Jubilej Maje Pliseckaje
Čuvena balerina Maja Pliseckaja napunila je 20. novembra 85 godina, a povodom jubileja, koji će tokom decembra biti obeležen u Moskvi i Parizu, dobila je još jedno visoko državno priznanje. Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev dodelio je legendarnoj balerini orden za zasluge za otadžbinu IV stepena, navodeći u rođendanskoj čestitki da je posvetila ceo život baletu i savršeno ovladala tajnama plesne umetnosti, dokazavši se i kao nadareni koreograf.
Čuvena balerina Maja Pliseckaja napunila je 20. novembra 85 godina, a povodom jubileja, koji će tokom decembra biti obeležen u Moskvi i Parizu, dobila je još jedno visoko državno priznanje.
Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev dodelio je legendarnoj balerini orden za zasluge za otadžbinu IV stepena, navodeći u rođendanskoj čestitki da je posvetila ceo život baletu i savršeno ovladala tajnama plesne umetnosti, dokazavši se i kao nadareni koreograf.
“Blistajući na vodećim svetskim scenama, sazdali ste paletu sjajnih likova koji su postali klasika savremene umetnosti. Nagrada za Vaš talenat i podvižnički rad je široko međunardno priznanje i ljubav gledalaca”, naveo je Medvedev, ističući i njen doprinos za razvoj ruske baletske škole.
Jubilej Maje Pliseckaje, legende ruskog i svetskog baleta, biće proslavljen nizom svečanosti koje počinju 6. decembra u Parizu, kada će u njenu čast biti priređen koncert zvezda svetskog baleta.
Nakon pariskog koncerta, koji je i deo programa rusko-francuske saradnje, kojoj je posvećena 2010. godina, 14. decembra u Moskvi biće održan gala baletski koncert “Ave Maja”.
Maja Pliseckaja aktivno je igrala sve do 70. rođendana, doba kada su mnoge balerine odavno već u penziji. Čak je nastupila i na proslavi svog 80. rođendana, u predstavi “Ave Maja” Morisa Bežara (Maurice Bejart).
Maja Pliseckaja pridružila se Boljšom teatru odmah posle završetka baletske škole 40-ih godina 20. veka, a njen genije za transformaciju uočen je još dok je kao 22-godišnjakinja nastupila u glavnoj ulozi u “Labudovom jezeru” Petra Čajkovskog.
Za vreme sovjetske ere nastojala je da istraži nove nivoe ekspresivnosti, pokazujući i hrabrost u pojedinim situacijama, kao kada je krajem 60-ih balet “Karmen”, u koreografiji Alberta Alonsa sa Kube, naišao na neodobravanje vlasti, navodno zbog erotike, uz optužbe da je reč o izdaji klasičnog baleta.
Igrala je čak i u sandalama, kao u španskom baletu “Meri Stjuart”, a u Čikagu i na visokim štiklama, na džez muziku.
Istakla se i kao producentkinja većeg broja sopstvenih baleta, koje je uglavnom pisao kompozitor Rodion Ščedrin (Shchedrin), njen suprug i takođe istaknuti umetnik.
Narodna umetnica SSSR-a, Maja Pliseckaja je dobitnica niza nagrada, među kojima je Lenjinova, nagrade “Trijumf” i “Ruski nacionalni trijumf”, kao i niz ordenja i priznanja drugih zemalja. Između ostalog, njeno ime dato je maloj planeti broj 4626.
Njen život, međutim, nije bio uvek srećan i vedar.
Sa roditeljima je kao dete živela na jednom arhipelagu u Severnom okeanu, gde je njen otac radio kao načelnik rudnika, ali se našao u nemilosti vlasti. Maju i jednog od njene braće uzeli su kod sebe rođaci u Moskvi, a nalazila se kasnije i pod prismotrom KGB-a i nekoliko godina nije mogla da putuje na turneje u inostranstvo.
Ali, i u najtežim vremenima, izgledala je kao miljenica sudbine, a jedan od možda najtačnijih njenih opisa dao je čuveni modni kreator i njen prijatelj Pjer Karden: “Maja je tako talentovana i neizmerno lepa! Uvek je pobednica, pobeđuje i vreme. Godine odstupaju pred njenom ljubavlju prema životu, energijom, smelošću i neutomljivom žeđu za stvaralaštvom”.
B. Rakočević / SEEcult.org