• Search form

26.05.2018 | 22:07

Nagrade 16. Bijenala arhitekture

Nagrade 16. Bijenala arhitekture

Najboljim nacionalnim paviljonom na 16. Bijenalu arhitekture u Veneciji, koje je svečano otvoreno 26. maja dodelom nagrada, proglašen je švajcarski, a Zlatnog lava za pojedinačno učešće na centralnoj izložbi “Slobodan prostor” (Freespace) dobio je Eduardo Souto de Moura iz Portugala.

Prema odluci međunarodnog žirija, koji su činili Sofía von Ellrichshausen (predsednica) iz Argentine, Frank Barkow (SAD), Kate Goodwin (Australija), Patricia Patkau (Kanada) i Pier Paolo Tamburelli (Italija), švajcarski paviljon proglašen je najboljim kao arhitektonska instalacija koja pruža i uživanje i dotiče se kritičkih pitanja domaćeg prostora.

U švajcarskom paviljonu u Đardinima predstavljena je izložba “Svizzera 240 - House Tour", na kojoj učestvuju Alessandro Bosshard, Li Tavor, Matthew van der Ploeg, Ani Vihervaara.

Specijalno priznanje dodeljeno je britanskom pavilljonu za izložbu “Ostrvo” (Island) čiji su kustosi Caruso St John Architects i Marcus Taylor, a predstavlja, kako je istaknuto, hrabar predlog koji koristi prazninu kako bi kreirao “slobodan prostor” za događaje i neformalne svrhe.

Zlatni lav za najboljeg učesnika izložbe “Slobodan prostor”, na kojoj je predstavljeno oko 70 arhitekata, dodeljen je Eduardu Souto de Mouri (Souto Moura Arquitectos, Porto) za precizno uparivanje fotografija iz vazduha, koje otkrivaju suštinsku vezu arhitekture, vremena i prostora. Slobodan prostor u tom projektu, kako je istakao žiri u obrazloženju, pojavljuje se bez najave, čist i jednostavan.

Dodeljena su i dva specijalna priznanja za učešće na centralnoj izložbi, a dobitnici su Andra Matin iz Indonezije i Rahul Mehrotra (Indija/SAD).

Srebrni lav za mladog učesnika u usponu dodeljen je grupi belgijskih arhitekata (Jan de Vylder, Inge Vinck, Jo Taillieu) iz Genta za projekat koji pruža uverenje zahvaljujući kome sporost i čekanje dozvoljavaju arhitekturi da bude otvorena za buduću aktivaciju.

Odbor direktora Bijenala u Veneciji, kojim predsedava Paolo Baratta, dodelio je Zlatnog lava za životno delo britanskom arhitekti Kennethu Framptonu.

Na 16. Bijenalu arhitekture, čije su umetničke direktorke Yvonne Farrell i Shelley McNamara, učestvuju 63 nacionalna paviljona, a prvi put su se na toj međunarodnoj izložbi našle Antigva i Barbuda, Saudijska Arabija, Gvatemala, Liban, Pakistan i Vatikan. Litvanija prvi put samostalno učestvuje, nakon što se  2016. godine predstavila kao deo programa baltičkih zemalja.

Iz regiona učestvuju Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Crna Gora, Slovenija i Srbija.

*Foto: Bijenale u Veneciji

(SEEcult.org)

  • 21.10.2017 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    01.12.2017 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    13.01.2018 | 09:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    30.03.2018 | 10:00

    +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)

    kustos razstave: Igor Španjol

    http://www.mg-lj.si

    07.04.2018 | 11:00

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    13.04.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    14.04.2018 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    21.04.2018 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    21.04.2018 | 15:00

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-30.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

Video
18. Bijnale umetnosti Pancevo
21.06.2018 | 15:33

VOĐENJE: 18. Bijenale umetnosti u Pančevu - Prostorni agens

Vođenje kroz 18. Bijenale umetnosti u Pančevu “Prostorni agens”, održano od 26. maja do 17.