Mizantropija iz ženskog ugla
Čuveni Molijerov komad “Mizantrop”, u postavci reditelja Juga Đorđevića i dramaturškinje Tijane Grumić, čiji koncept obuhvata i rekonstrukciju i dekonstrukciju klasike, dok glavni muški lik igra glumica Ljubinka Klarić, biće premijerno izveden 9. septembra na letnjoj sceni Beogradskog dramskog pozorišta (BDP).
Prema rečima Đorđevića, bilo im je važno da predstave mizantropa u današnjem vremenu.
“Kada smo dobili poziv od BDP-a da radimo klasiku, osvrnuo sam se na period kada sam se prijavio na Fakultet dramskih umetnosti sa eksplikacijom ‘Mizantropa’, pre deset godina. Odlučio sam da vidim šta je to danas - u mojoj glavi i generalno u svetu. Tijani i meni je bilo važno da portretišemo mizantropa iz današnjeg trenutka, a shvatili smo da danas žene mnogo više imaju pravo da budu mizantropi, da mrze ljude koji uređuju ovaj svet i tako smo odlučili da glumica igra glavni lik”, izjavio je Đorđević 6. septembra na konferenciji za novinare.
Ipak, u dramskom fokusu nije to što žena igra Alsesta nego “dekonstrukcija koja se desi u trećem delu predstave i koja objasni i opravda zašto je tu od početka žensko”, rekao je Đorđević.
“Postoje pravila kako se klasika danas može portretisati - kroz rekonstrukciju ili dekonstrukciju. Mi smo probali da sve to stavimo u jednu predstavu. Počinjemo od onoga kako se očekuje da se radi velika klasika, a onda odlazimo u nešto što smatramo da je današnji trenutak, život u svetu i sistemu vrednosti gde ništa ne možemo da uhvatimo ni za glavu ni za rep”, objasnio je reditelj.
Napominjući da ne može da otkriva detalje o predstavi jer je “poenta da gledaoci sami donesu zaključak šta je to što smo mi dekonstruisali”, on je rekao da mu je važno da atmosfera kreativnog procesa bude prijatna za sve koji učestvuju i da ne misli, poput nekih reditelja, da se iz tenzija stvara umetnost. Izrazio je i uverenje da je ceo proces bio uživanje za sve i da su upravo zato uspeli da dramaturško-rediteljski koncept dosledno sprovedu do kraja.
Ljubinka Klarić je istakla da je “Mizantrop” neiscrpna tema, aktuelna u svakom vremenu.
“Žao mi je što se klasici ne igraju više. Bio mi je izazov da radim stih, to nisam radila još od Akademije, kao ni mnoge moje kolege. Što se tiče glavne uloge, verovatno je intrigantno zašto je igra žena, ali mislim da nije važno da li to igra žena ili muškarac. Na ljude gledam kroz njihova osećanja i osećaj za pravednost, delim ih na inteligentne i neinteligentne, a ne prema polu”, izjavila je Ljubinka Klarić.
“Alsesta smo postavili kao da je muški lik - pojavno, kostimski, u replikama u muškom rodu. Jeste da igram ja i dala sam sve od sebe da usvojim muške pokrete, ali je mnogo važnije zašto je žena mizantrop. To je važno za drugi deo predstave gde se bavimo demontiranjem pozorišta. Od jednog perfektnog klasika koji je postavljen precizno, zanimljvo i zabavno, prelazimo u potpuni rusvaj. Glavna glumica koja igra Alsesta u komadu, postaje kasnije jedan tragičan lik. Inače, taj lik je zaljubljen u Selimenu kroz celu predstavu”, otkrila je Ljubinka Klarić.
Iako igra muški lik, pokušala je da izađe iz uloge.
“Imamo klasičan deo u stihu, zatim imamo prozu gde je komad pojednostavljen. Tu sam i dalje Alsest, igram muškarca koliko mogu, da bih kasnije izašla iz uloge i pokušala da otmem sve. To je glumica koja ima visoke zahteve očekujući da odigra sve. Prvakinja. S tim smo se poigravali i možda je tu i najveća intriga komada, duhovitost i neočekivanost”, rekla je ona, dodajući da nije bilo konflikta tokom proba zato što su “zapravo ismevali konflikt na sceni, to je ono što čini predstavu intrigantnom”.
Isidora Simijonović je priznala da je imala tremu zbog igranja lika Selimene, čuvene Molijerove precioze, ali da je ovde bilo drugačije nego što je zamišljala kada su na FDU radili klasiku.
“Veoma savremen i talentovan reditelj razvio je predstavu na više nivoa i odveo je u neočekivanom pravcu. Divim mu se što je izdržao u toj ideji, jer mi nismo svi odmah mogli to da razumemo i zamislimo kako će izgledati, dok nismo predstavu prvi put izveli od početka do kraja. Onda smo razumeli da je ovo nešto stvarno uzbudljivo i sad verujemo u to i dobro se provodimo”, rekla je mlada glumica.
Prema njenim rečima, predstava je glumački vrlo zahtevna, jer je puna improvizacija, preokreta, neočekivanih obrta, ali su uspostavili prijatnu i inspirativnu atmosferu za rad i veruje da se taj duh dobre komunkacije oseća u predstavi.
U predstavi igraju i Marija Pikić, Ljubomir Bulajić, Amar Ćorović, Stojan Đorđević i Miloš Lazarov.
Prema rečima dramaturškinje Tijane Grumić, iako Molijer u svojoj drami “Mizantrop” opisuje licemerje francuskog buržoaskog društva 17. veka, taj tekst “ostaje aktuelan i vekovima kasnije, budući da se bavi univerzalnim motivima i temama koje i dalje prepoznajemo u različitim društvenim porecima, odnosno ljudima kao takvima”.
“Drugim rečima, tekst se bavi manama svojstvenim ljudskoj prirodi kritikujući tako dvoličnost, neiskrenost i licemerje buržoazije. Ipak, sa željom da odemo korak dalje od jednostavne i očekivane kritike sveta i društva u kom živimo, odlučili smo da zaoštrimo tumačenje ovog klasika i pristupimo mu iz jedne još aktuelnije perspektive – ženske. U svetu dvostrukih aršina, ekstremnih nejednakosti i neravnopravnosti, žene konačno postaju sve glasnije u borbi protiv problema sa kojima se oduvek suočavaju samo zato što su žene. Neko je u šali jednom pomenuo kako je dobro što žene traže samo ravnopravnost, budući da bi, imajući u vidu šta su sve trpele i trpe, mogle s punim pravom da traže i osvetu. Upravo zato nije iznenađujuće da ćemo se mizantropijom ovog puta baviti kroz doživljaje sveta jedne žene”, poručila je Tijana Grumić u programu predstave.
Idejno rešenje scenografije i kostima potpisuje reditelj Đorđević, muziku Julija Kasteluči, scenski pokret Damjan Kecojević, scenski govor Dijana Marojević. Komad je prevela Radmila Miljanić Nikolić.
Pretpremijera “Mizantropa” je 8. septembra na letnjoj sceni BDP Globos arena, a prva repriza 10. septembra.
(SEEcult.org)