• Search form

18.09.2010 | 22:11

Nagrada 25. MNP Siniši Iliću i Tini Gverović

Nagrada 25. MNP Siniši Iliću i Tini Gverović

Nagrada 25. Memorijala Nadežde Petrović dodeljena je Siniši Iliću iz Beograda Tini Gverović iz Zagreba za zajednički rad “Neuporedivosti - nastajanje sumnjivog stanja” (zidni ctrež i publikacija), dok je nagradu Galerije “Nadežda Petrović” dobila beogradska umetnica Boba Mirjana Stojadinović za “Vodič kroz izložbe i gradove”.

Dobitnici nagrada proglašeni su 18. septembra na otvaranju izložbe “Ja sam to što jesam” jubilarnog MNP u Čačku, koja predstavlja, prema koncepciji kustoskog tima iz Beograda (Maja Ćirić, Dušica Dražić, Miroslav Karić i Una Popović), radove dvadesetak domaćih i stranih umetnika koji govore o kompleksnoj stvarnosti ili deluju kao upitanost o njenim neprestanim provokacijama.

Nagrade je dodelio žiri koji su činili beogradska istoričarka umetnosti Darka Radosavljević Vasiljević, profesor Žan Fransoa Gitona (Jean-François Guiton) iz Francuske i umetnik i profesor Mrđan Bajić iz Beograda.

Jubilarni Memorijal otvorili su gradonačelnik Čačka Velimir Stanojević i direktorka Umetničke galerije “Nadežda Petrović” Milica Petronijević.

Dobitnici glavne nagrade 25. MNP, Siniša Ilić i Tina Gverović, sarađivali su ranije i na instalaciji “Noiseless” (International Studio and Curatorial Program - ISCP, Njujork, 2006), kao laureati nagrade “Dimitrije Bašićević Mangelos”, odnosno “Radoslav Putar” za najbolje mlade umetnike u Srbiji, tj. Hrvatskoj za 2006. Instalacijom “Noiseless” bavili su se materijalnom nevidljivošću teksta i slike, te provociranjem pažnje publike.

Predstavili su se i zajedničkom izložbom “Rekonstrukcija” 2007. godine u Beogradu (Kontekst galerija, Magacin u Kraljevića Marka), koja se bavila sećanjem, uticajem politike na doživljaj realnosti i samih sećanja, kao i pozicijom onog koji se seća.

Zajedničku izložbu, kojom predstavljaju projekat “Neuporedivosti. Nastajanje sumnjivog stanja” imaju tokom septembra i u Galeriji Nova u Zagrebu.


Crtežima u okviru tog projekta prikazuju korporacijski prostor, institucionalno posmatranje i kontrolu, prizivajući slike nematerijalnog, savremenog rada i ukazujući na katastrofu kao unutrašnje i spoljno, sveprisutno stanje. Katastrofa koju prikazuju je politička, emotivna, i tek treba da se dogodi...

Dobitnica nagrade Umetničke galerije “Nadežda Petrović” na 25. MNP, Boba Mirjana Stojadinović, samostalno izlaže od 1998. godine, a autorka je više projekata koji se bave javnim i privatnim prostorom, kao i politikom kulture, uključujući “Umetnik kao publika” koji realizuje sa organizacijom Anonymous said: iz Beograda.

Na 25. MNP učestvuju i umetnici iz Beograda Ana Krstić, Dubravka Sekulić, Goran Micevski, Ivan Petrović, projekat Medijska arheologija, Proto Office, Vahida Ramujkić i Zorica Čolić, kao i Avojška van der Molen (Awoiska van der Molen) iz Amsterdama, Jan de Vulf (Wulf) iz Antverpena, Mladen Miljanović iz Banjaluke, Naomi T. Salmon iz Vajmara, Rikardo Benasi (Riccardo Benassi) iz Berlina, Slavs & Tatars iz Brisela/Moskve i Hit Banting (Heat Bunting) iz Bristola.

Projekat četvoro kustosa različitih senzibiliteta osmišljen je sa ciljem da se kritički i odgovorno preispitaju i reartikulišu postojeći dometi kulture.

Odabrani izlagači su stvaraoci različitih profesija (vizuelni umetnik, grafički i modni dizajner, arhitekta, naučni istraživač...), a u praksama polaze od konstantnog preispitivanja konteksta u kom stvaraju/deluju, medija u kojima rade i tema kojima se bave. U formi zidnih crteža, foto, audio i ambijentalnih instalacija, reinterpretiranih klasičnih medija slike i skulpture, medijskih projekata, intervencija u javnom prostoru, statističkih mapa, dokumenata, autori komentarišu i iznose zanimljive perspektive o brojnim realnostima današnjice.

Tako su u fokusu aktuleni umetnički sistem, njegova sve prisutnija spektakularizacija i glamurizacija, odnosi margina-centar i pozicija umetnika u okviru istih, distopijski prostor korporacija, mas mediji kao sredstvo kolektivnog anesteziranja ili kao instrument u formiranju kolektivnih identiteta, lični zapisi i mapiranja situacija, ljudi, događaja koji na izvestan način govore o svima nama, našoj istovetnosti i posebnosti, o neprestanom procesu redefinisanja.

Prema navodima kustoskog tima, mogućnost izbora koja se nametnula kao koncepcijska okosnica selekcije pokreće i problematizuje u daljoj interpretaciji izloženih radova/projekata brojne teme i pitanja: odluke, želje, šanse, promašaje, pokušaje, snagu, nemoć, otpor, predaju, sećanje, zaborav, vrednost, nasleđe, odnos tradicionalnog i savremenog.

Kreativno promišljanje koncepta 25. Memorijala odvijalo se u cilju kreiranja inovativnog i svežeg odgovora na postojeće stanje oslabljenog delovanja kulturne produkcije na državnom nivou.

Slogan 25. MNP “Ja sam to što jesam” (I am what I am), korenspondira sa likom i delom Nadežde Petrović, čiji su životni izbori, rastrzani između kontradiktornih ideologija i sistema, ali uvek podređeni njenim dubokim ubeđenjima o potrebi konstantnog progresa, naveli kustoski tim na razmišljanje o kontekstu današnjeg vremena, mogućnostima koje su svima date, izborima koje činimo kao pojedinci, ali i kao društvo.

“Ja sam to što jesam” u domenu umetnosti stimuliše cirkulaciju različitih slojeva jezika, povezivanje ljudi i kultura, kao i bivstvovanje u punom potencijalu u odnosu na date uslove i mogućnosti sada i ovde. Sa jedne strane se nalaze istorija, institucija, ime, resursi, lider, strategija i diskurs, a sa druge - nezavisne individue koje imaju različite afinitete i interesovanja, ne pripadaju direktno sistemu, ali ih odlikuje rešenost da deluju.

Svi učesnici u projektu radove su promišljali specifično za 25. Memorijal Nadežde Petrović, iz čega treba isčitati kustoski postupak koji nije zasnovan na prečicama, niti na lakim rešenja, već na dijalektici, na istraživanju, pregovaranju i neprestanom preispitivanju kao opštim uslovima za smisleno delovanje. Svi prisutni autori svesni su značenja reči samorealizacija, ne kriju se iza maski postojećih ideologija, nego deluju tako što sugerišu nove odnose.

MNP predstavlja jedinstveni živi spomenik Nadeždi Petrović (1873. Čačak -1915. Valjevo) koji na specifičan način produžava njena umetnička i ljudska opredeljenja.

Prva izložba MNP održana je 1960. u čačanskoj gimnaziji, a godinu dana kasnije osnovana je Umetnička galerija “Nadežda Petrović” koja je preuzela organizaciju Memorijala.

Do sada je na 24 izložbe učestvovalo više od 500 umetnika i umetničkih grupa, a u samoj Galeriji “Nadežda Petrović”, čije je osnivanje i inicirano Memorijalom, izlagalo je više od 1.600 umetnika.

Ovogodišnji, 25. MNP otvoren je do 2. novembra u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović”, te Galeriji “Risim” i njenom parkingu, Međuopštinskom istorijskom arhivu Čačka, Gimnaziji Čačak, kao i na Glavnoj autobuskoj stanici Čačak.

Sajt 25. Memorijala Nadežde Petrović je www.25mnp.wordpress.com, a Umetničke galerije www.nadezdapetrovic.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav