herzog), “Limeni doboš” Folkera Šlendorfa (Volker Schlondorf), koprodukciju Nemačke, Francuske, Poljske i Jugoslavije iz 1979. godine.

Direktorka Gete instituta zahvalila je i na telegramima, knjigama, cveću i drugim čestitkama koje je nemački kulturni centar primio povodom jubileja, navodeći da je na sve u Gete institutu to ostavilo dubok utisak.

Gete institut u Beogradu je, između ostalog, pomogao i formiranje Neformalne mreže portala za kulturu jugoistočne Evrope (inSEEcp), u okviru koje je, u saradnji s portalom SEEcult.org, održano protekle tri godine više regionalnih radionica, okruglih stolova i konferencija posvećenih kulturi i internetu.

Rođendanska torta u izlogu Gete instituta (foto: SEEcult.org)

Sajt Gete instituta u Beogradu je www.goethe.de/belgrad

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav