• Search form

21.02.2017 | 16:49

Martovski festival – nacionalna platforma za dokumentarce

Martovski festival – nacionalna platforma za dokumentarce

Novi koncept Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma, čije će 64. izdanje biti održano od 30. marta do 2. aprila u Domu omladine Beograda, predstavljaće nacionalnu platformu za srpski dokumentarni, TV dokumentarni, kratki igrani, animirani i eksperimentalni film, najavio je novi umetnički direktor tog festivala Boban Jevtić.

“Ovaj festival je u proteklih desetak godina imao uspone i padove. U tom periodu pojavili su se i drugi festivali posvećeni dokumentarcima, kao što su Slobodna zona, 7 veličanstvenih, Beldoks. Imamo i slične festivale u okruženju, u Solunu i Zagrebu. Ono što nemamo jeste nacionalna platforma, relevantna za nacionalnu kinematografiju u oblasti dokumentarnog i kratkog filma“, izjavio je 21. februara na konferenciji za novinare u Skupštini Beograda Boban Jevtić, koji je i direktor Filmskog centra Srbije.

Festival na taj način postaje nacionalni, što je i bio od osnivanja do početka 2000-ih, kada je dobio međunarodni karakter. Jedina iznimka, dodao je Jevtić, biće međunarodna selekcija kratkog igranog filma, jer u Srbiji nema festivala za tu kategoriju.

U program se vraća kategorija eksperimentalnog filma, sada proširena video artom.

Jevtić je istakao da će glavne nagrade po kategorijama biti materijalno relevantne. Novina je da će se za strukovne nagrade (za kameru, muziku...) vrednovati ostvarenja u svim prijavljenim fimovima, a ne samo u onima koji uđu u takmičarski program.

Konkurs za učešće na festivalu traje do 27. februara. Dugometražne dokumentarce selektovaće Dragan Nikolić, a kratke Ivana Todorović. Animirane filmove biraće Nikola Majdak, eksperimentalne Marta Popivoda, kratke igrane Pavle Vučković, a strane kratke igrane Maša Nešković i Nenad Popović.

U revijalnom delu biće prikazni strani dokumentarci u programu uslovno nazvanom Drugi o nama.

Festival će trajati kraće nego prethodnih godina, što je Jevtić obrazložio namerom da to budu vrlo ispunjena i živa četiri dana, sa projekcijama, radionicama, susretima i na kraju svake večeri muzičkim dešavanjima, što sve treba da doprinese umrežavanju na domaćoj sceni u toj oblasti.

Jedan od pratećih programa biće Filmske stolice - u holu DOB-a ispred sale Amerikana, gde će značajni domaći autori biti na raspolaganju za kratke konsultacije sa onima koji imaju ideju, sinopsis ili su već ušli u realizaciju projekta i treba im savet kako dalje.

Predsednik festivalskog Odbora, zamenik gradonačelnika Beograda Andrija Mladenović, podsetio je da je to jedan od najdugovečnijih filmskih festivala u Srbiji i regionu, pa i Evropi.

“Ponosni smo što Beograd ima ovaj festival i priliku da pokažemo šta rade stvaraoci u oblasti dokumentarnog filma. Ove godine, na osnovu skupštinske odluke, zvaničnom imenu dodali smo i Martovski festival, kako se on u javnosti već i naziva. Novina je i to što je organizacija poverena Domu omladine, u koji je Festival prošle godine vraćen i bili smo zadovoljni kako je protekao”, rekao je Mladenović.

Mladenović je dodao da je pre tri godine formiran Cebef kao preduzeće za organizaciju svih festivala kojima je osnivač Grad Beograd, ali da se pokazalo da Cebef ne može da postigne sav posao, zbog blizine termina održavanja Festa i Martovskog festivala.

Sekretar za kulturu Beograda Ivona Jevtić istakla je da je Grad ove godine izdvojio šest miliona dinara, a da čeka odluku o visini sredstava stalnog pokrovitelja - Ministarstva kulture Srbije, jer je konkurs još u toku.

“Želimo da podstaknemo domaće stvaralaštvo. Za sada već imamo više od 150 prijavljenih filmova”, rekla je Ivona Jevtić.

Prošle godine na 63. BFDKF-u prikazano je ukupno 109 ostvarenja, od kijih je u domaćoj, regionalnoj i međunarodnoj selekciji bilo oko 70 filmova. Gran pri za najbolji dugometražni dokumentarni film dobio je bugarski “KembridžEldore Trajkove, dok je najboljim kratkim filmom proglašen “Iskon anima aeternamMihajla Dragaša iz Srbije, koji je dobio i Zlatnu plaketu Beograda za najbolji domaći animirani film – za “Vis Dubium”. U regionalnoj konkurenciji trijumfovali su autori iz Hrvatske, osvojivši nagrade u sve tri kategorije. Festival je bio obeležen odsustvom eksperimentalnog filma kao posebne kategorije, a prema novoj koncepciji, regionalni takmičarski program proširen je bio sa prostora bivše Jugoslavije na celu Jugoistočnu Evropu, uz smanjenje broja nagrada sa tridesetak na 15.

BFDKF je održan i 2015. godine prema novoj koncepciji, a imperativ je bio, kako je tada izjavio gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević – povećanje broja gledalaca. Umetnički direktor BFDKF-a bio je 2015. godine reditelј Mladen Matičević, koji je sredinom 2014. godine izabran umesto Janka Baljka, takođe nagrađivanog reditelja.

Pokrovitelj ovogodišnjeg festivalskog izdanja je, uz Ministarstvo kulture, i Filmski centar Srbije, a generalni sponzor je kompanija Lukoil.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav