Leksikon Tanja Ostojić, 2011-17
Umetnica Tanja Ostojić predstaviće do kraja godine u Banjaluci, Zagrebu, Rijeci i Beogradu svoj dugogodišnji umetnički projekat “Leksikon Tanja Ostojić”, u kojem učestvuju žene koje imaju isto ime i prezime kao ona, a različitih su nacionalnosti, godina, stepena obrazovanja, profesija, socijalnog statusa i životnih iskustava. Sve se pritom mogu sporazumeti na srpsko-hrvatsko-bosansko-crnogorskim jezicima i sve one ili njihovi roditelji potiču sa teritorije Jugoslavije.
Putem personalizovanog sociološkog istraživanja i direktne društvene i kreativne razmene, umetnica Tanja Ostojić, koja živi u Berlinu, kreira mape koje dokumentuju ratne, posleratne i ekonomske migracije, te teme identiteta i roda, kao i pristupa edukaciji i uslova zaposlenja i privređivanja koje se tiču tridesetak sestara po imenu - učesnica samog projekta, i njihovih porodica.
U okviru projekta “Leksikon Tanja Ostojić”, umetnica će realizovati tokom 2017. godine četiri kreativne radionice i dve samostalne izložbe, u saradnji sa Gete institutom u Beogradu i muzejima savremene umetnosti u Beogradu, Banjaluci, Rijeci i Zagrebu. Takođe, kako je najavila za portal SEEcult.org, objaviće knjigu na engleskom jeziku, u izdanju MSU Beograd i Live Arts Development Agency London.
Serija prezentacija interdisciplinarnog, participativnog istraživačko-umetničkog projekta “Leksikon Tanja Ostojić” (2011-17) počeće 31. marta u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci, uz dvodnevnu radionicu zatvorenog tipa, kakva je početkom ove godine održana u Beogradu, a planirana je tokom leta i u muzejima savremene umetnosti u Zagrebu i Rijeci. Do kraja godine biće održane i dve izložbe Tanje Ostojić u galerijama muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Rijeci.
Nakon prezentacije projekta u MSURS, 1. i 2. aprila biće održana radionica zatvorenog tipa “Vezeni Leksikon Tanja Ostojić” koju vode autorke Tanja Ostojić i Vahida Ramujkić.
Dokumentarni vez je tehnika dokumentovanja koja se bazira na tradicionalnoj tehnici veza koja je sada stavljena u novi kontekst - dokumentovanje kompleksne i slojevite stvarnosti i odnosa unutar nje. Nametnuta sporost tehnike veza omogućava učesnicama radionice da provedu više vremena zajedno i da diskutuju različite tačke gledišta i stavove koji se polako uvezuju u platno, stvarajući više složenih predstava stvarnosti i uspostavljajući koherentne veze među njima. Sa grupom žena, koje su okupljene oko interdisciplinarnog projekta “Leksikon Tanja Ostojić” i učestvuju u radionici, nastaće svojevrsna tapiserija koja se na različite načine osvrće na poziciju ženskog identiteta i migracija, stvarajući kompleksnu i jasniju predstavu tih bitnih perspektiva.
Prezentacija projekta “Leksikon Tanja Ostojić” u zagrebačkom MSU planirana je za 28. april, a pratiće je trodnevna radionica i nenajavljeni grupni performans iznenađenja “Vezeni Leksikon Tanja Ostojić” 30. aprila u centru Zagreba.
Izložba “Leksikon Tanja Ostojić” u Salonu MSU u Beogradu biće otvorena 7. juna, a obuhvata i razgovor sa umetnicom i nekim od učesnica radionice.
Otvaranje izložbe “Leksikon Tanja Ostojić” u Rijeci planirano je za 11. avgust u novoaktiviranom prostoru Ateljea MMSU-a, gde će biti održana i trodnevna radionica “Vezeni Leksikon Tanja Ostojić”.
Za sam kraj godine predviđena je promocija knjige “Leksikon Tanja Ostojić” u Gete institutu Beograd (ili u beogradskom MSU), kao i u Live Arts Development Agency u Londonu, dok bi u januaru 2018. godine trebalo da bude održana i u Berlinu, u saradnji sa UDK.
Tanja Ostojić (rođena 1972. u Jugoslaviji) aktivna je na umetničkoj sceni od sredine 90-ih, baveći se performansom i interdisciplinarnim umetničkim praksama, kao i kulturnim aktivizmom. Studirala je vizuelne umetnosti u Beogradu, Nantu i Berlinu, gde i živi od 2003. godine, nakon odlaska iz Beograda. Uključuje sebe kao ličnost u performanse i koristi različite medije u svojim umetničkim istraživanjima, čime ispituje društvene konfiguracije, odnose sa pozicijom moći, feminističku problematiku, ekonomiju i biopolitiku. Pretežno deluje iz perspektive žene migrantkinje, definišući pristup radu kroz političko pozicioniranje, humor i integraciju gledaoca. Od 1994. godine učestvovala je na velikom broju izložbi i festivala širom sveta, uključujući i: Acb Gallery (Budimpešta, 2017), Feminism is Politics!, Pratt Manhattan Gallery (Njujork, 2016), Busan Biennale (Južna Koreja, 2016), Homosexualität_en, Deutsches Historisches Museum (Berlin, 2015), Economy CCA (Glazgov, 2013), Tanja Ostojić: Body, Politics, Agency, Škuc Galerija (Ljubljana, 2012), Call the Witness, Paviljon Rima, Bijenale u Veneciji (2011), Global Feminisms, Brooklyn Museum (Njujork, 2006), Plato of Humankind, Bijenale u Veneciji 2001.
Radionicu “Vezeni Leksikon Tanja Ostojić” realizovaće sa Vahidom Ramujkić (rođena 1973. godine u Jugoslaviji), umetnicom nastanjenom u Beogradu, čija je umetnička praksa vezana za društveni kontekst. Vahida Ramujkić je 2001. godine sa Laiom Sadurni osnovala Rotor kolektiv u Barseloni, u okviru kojeg su do 2008. godine realizovale seriju dugoročnih projekata (Poble NOW, AirAutonomy, Manual GPS, Telechronicles…). Kao deo ujetničkih/istraživačkih projekata, publikovala je knjige ''Schengen with ease'' (2006), ''Cairo Integration Diary'' (2008), ''Storm, return home and other terrible stories for children'' (2009). Godine 2008. inicirala je saradnju sa Aviv Kruglanski na projektu “Dokumentarni vez” koji se proširio i na druge projekte, kao što su Neighbourhood Superheroes/Superheroji iz komšiluka (Kairo, Barselona 2010) i Microcultures.
Realizaciju projekta “Leksikon Tanja Ostojić” tokom 2017. godine omogućio je Regionalni fond Gete instituta za Balkan.
Foto: Tanja Ostojić i Vahida Ramujkić: Vezeni Leksikon Tanja Ostojić, kreativna radionica, Goethe Insitut Beograd, januar 2017. Foto-kredit: Piroški Marija
(SEEcult.org)