Moje ime, njihov grad
Politika nacionalnog identiteta kosovskih Albanaca uticala je, posebno 70-ih i 80-ih na fenomen davanja imena deci po gradovima u Albaniji, što je inspirisalo umetnika Albana Muju na rad “Moje ime, njihov grad”, koji je predstavljen do 8. decembra u Stacionu - Centru za savremenu umetnost u Prištini.
Fenomen nazivanja dece imenima albanskih gradova povezan je sa nacionalnim snom o ujedinjenu svih teritorija na kojima žive Albanci oko granica savremene Albanije u veliku etničku Albaniju. Ta ideja potiče od Prizrenske lige iz 19. veka, a u drugoj polovini 20. veka postala je središte kolektivne fikcije i ideološka pokretačka snaga borbe koja je kulminirala proglašenjem nezavisnosti Kosova u prvoj polovini 21. veka. Drugi faktor bila je nemogućnost kosovskih Albanaca da putuju u Albaniju, zemlju koju su smatrali domovinom zajedničkog etniciteta, što je pomoglo jačanju osećanja nostalgije prema susednoj zemlji. Rođaci, na primer, koji su se našli na različitim stranama granice dve zemlje u trenutku njenog “zatvaranja” neposredno posle Drugog svetskog rata, nisu bili u mogućnosti da se sretnu sve do pada komunističkog režima početkom 90-ih.
Kao nasleđe tog perioda, mnogi ljudi na Kosovu dobili su imena Berat, Milot, Saranda, Đirokastra, Škodran, Butrint, Vljora... Taj običaj na Kosovu ostao je čudan meštanima tih gradova u Albaniji.
Muja je radom “Moje ime, njihov grad”, koji se sastoji od sedam fotografija, predstavio kosovske muškarce i žene koji drže fotografije albanskih gradova po kojima su dobili imena.
U okviru izložbe, 7. decembra biće održan razgovor s Mujom koji tim radom nastavlja projekte koji imaju ime kao početnu tačku istraživanja, ali se od tih projekata (Free Your Mind, 2004; Palestina, 2005; Tourist City, 2007; Tibet, 2009; Blue Wall Red Door, 2009; Tonys, 2010; Ajda, 2012) razlikuje po mediju i načinu na koji je prezentovan.
Rođen u Kosovskoj Mitrovici 1980. godine, Muja trenutno živi i radi u Prištini, gde je diplomirao i magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti.
U radu se bavi različitim medijima, uključujući video instalacije, krakte i dokumentarne filmove, crteže, slike, fotografije i performans.
Njegov rad uglavnom je inspirisan društvenim i političkim procesima transformacije Kosova i regiona.
Muja je izlagao na mnogobrojnim međunarodnim izložbama i festivalima, a imao je i niz samostalnih izložbi.
Bio je na rezidencijama u Ljubljani (Tobacna 001), Istanbulu Apartment Project), Njujorku (ISCP), Beču (KulturKontakt), Novom Sadu (Kuda.org)...
Izložba “Moje ime, njihov grad” deo je projekta “Identity Restoration Reloaded” koji realizuje Stacion, a podržana je od gradskih vlasti Prištine za kulturu, omladinu i sport i Ministarstva kulture Kosova.
(SEEcult.org)