Lungulov ne odustaje od trke za oskarima
Reditelj filma “Tamo i ovde” Darko Lungulov, nakon promene odluke Akademije filmske umetnosti i nauke (AFUN) o srpskom kandidatu za Oskara za strani film, namerava da obezbedi bioskopsku distribuciju svog filma u SAD i omogući time učešće u trci za nagrade Američke filmske akademije u ostalim kategorijama. Lungulov je izjavio za portal SEEcult.org da će predstojeća učešća filma “Tamo i ovde” na festivalima u SAD iskoristiti za završetak pregovora o bioskopskoj distribuciji u Los Anđelesu.
Reditelj filma “Tamo i ovde” Darko Lungulov, nakon promene odluke Akademije filmske umetnosti i nauke (AFUN) o srpskom kandidatu za Oskara za strani film, namerava da obezbedi bioskopsku distribuciju svog filma u SAD i omogući time učešće u trci za nagrade Američke filmske akademije u ostalim kategorijama.
Lungulov je izjavio za portal SEEcult.org da će predstojeća učešća filma “Tamo i ovde” na festivalima u SAD iskoristiti za završetak pregovora o bioskopskoj distribuciji u Los Anđelesu.
Prema njegovim rečima, o bioskopskoj distribuciji “Tamo i ovde” u SAD pregovara sa nekoliko zainteresovanih američkih distributera još od uspeha tog filma na Trajbeka festivalu i odličnih kritika u magazinu “Varajeti” (Variety) i izbora za program “Variety Critics Choice” na ovogodišnjem festivalu u Karlovim Varima.
“To će sigurno desiti, a sada smo saznali i da je Bruce Davis iz Američke akademije sugerisao u svom pismu AFUN-u da se naš film ‘Tamo i ovde’ toplo preporučuje za sve ostale kategorjie Oskara ukoliko ispuni uslov - 7 dana prikazivanja u bioskopskoj distribuciju u Los Anđelesu do kraja 2009”, rekao je Lungulov.
Lungulov je dodao da je “Tamo i ovde” samo u oktobru pozvan na čak 4 festivala u SAD - Hamptons International, Mill Valey, Fort Laurdale i Orlando, tako da će to vreme iskoristi da završi pregovore i utanači uslove bioskopske distribucije u SAD.
Stručni odbor AFUN odlučio je da srpski kandidat za Oskara za najbolji strani film ipak bude "Sveti Georgije ubiva aždahu" Srđana Dragojevića, a ne "Tamo i ovde”, navodeći za takvu odluku proceduralne razloge u vezi sa engleskim jezikom u dijalozima filma Lungulova.
Film “Tamo i ovde” dobio je pre nedelju dana šest od ukupno 11 glasova članova Stručnog odbora AFUN-a, dok je “Aždaha” dobila pet, ali je AFUN tražio dodatno pojašnjenje procedure od Američke filmske akademije, nakon primedbi u javnosti u vezi sa engleskim jezikom koji se govori u prvoplasiranom filmu.
Američka filmska akademija podsetila je u odgovoru na pravilo da filmovi u kojima je više od polovine dijaloga na engleskom ne mogu da konkurišu za Oskara za najbolji film na stranom jeziku, a na osnovu pisma AFUN, procenila je da bi samo “Aždaha” mogla da bude kandidat u toj kategoriji, preneo je medijima predsednik Predsedništva AFUN Mirko Beoković. On je rekao i da je Američka akademija ukazala da bi film “Tamo i ovde” mogao da bude u trci u svim ostalim kategorijama - ako bude prikazan u američkim bioskopima.
Prilikom proglašenja filma “Tamo i ovde”, Beoković je na konferenciji za novinare istakao da, prema pravilima AFUN, kandidovani film mora biti produkciono završen i komercijalno prikazan u bioskopskoj mreži Srbije sedam dana u kontinuitetu (od 1. oktobra 2008. do 30. septembra 2009. godine), kao i da je uslov Američke fimske akademije da je većinsko učešće zemlje porekla u produkciji filma i da je snimljen na jeziku zemlje porekla.
Osim filmova Lungulova i Dragojevića, u konkurenciji za kandidaturu za nominaciju za Oskara za najbolji film na stranom jeziku bili su i “Čekaj me, ja sigurno neću doći” Miroslava Momčilovića i “Ordinary Perople” Vladimira Perišića.
AFUN je sa Filmskim centrom Srbije i Jugoslovenskom kinotekom uputila poziv za kandidaturu producentima ukupno 23 filma proizvedena od 1. oktobra 2008. do 30. septembra 2009. godine, a prijavu za izbor kandidata blagovremeno su predala samo četiri - “Kino kamera”, kao producent filma “Tamo i ovde” (Here and There), preduzeće “Sveti Georgije ubiva aždahu” koje stoji iza istoimenog filma Dragojevića, Brigada - producent Momčilovićevog filma i Trilema, u ime “Ordinary People”.
(SEEcult.org)