• Search form

10.06.2020 | 21:47

Neizvestan ostanak CK13 u Crnoj kući

Neizvestan ostanak CK13 u Crnoj kući

Udruženje Omladinski centar CK13 i Centar za nove medije kuda.org, kao jedan od njegovih osnivača, ušli su u spor u vezi sa korišćenjem Crne kuće u Novom Sadu, čiji je kuda.org vlasnik, a njihovi zategnuti odnosi mogli bi da dovedu do promena u strukturi funkcionisanja tog alternativnog društvenog centra namenjenog mladima.

Udruženje CK13 objavilo je 10. juna da je njegov dalji rad i opstanak u Crnoj kući ugrožen otkaznim rokom za iseljenje do 25. juna koji je dobio od kuda.org, uz određene uslove za obnovu ugovora o korišćenju prostora koji su, kako je navelo, dati kao ultimatumi i kao takvi su neprihvatljiviji, budući da “sadrže autoritarne i uzurpatorske zahteve za pravo isključivog odlučivanja i upravljanja u Udruženju CK13”. U kuda.org, s druge strane, kažu da su rok za iseljenje dali u pokušaju da zakonskim sredstvima utiču na Udruženje CK13 da u roku od mesec dana prihvati dijalog o novom ugovoru o korišćenju prostora Crne kuće, osnovane 2006. godine uz podršku nemačke fondacije SHL (Schüler Helfen Leben) koja je finansirala njenu kupovinu i adaptaciju za realizaciju projekta Omladinski društveni centar.

Crna kuća, foto: SEEcult

Crna kuća je u ograničenom vlasništvu kuda.org, odnosno pod hipotekom, koja onemogućava slobodno raspolaganje imovinom i garantuje da će se koristiti kao nezavisni javni prostor.

Udruženje CK13, osnovano 2011. godine, navodi u saopštenju da od 2013. radi samostalno i da nezavisno od kuda.org razvija programske aktivnosti. Prisustvo kuda.org ogledalo se, kako je navelo, kroz članstvo u Udruženju CK13 i njegovom Upravnom odboru, kao i u poziciji zakonskog zastupnika koje nije bilo aktivno praktikovano.

Prema navodima CK13, kuda.org mu je u maju 2019. predložio da se priključi “Iniciijativi za Agrariju”, odnosno pregovorima sa gradskim vlastima radi obijanja prostora u bivšoj zgradi Elektroluksa, pri čemu bi Crna kuća sa Udruženjem CK13 poslužila kao zalog za te pregovore.

“Takav predlog je odbijen, jer bi to bilo napuštanje ideje Crne kuće kao nezavisnog društvenog centra, a Fondacija SHL je alarmirana sa obzirom na činjenicu da se o budućnosti centra odlučuje sa pozicije formalnog vlasnika kuće koji to svojstvo aktivira spram interesa koji su strani politikama Crne kuće”, navelo je Udruženje CK13, dodajući da se zbog toga i obratilo Fondaciji SHL i zatražilo od nje da prenese na sebe vlasništvo nad Crnom kućom. Takođe, odlučeno je da članovi kuda.org više ne budu članovi Udruženja Omladinski centar CK13.

CK13 navodi i da se u pregovorima, u koje je bila uključena i SHL, nije došlo do rešenja po pitanju vlasništva nad Crnom kućom. Optužujući kuda.org da je konstantno odugovlačio taj proces i menjao zahteve i agendu, CK13 je navelo da je početkom ove godine sprovelo unutrašnje promene po pitanju zakonskih zastupnika i članova UO, te da je kuda.org ubrzo zatim zapretio da će raskinuti ugovor o korišćenju prostora, što se i desilo nakon ukidanja vanrednog stanja, odnosno krajem maja.

Kućni sastanak, 9.6.2020, foto: CK13

Prema navodima CK13, kuda.org je naknadno zatražio “preuzimanje potpune kontrole” nad tim udruženjem, pozivajući se na osnivačka prava, kao i vlasnička prava nad Crnom kućom. Predložen je i nastavak pregovora o, kako navodi CK13, “ulasku u neku fantomsku asocijaciju koju kuda.org pokreće sa idejom povratka njihovoj ‘prvobitnoj’ viziji centra”.

“Naglašavamo da kuda.org nije bila sprečavana da se tim pitanjima bavi i godinama unazad, ali je to postalo pitanje tek kada su ugroženi partikularni interesi njihove organizacije, tj. kada je njihov predlog za prelazak CK13 u novi prostor odbijen i kada su pokrenute unutrašnje promene u okviru CK13”, navelo je Udruženje CK13, koje tvrdi i da je Pantelić počeo da se interesuje za uvid u projekte i poslovanje CK13 tek kada je smenjen sa funkcije jednog od zakonskih zastupnika u januaru 2020.

Povodom tih dešavanja i ugroženosti opstanka centra, 9. juna održan je kućni sastanak organizacija, neformalnih kolektiva i pojedinaca koji deluju iz Crne kuće ili sa kojima CK13 sarađuje već godinama. Na tom sastanku je izneto potpuno nepoverenje u sve dalje procese koje pokreće kuda.org kao vlasnik, pa se razgovaralo o daljim zajedničkim koracima i došlo do stava da se moraju učiniti i poslednji napori za očuvanje Omladinskog centra CK13, navedeno je u saopštenju.

“Apelujemo na ceo civilni sektor, umetnike i umetnice koji su nastupali u CK13, aktiviste i aktivistkinje i sve prijatelje Crne kuće, da nam pomognu u ovoj borbi koja je mnogo veća od nas samih”, poručilo je Udruženje Omladinski centar CK13.

Kućni sastanak, 9.6.2020, foto: CK13

Kuda.org, s druge strane, navodi da se opstanak Crne kuće kao prostora za realizovanje projekta “Omladinskog društvenog centra” ne dovodi u pitanje, već su njegovi potezi uslovljeni upravo time što se Crna kuća trenutno nalazi u krizi, pa je stoga njegova potreba i namera, kao njenog suosnivača i vlasnika, da se taj projekat nastavi i da se ona revitalizuje i unapredi struktura resursa.  

Prema navodima Zorana Pantelića iz kuda.org, Udruženje CK13, čiji je godinama bio jedan od pravnih zastupnika, odbijalo je već duže vremena da mu omogući uvid u projekte i poslovanje, a nije obaveštavan ni o sednicama upravnih tela i unutrašnjoj reorganizaciji. Krajem 2019. godine, kuda.org je isključen iz uprave Udruženja CK13, koje je potom iznelo u javnost neosnovane optužbe, projektujući pokušaj kuda.org da izdejstvuje dijalog o problemima kao ultimativno izbacivanje, dodao je Pantelić.

“Izbacili bismo ih zakonskim putem da smo to hteli dosad… Reč je o hakovanju i organizacije (CK13) i prostora (Crne kuće)”, izjavio je Pantelić za SEEcult.org, napominjući da je kuda.org omogućio Udruženju CK13 da koristi prostor sa svim resursima besplatno i upravlja njime, te da je imalo jedinu obavezu da pravi program. Prvih nekoliko godina, kako je napomenuo, kuda.org je i finansijski kapacitirao CK13 obezbeđivanjem projekata i dovođenjem donatora.

“Kada su došli do solidnog finansiranja, počeli su da nas isključuju iz cele priče”, dodao je Pantelić, navodeći i da je program u Crnoj kući povremeno diskutabilan i da se radi kampanjski, pa se i deo publike i organizacija, zainteresovanih za realizaciju sopstvenih projekata u tom prostoru, žali zbog zatvorenih vrata.

Kuda.org se tim povodom obratio i Fondaciji SHL, sa kojom i pregovora o revitalizaciji Crne kuće i reorganizaciji Udruženja “Omladinski centar CK13”, čiji je suosnivač.

Tabla na Crnoj kući, foto: kuda.org

Ističući doslednu posvećenost inicijalnoj ideji razvoja projekta Omladinskog društvenog centra u Novom Sadu u okviru Crne kuće, kao i njenom razvoju kao resursa namenjenog javnom delovanju, kuda.org je, prema rečima Pantelića, uputio Udruženju CK13 još početkom marta nekoliko zahteva koji bi osigurali dalji razvoj projekta i njegovu transparentnost, uključujući uvođenje Nadzornog odbora.

Ujedno, s obzirom na krizu u kojoj se trenutno nalazi Crna kuća i potrebu njenog revitalizovanja, te unapređenja strukture resursa, kuda.org je uputio poziv i drugim organizacijama i pojedincima koji su zainteresovani za saradnju, a to ne isključuje Udruženje CK13, naglasio je Pantelić.

Osnovni principi i vrednosti budućeg razvoja Crne kuće, kako je naveo kuda.org u tom pozivu, jesu otvorenost i dostupnost, te negovanje ideje prostora kao zajedničkog resursa kroz otvaranje Crne kuće za veći broj korisnika i kreiranje novog modela upravljanja koji bi omogućio jednaku uključenost svih korisnika u procesima upravljanja, razvoja i održavanja prostora.

Principi otvorenosti i dostupnosti, kako je naveo kuda.org, podrazumevaju da prostorni resurs Crne kuće treba da bude javni resurs dostupan mladima i čitavoj zajednici, koji mora da se temelji na vrednostima ljudskih sloboda i prava, društvene raznolikosti, uzajamne saradnje, solidarnosti i tolerancije, transparentnosti, međusobnom poverenju i odgovornosti. Programi koji se odvijaju u Crnoj kući treba da budu otvoreni za sve i dostupni široj populaciji, kao i da neguju aktivnosti za dobrobit veće grupe ljudi i društva u celini. Takođe, prostorni resurs treba da omogući razvijanje i razmenu znanja i iskustva u samoorganizaciji i finansijskoj nezavisnosti prvenstveno studenata i mladih, omladinskih organizacija i inicijativa, ali i drugih organizacija usmerenih na rad sa mladima, a kroz proces boravka u prostoru, korišćenja prostora za rad i razvijanje programa, ali i upravljanja prostorom kao zajedničkim resursom.

Negovanje ideje prostora kao zajedničkog resursa kroz otvaranje Crne kuće za veći broj korisnika i kreiranje novog modela upravljanja omogućio bi jednaku uključenost svih korisnika u procesima upravljanja, razvoja i održavanja prostora. To podrazumeva kreiranje mreže korisnika prostora Crne kuće čiji bi odnosi bili bazirani na principima dijaloga, saradnje, međusobnog poverenja, poštovanja i odgovornog upravljanja.

“Sve navedeno neodvojivo je od odgovornosti prema prostoru, radu i saradnicima sa kojima se deli prostor, sa kojima se razmatraju načini unapređenja rada ili eventualne nepravilnosti u radu”, naveo je kuda.org.

Poziv organizacijama i pojedincima za saradnju u okviru Crne kuće, kako je naveo kuda.org u Pismu o namerama, predviđa formiranje Asocijacije organizacija civilnog društva, koje nemaju svoj radni i programski prostor za delovanje ili taj prostor iznajmljuju pod komercijalnim uslovima. Asocijacija bi bila nosilac i producent programa, u cilju kreiranja platforme za unapređenje edukativnih programa i razvoj lokalnih politika okrenutih lokalnoj zajednici kao doprinos jačanju borbe protiv svake vrste nejadnakosti i nasilja.

“Pozivamo vas na razgovore u kojima bismo zajednički razvijali ideju razvoja budućeg udruživanja, koji za cilj ima da ovaj dragoceni resurs otvori vrata svima vama koji već doprinosite korekciji društva”, naveo je kuda.org, koji deluje od 2001. godine kao nezavisna kulturna organizacija koja okuplja umetnike, teoretičare, medijske aktiviste, istraživače i širu publiku u cilju istraživanja savremene umetničke teorije i prakse, aktivizma i politike.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Marina Abramovic: Stromboli, Sean Kelly Gallery, New York
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.