Manifesta 10 ostaje u Rusiji
Zvaničnici Fondacije Manifesta i peterburškog Državnog muzeja Ermitaž saopštili su 11. marta da će međunarodna izložba Manifesta 10 biti održana u Sankt Peterburgu kao što je i planirano, uprkos pozivima na bojkot. Kustos Manifeste 10 Kasper Kenig (Kasper König) naglasio je pritom da to ne znači da pruža podršku aktuelnim ruskim političkim i vojnim akcijama. Ujedno, pozvao je umetnike koji će učestvovati na desetom evropskom bijenalu savremene umetnosti da potpišu izjavu koja potvrđuje da su im garantovane umetničke slobode.
Direktor Ermitaža Mihail Pjotrovski, direktorka Fondacije Manifesta Hedvig Fijen (Hedwig) i kustos Manifeste 10 Kasper Kenig, odlučili su da potvrde održavanje te bijenalne izložbe u Sankt Peterburgu povodom poziva na bojkot, koji su posebno učestali povodom zaoštravanja odnosa Rusije i Ukrajine.
Zvaničnici Fondacije Manifesta i Pjotrovski istakli su da su čvrsti u odluci o Manifesti 10 u Sankt Peterburgu, jer veruju da ona treba da bude katalizator lokalnog i internacionalnog umetničkog života i jer smatraju da bi otkazivanje tog projekta “išlo direktno u korist aktuelne eskalacije retorike ‘hladnog rata’”.
Ističući i da Manifesta 10 obuhvata i javne diskusije, edukativne i druge javne programe, te da je zamišljena kao platforma za kritičko angažovanje i istraživanje kompleksnosti i kontradiktornosti savremenog društva, organizatori Manifeste istakli su da su već uspostavili blisku saradnju sa različitim lokalnim i internacionalnim zajednicama u Sankt Peterburgu i da ne nameravaju da ih sada napuste.
“Manifesta će nastaviti da posmatra situaciju u Ukrajini i nadamo se da će doći do uspešnog demokratskog rešenja”, poručili su organizatori Manifeste 10 i direktor Ermitaža u zajedničkom saopštenju.
Kustos Manifeste 10 odvojeno je saopštio da odluka o nastavku organizovanja Manifeste 10 u Sankt Peterburgu ne znači da on, kao i direktor Ermitaža i direktorka Fondacije Manifesta, podržavaju trenutne ruske političke i vojne aktivnosti.
“Zaustaviti rad na izložbi iz bilo kojeg drugog razloga osim bukvalne, praktične nemogućnosti da bude održana, nije pravi odgovor na aktuelnu situaciju”, naglasio je Kenig.
Kenig je rekao i da se nada da će Manifesta 10 biti mnogo više nego puki komentar na aktuelnu političku situaciju.
Svi umetnici pozvani su da učestvuju na Manifesti 10 uz sledeću izjavu: “Naravno da su trenutne političke okolnosti delikatne i neprijatne, i moramo biti odlučni da ne potpadnemo pod autocenzuru. Moj ugovor garantuje umetničku slobodu, u skladu sa ruskim zakonima. Ipak, nadamo se da će biti izložena dela koja se ne svode na jeftinu provokaciju. Izložba pruža mnoge mogućnosti i bila bi greška ako bi ih iskoristili za puke političke izjave”.
Kenig je istakao i da je poziv da osmisli ovogodišnju izložbu, kojom se obeležava i 250-godišnjica Ermitaža i 20-godišnjica Manifeste, prihvatio momentalno upravo zbog izazova koji pruža kompleksna istorija Ermitaža, ali i zbog istorijskih implikacija održavanja Manifeste prvi put u nekom gradu koji je pripadao bivšem Varšavskom paktu, a drugi put u Istočnoj Evropi.
“Od tada više od 40 umetnika (moja prvobitna, intuitivna granica broja učesnika) prihvatilo je poziv za učešće, posetilo Sankt Peterbug i razvilo ideje za svoje radove sa velikom ozbiljnošću i fokusom. Izložba se sada rapidno približava. Biće održana u istorijskom prostoru Zimske palate, nedavno obnovljenom Generalštabu, i biće praćena javnim programom koji priprema poljska kustoskinja Joanna Warsza, koji će proširiti Bijenale u druge delove grada, kao i filmskim programom čiji su kustosi Rainald Schumacher i Nathalie Hoyos. Istovremeno, prošireni edukativni program priprema britanski kustos Sepake Angiama, u saradnji sa timom Manifeste 10 u Sankt Peterburgu”, naveo je Kenig.
Ističući privrženost i ruskih kolega uspešnom organizovanju Manifeste 10, Kenig je izrazio uverenje i da je to bijenale zapravo neophodno i Sankt Peterburgu i široj javnosti.
(SEEcult.org)