Knjige na lomači
Zrno po zrno - pogača, knjiga po knjiga - lomača! Tako se baš zbilo ovih dana u glavnom gradu samoproklamovane države Južne Osetije, Chinvaliju, u kojem je na osnovu dnevne zapovesti univerzitetske uprave, spaljena na lomači i izgorela tona knjiga “veštica”! Rukovodstvo univerziteta negira da su knjige spaljivane, a slogan “Vidimo se na lomači” objašnjava nekakvom “utilizacijom”, tj. rashodovanjem. Državno tužilaštvo Južne Osetije, koja se prošle godine otcepila od Gruzije, počelo je da istražuje ceo slučaj.
Zrno po zrno - pogača, knjiga po knjiga - lomača! Tako se baš zbilo ovih dana u glavnom gradu samoproklamovane države Južne Osetije, Chinvaliju, u kojem je na osnovu dnevne zapovesti univerzitetske uprave, spaljena na lomači i izgorela tona knjiga “veštica”!
Rukovodstvo univerziteta negira da su knjige spaljivane, a slogan “Vidimo se na lomači” objašnjava nekakvom “utilizacijom”, tj. rashodovanjem.
Državno tužilaštvo Južne Osetije, koja se prošle godine otcepila od Gruzije, počelo je da istražuje ceo slučaj.
Spaljivanje knjiga desilo se uoči isporuke 100.000 primeraka knjiga Chinvaliju, sakupljenih u dobrotvornim akcijama širom Rusije i drugih zemalja.
Očevici te zstrašujuće lomače knjiga ispričali su dopisinicima ruskih medija šta se zapravo zbilo 10. septembra - zaposleni u biblioteci Južnoosetinskog državnog univerziteta počeli su da iznose knjige iz zgrade, bacili ih na gomilu blizu lokalnog restorana i zapalili ih.
Među Gutenbergovim "vešticama" bilo je dosta udžbenika istorije KPSS koji su nekako uspeli da prežive epidemiju demokratije, a na prijemnom ispitu za ognjeni odstrel našla se, izgleda i kriva, i dužna “Srednjovekovna religiozna poezija X veka”!
Među slučajnim prolaznicima koji su posmatrali podmetnuti požar u akciji “rashodovanja” našao se i Timur Chovrebov, glavni urednik lista “XXI vek”.
Nije mu promaklo kako se čudnim plamenom, kao pogonskim raketnim gorivom, vinuo put plavog neba duh Mefistofela iz Geteovog “Fausta”, spaljenog na 260-godišnjicu rođenja velikog nemačkog pisca koji nije mogao ni da zamisli da se tako nešto može desiti. A desilo se, i to najpre u njegovoj otadžbini, kada su se na vatri spaljenih “nepodobnih” knjiga nacisti ogrejali da bi nastavili da žare, pale i ubijaju širom Evrope.
Videvši gomilu knjiga izbačenu na ulicu, Chovrebov se zainteresovao da sazna od biliotekara o čemu se radi, ali odgovor nije dobio.
“Knjige su bile u sasvim dobrom stanju. Zajedno sa prjateljima uzeo sam sa gomile ‘Istoriju francuske književnosti’”, izjavio je Chovrebov, ocenjujući da je spaljena najmanje tona knjiga i dodajući da je sledećeg dana video gomilu pepela visoku od tri do pet metara. Pepelište je gorelo i sutradan.
Prema nekim izvorima, naređenje da se unište knjige iz bilioteke izdao je sam rektor Univerziteta Tejmuraz Kokoev, a prema mišljenju Chovrebova, u varvarsku akciju bio je uključen i ministar obrazovanja i nauke Južne Osetije Anatolij Kusraev.
Prorektor Univerziteta Marija Kabsova izjavila je “Komersantu” da knjige niko nije spaljivao, već su samo rashodovane udžbenike marksizma-lenjinizma” bacili u smeće.
Iako je potvrdila da je Univerzitet doneo rešenje o uništavanju knjiga, nije precizirala na koji način je planirano da se to izvede.
Rektor je saopštio da “nije bilo nikakvog spaljivanja”, a svedočenje Ćovrebva nazvao je “lažima” i “provokacijama”, pa čak i “politčkim PR akcijama” protiv Južne Osetije.
Ministar obrazovanja i nauke Anatolij Kusrajev kazao je da “ne zna ništa o spaljivanju knjiga”.
Prema njegvim rečima, izvršeno je samo uobičajeno “rashodovanje bibliotečkih jedinica koje se nisu imale gde smestiti, što je postupak koji se često primenjuje”.
Rashodovanje starih knjiga Univerzitet je preduzeo uoči termina kada su u Centralnu biblioteku Chinvalija i bilbioteke južnoosetkih fakulteta počele da pristižu knjige prikupljene u dobro izreklamiranoj dobrotvornoj akciji međunarodnih razmera.
Pored desetak ruskih gradova, u njoj su učestvovali i gradovi iz Belorusije, Ukrajine i Indije.
Tako je gubernator Altajske oblasti Aleksnadr Karlin darovao Chinvaliju sabrana dela Vasilija Šukšina, a još 800 knjiga sakupljeno je u Neneckom autonomnom okrugu, dok su vlasti Indije poklonile hiljadu tomova.
Poslednja akcija sakupljanja knjiga organizavana je u Državnoj dumi 15. septembra .
“Rusija pruža konkretnu materijalnu pomoć Južnoj Osetiji - podiže kuće, gradi puteve, gasovodnu mrežu, a prikuplja i knjige radi ponovnog obnavljanja biblioteka bez kojih se ne može ni zamisliti normalan ljudski život u savremenom dobu”, izjavio je šef parlamentarnog saveta za međunrodne odnose Konstantin Kosačev.
Ukupno je prikupljeno 100.000 knjiga, tranportovanih do južnoosetinske prestonice u tri šlepera “KamAZa”.
Ti teretnjaci su obavezni da učestvuju u paradi vojne tehnike koja će biti održana 20. septembra u čast nacionalnog praznika Južne Osetije. Kako se očekuje, “KamAZi” natovareni knjigama proći će ulicama glavnog grada iza ruskih tenkova.
Generalni tužilac Južne Osetije Tajmuraz Hugajev izjavio je da je već počeo “doslednu istragu” povodom lomače knjiga.
“Zabranili smo rashodovanje knjiga koje još nisu spaljene nego su ostale u biblioteci i anagažvali stručnjake koji će utvrditi njihovo realno stanje i objasniti koliko su one moralno zastarele”, dodao je generalni tužilac.
On nije isključio mogućnost podnošenja krivičnih prijava protiv odgvornih lica za krivična dela - ukoliko se ustanovi da ih je bilo.
“Osim toga, mi imamo ozbiljne primedbe i na sam način rashodovanja knjiga: civilizovani čoveka zgražava se i od same pomisli da je danas još uvek moguće spaljivati knjige”, dodao je tužilac.
B. Rakočević