• Search form

11.01.2011 | 21:21

Likovna galerija KCB-a u 2011.

Likovna galerija KCB-a započinje ovogodišnji program izložbom “Kriticari su izabrali” dobitnice nagrade “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku 2007. godine Maje Ćirić, a na osnovu godišnjeg konkursa, na koji je stiglo više od 120 predloga iz zemlje i inostranstva, uvrstila je u program za 2011. godinu projekte Dušice Dražić, Siniše Ilića i Tine Gverović, Maje Bekan, Zorice Čolić, autorski projekat Boška Boškovića, kao i izložbu Milete Prodanovića.

Likovna galerija KCB-a u 2011.

Likovna galerija KCB-a započinje ovogodišnji program izložbom “Kriticari su izabrali” dobitnice nagrade “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku 2007. godine Maje Ćirić, a na osnovu godišnjeg konkursa, na koji je stiglo više od 120 predloga iz zemlje i inostranstva, uvrstila je u program za 2011. godinu projekte Dušice Dražić, Siniše Ilića i Tine Gverović, Maje Bekan, Zorice Čolić, autorski projekat Boška Boškovića, kao i izložbu Milete Prodanovića.

U okviru godišnje izložbe “Kritičari su izabrali”, Maja Ćirić predstavlja od 12. do 30. januara projekat “Prihvatljive razlike: Mnogostruki potencijali i slikarstvo Vorena Najdiha”, koji propituje odnos konceptualne umetnosti i slikarstva, međuistitucionalnu saradnju, obrazovanje publike i tumačenje umetnosti u kontekstu različitih društvenih, političkih, psiholoških i ideoloških uslova.

Voren Najdih (Warren Neidich) bavi se emancipacijom percepcije od institucionalih ograničenosti.

Likovna galerija KCB-a predstaviće u 2011. i druge tradicionalne, kao i izložbe po pozivu, koje koncipiraju njeni kustosi, kao i projekte odabrane na osnovu konkursa, na koji je stiglo 124 predloga iz zemlje i inostranstva.

Na osnovu kriterijuma za izbor, koje je utvrdila stručna komisija, prioritet su imali projekti čije su kompleksne prezentacije osmišljene za prostor Likovne galerije KCB-a i koji kritički i angažovano, aktuelnim metodama u domenu vizuelnih umetnosti, reaguju na konkretan društveni kontekst, navedeno je u izveštaju Saveta galerije na sajtu KCB-a.

Komisija se zauzela za ideju da prostor Likovne galerije deluje kao jedinstvena zona vidljivosti, koja bi problematizovala okruženje radi uspostavljanja svežih modela razmišljanja i stimulisanja odgovorne, kritičke i kultivisane građanske aktivnosti i unutar sveta umetnosti.

Komisija je odabrala predloge Dušice Dražić, Siniše Ilića i Tine Gverović, Maje Bekan, Zorice Čolić i autorski projekat Boška Boškovića, a sledeći preporuku zaposlenih u KCB-u, uvrstila je u program i projekat Milete Prodanovića.

Dušica Dražić će radom “Blue Print” problematizovati javni porostor, urbanističke zakone, tj. pravne regulative i njihove posledice, tako što će izlagački prostor (instalaciju, printove, foto dokumentaciju, artefakte) tretirati kao platformu koja preispitatuje njihove potencijale, domete i posledice.

Dušica Dražić je dobitnica nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2010. godinu, kao i nagrade “Mladi evropski umetnik” za 2010. godinu, koju dodeljuje Trieste Contemporanea iz Trsta. Diplomirala je fotografuju na FPU u Beogradu, u klasi profesora Branimira Karanovića, a magistarske studije završila je na Univerzitetu Bauhaus u Vajmaru.

Samostalno je izlagala u zemlji i inostranstvu, a ima realizovane radove u javnom prostoru u Vajmaru, Vroclavu, Luvenu (Belgija), Limeriku (Irska). Grupno je izlagala na uglednim festivalima vizuelne umetnosti i bijenalima fotografije u Srbiji, Poljskoj, Francuskoj, Bratislavi, Švajcarskoj, Moldaviji, Holandiji, Republici Srpskoj, Češkoj, Grčkoj, Latviji.

U Likovnoj galeriji KCB-a predstaviće se i Siniša Ilić iz Beograda i Tina Gverović iz Zagreba, dobitnici nagrade “Dimitrije Bašićević Mangelos”, odnosno “Radoslav Putar” za najbolje mlade vizuelne umetnike do 35 godine u Srbiji i Hrvatskoj 2006. godine.

Projektom “Sumnjivo stanje” Ilić i Tina Gverović ispituju mogućnosti kolaborativnog crteža, tako što istražuju savremene društvene fenomene, kao što su korporacijski prostori, institucionalna posmatranja i kontrole i različite oblike nematerijalnog rada.

Ilić je magistrirao slikarstvo na FLU u Beogradu, a boravio je na studijskim usavršavanjima u Kulturkontaktu u Beču (2009), ISCP u Njujorku (2006), Academie Schloš Solitude u Študgartu (2004-2005). Samostalno je izlagao u uglednim galerijama i muzejima u Beogradu, Njujorku, Ljubljani, Beču i Zagrebu i učestvovao na brojnim grupnim izložbama, projektima i bijenalima u zemlji i svetu.

Realizovao je više projekata sa Tinom Gverović, koja je diplomirala na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, a poslediplomske studije završila je na Jan van Eyck Akademiji u Mastrihtu i trenutno je na doktorskim studijama na Midleseks Univerzitetu u Londonu.

U Likovnoj galeriji KCB-a biće predstavljen i autorski projekat “This AmericanArt” Boška Boškovića, kustosa i istoričara umetnosti iz Njujorka, koji obuhvata kolaže i printove njujorškog umetnika Daniela Rotherbarta.

Rotherbart na ironičan način ispituje čitanje i recepciju američke popularne kulture, koristeći svoje radove da “promoviše”, odnosno da kritikuje nacionalnu umetnost upotrebom vizuelnih elemenata Holivuda.

Bošković je diplomirao i magistrirao istoriju umetnosti na Sorboni u Parizu, a od početka 2000. živi u Njujorku. Radio je u čuvenoj Sean Kelly galeriji koja zastupa umetnike kao što su Jožef Košut, Ilja Kabakov, Lori Anderson, Marina Abramović, Robert Mepeltorf... Trenutno radi u privatnoj umetničkoj fondaciji za mlade talente u Njujorku. Piše likovnu kritiku i radi autorske projekte u celom svetu. Važnije autorske izložbe je priredio u Njujorku, San Francisku, Beču, Singapuru, Čačku.
Daniel Rothbart je diplomirao skulpturu na Kolumbija Univerzitetu u Njujorku, a radi skulpturu, video, kolaže, i bavi se predavanjem i držanjem radionica na internaconalnim izložbama. Dobitnik je brojnih nagrada u celom svetu i izlagao je na Bijenalu u Veneciji 2007, Bijenalu u Njujorku 2006... Dela mu se nalaze u kolekcijama MoMA, Nacionalnoj biblioteci u Napulju, Fondaciji Barućello u Rimu i Fondaciji Orsini u Milanu.

Među odabranim umetnicima za izlaganje u Likovnoj galeriji KCB-a je i Maja Bekan, koja će se predstaviti multimedijalnom instalacijom “Čekaonica” kojom ispituje to mitsko mesto savremenog društva, baveći se njegovom inicijacijom i ritualizacijom.

Rođena u Trebinju, Maja Bekan je diplomirala slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi prof. Milana Staševića, a završila je i Royal Academy of Fine Arts u Hagu i posledioplomske studije na Plymouth University, Velika Britanija. Radi video, instalacije i performanse. Samoslalno je izlagala u Hagu i Trbinju. Nastupala je na grupnim izložbama u Roterdamu, Hagu, Amsterdamu, Beogradu, Istambulu, Strazburu, Rarizu, Marseju, Vršcu.

Program Likovne galerije kCB-a obuhvata i video rad i instalaciju “De-void” Zorice Čolić, koja prikazuje delikatnu temu suicida aktuelnu u velikim urbanim sredinama. Ideja izložbe je da se predstavi ljudsko biće kao element u kontinuirnom kretanju i stalnoj promeni koja podrazumeva i neprijatnosti i rizik kao sastavni deo razvoja.

Zorica Čolić, rođena u Šapcu, diplomirala je slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a usavršavala se na International Summer Academy of Fine Arts u Salcburgu i boravila kao stipendistkinja KulturKontakta 2005. u Beču. Magistarske studije završila je na School of Art and Design na Alfred Univerzitetu u Njujorku, na odseku elektronskih medija. Samostalno je izlagala u Beogradu, Kragujevcu i Njujorku, a učestvovala je na kolektivnim izložbama i festivalima u Srbiji, SAD, Austriji.

Mileta Prodanović predstaviće u Likovnoj galeriji KCB-a projekat “Altera Pars”, koncipiran kao igra sa prostorom i u prostoru, a motiv izložbe su arhitektonski fragmenti, odnosno detalj sa Palazzo Ducale u Urbinama.

Prodanović je profesor na FLU u Beogradu, gde je i diplomirao, magistrirao i doktorirao slikarstvo, a pohađao je i specijalističke postdiplomske studije na Royal College of Arts u Londonu.

Samostalno je izlagao na brojnim samostalnim izložbama u Srbiji, bivšoj Jugoslaviji i inostranstvu, i učestvovao na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Između ostalog, 1986. bio je predstavnik Jugoslavije na 42. Bijenalu u Veneciji. Dobitnik je nagrada "Ivan Tabaković” SANU i nagrade Oktobarskog salona za slikarstvo1999. Bavi se likovnom kritikom, za koju je dobio nagradu “Lazar Trifunović”, a piše i objavljuje književna dela, za koja je dobio više uglednih priznanja.

Savet Likovne galerije u mandatu 2009-2010. činili su nezavisna kustoskinja Maja Ćirić (predsednica), kustoskinja i urednica Likovne redakcije KCB Svetlana Petrović, kustoskinja i kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Zoran Erić, a radio je u saradnji sa Gordanom Dobrić, kustoskinjom Likovne galerije, koja je konkursni materijal administrativno obradila i pripremila za prezentaciju stručnoj komisiji.

Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav