• Search form

01.05.2009 | 23:18

Lungulovu nagrada Trajbeke

Film beogradskog reditelja i scenariste Darka Lungulova “Tamo i ovde” (Here and There) dobio je nagradu za najbolji igrani film o Njujorku na prestižnom Trajbeka festivalu, na kojem će imati još dve projekcije 3. maja.

Film “Tamo i ovde” o Njujorčaninu koji putuje u Beograd geografski je raznolik i senzitivan kao i sam Njujork, naveo je žiri festivala Trajbeka.

Lungulovu nagrada Trajbeke

Film beogradskog reditelja i scenariste Darka Lungulova “Tamo i ovde” (Here and There) dobio je nagradu za najbolji igrani film o Njujorku na prestižnom Trajbeka festivalu, na kojem će imati još dve projekcije 3. maja.

Film “Tamo i ovde” o Njujorčaninu koji putuje u Beograd geografski je raznolik i senzitivan kao i sam Njujork, naveo je žiri festivala Trajbeka.

“Naš pobednički film je zreo, zabavan i suptilan. Dao nam je ne samo Njujork, već i odlične likove, dobru priču, dao nam je svet”, istakao je žiri o debitantskom igranom filmu Lungulova, čijoj je premijeri na Trajbeka festivalu 23. aprila prisustvovala i pop zvezda Sindi Loper (Cindy Lauper), koja igra epizodu i napisala je naslovnu numeru, dok glavnu ulogu tumači njen suprug Dejvid Tornton (David Thornton).

“Tamo i ovde” je prvi srpski film uvršten u glavni takmičarski program festivala Trajbeka, na kojem je nagradu za najbolji igrani film osvojio "About Elly" iranskog reditelja Asghara Farhadija, dok je najboljim dokumentarcem proglašen “Racing Dreams” Maršala Karija (Marshall Curry).

Lungulovu je pripalo 5.000 dolara i umetnička nagrada “Time Can Be a Villain or a Friend”, rad Henka Vilisa Tomasa (Hank Willis Thomas), a u
žiriju su bili i glumci Edrijen Brodi (Adrien Brody), Melisa Lio (Leo) i Parker Posi (Posey) i reditelj Ričard Lidis (Richard Ledes).

Crvenim tepihom uoči premijere filma “Tamo i ovde” na Trajbeka festivalu prošetali su, osim Lungulova, Torntona i Sindi Loper, i glumci Branislav Trifunović, Goran Radaković i Jelena Mrđa.

“Tamo i ovde” premijerno je prikazan u Beogradu početkom marta na zatvaranju 37. FEST-a, u prisustvu Torntona, koji igra propalog njujorškog saksofonistu Roberta koji prihvata od mladog srpskog emigranta Branka (Trifunović) ponudu da otputuje u Beograd i oženi se za novac njegovom devojkom Ivanom (Jelena Mrđa) kako bi mogla da dođe u SAD. Robert u Beogradu upoznaje Brankovu majku (Mirjana Karanović), prema kojoj počinje da gaji određena osećanja, odustajući na kraju i od dogovorenog novca za ženidbu.

Po povratku u Njujork, dok opčinjena Ivana govori kako je lepši nego na filmu, Robert setno primećuje da Njujork, ipak, nije Beograd…

Premijera filma “Tamo i ovde” na Trajbeka praćena je nizom pozitivnih kritika, uključujući u najvažnijem magazinu filmske industrije “Varajetiju”, kao i u “Skrin internešnelu”, u kojem ga je Howard Feinstein uvrstio među deset filmova koje obavezno treba videti na festivalu Trajbeka.

Prema navodima kritičara “Varajetija” (Ronnie Scheib), “opuštena studija likova nam donosi divna otkrića. Tempiran divnim strpljenjem, sarkastičan istočnoevropski humor pomešan s blagim osećajem apsurdnosti posleratne stvarnosti, sa iskusnom glumicom Mirjanom Karanović koja mu daje divnu dozu svedenosti. Nežan, izuzetno dopadljiv film, pametna varijacija nekolko skorašnjih ‘emigranstkih’ filmova kao 'Posetilac’ (The Visitor) i ‘Goodbay Sol’”.

Feinstein je istakao u “Indivajeru” da je Lungulov živeo u oba grada, te da je, izbegavši romansiranje, predivno predstavio podtekste Njujorka i Beograda, kombinujući snimke tako elegantno da su gotovo spojeni u jedan grad.

U “Šoubizu” (u tekstu ‘Serbs, they like to have fun’, čiji je naslov inspirisan velikim hitom Sindi Loper), autor (Roger Friedman) podsetio je da je Lungulov nagrađen i na Hemptons festivalu 2004. za dokumentarni film “Bekstvo” (Escape), te da je “Tamo i ovde” delom zasnovan i na njegovom ličnom iskustvu života u Njujorku.

Prvi deo filma “Tamo i ovde” snimljen je na više od 20 lokacija u Njujorku, a nastavljen je u Beogradu, pre svega na Dorćolu.

Uoči premijere u Njujorku, “Tamo i ovde” predstavljen je i u intervjuu s Lungulovim za rubriku “Lica festivala” na sajtu Trajbeke, kao delo koje vodi gledaoce u SAD i Srbiju uz stvarni internacionalni napor, a kombinacijom komedije i romanse pokazuje da čak i najveći cinici mogu da pronađu mesto u svetu na kojem mogu da otkriju svoju slađu stranu.

Lungulov je opisao “Tamo i ovde” kao emotivan i iskren film, a naveo je da će smatrati uspehom ako detalji priče izbegnu klišee.

Kao najluđu stvar koja se desila za vreme snimanja, naveo je da je desetak dana pre početka rada na filmu u Beogradu napadnuta američka ambasada povodom proglašenja nezavisnosti Kosova, zbog čega nije bio siguran da li će Tornton doći. Zvao ga je, jer je gledao vesti na CNN-u i Lungulov ga je uverio da je sve u redu.

Lungulov je završio filmske studije na Siti koledžu u Njujorku, a radio je kao režiser i producent dokumentarnih filmova u produkcijskoj kući Spiral Pictures/Ross Institute.

Njegov film "Bekstvo" o porodici koja odlazi iz Beograda u Njujork tokom NATO bombardovanja, a onda se suočava i sa strahotama 11. septembra, a potom i sa prizorima bombi na početku američkog rata protiv Iraka, osvojio je nagradu publike na Hemptons festivalu 2004. godine, a prikazan je na još niz festivala (IDFA 2004, FEST 2005, Lajpcig 2005, Santjago de Čile 2006…).

Producent filma “Tamo i ovde” Đorđije Leković studirao je film u Rimu i Njujorku, a kao direktor fotografije, reditelj ili producent snimio je pet dugometražnih filmova.

U saradničkoj ekipi je i poznati grafički dizajner Mirko Ilić iz Njujorka, koji je kreator logoa i grafičkog dizajna.

Direktor fotografije je Matias Šoning (Mathias Schoningh), nemački snimatelj čiji su filmovi "House is Burning" i "Pool of Princeses" nagrađeni na festivalima u Kanu i Berlinu.

Kostimografkinja je Zora Mojsilović, koja je kreirala kostime u filmovima "Život je čudo" Emira Kusturice, "Guča" Dušana Milića, "Bure baruta" Gorana Paskaljevića, "Vizantijsko plavo" Dragana Marinkovića, kao i niz TV serija i više od 70 pozorišnih predstava.

Autor muzike je Dejan Pejović, koji je za film "Guča" nominovan za nagradu Evropske filmske akademije 2007.

Sajt Trajbeka festivala je www.tribecafilm.com

Sajt filma “Tamo i ovde” je www.hereandtherethemovie.com

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r