Nestali prostori Beograda
Italijanska umetnica Rebeka Agnes (Rebecca) započinje rezidencijalni boravak u Beo_Projectu radionicom “Nestali prostori” o napuštenim i porušenim zgradama u Beogradu, čiji će rezultat biti mapa grada zasnovana na sećanjima učesnika.
Radionica “Nestali prostori” biće održana od 27. do 29. juna u Zavodu u Kraljevića Marka 1, a izložba će biti otvorena 3. jula u Beo_Projectu.
Cilj radionice je pokušaj formiranja portreta grada, polazeći od mesta koja više ne postoje ili su postala nepristupačna. Od učesnika/ca se očekuje da izaberu neko mesto koje nestalo, napušteno ili porušeno i naslikaju/nacrtaju ga na komadu drveta, koristeći akrilne boje ili olovke.
Učešće u radionici je besplatno i otvoreno za sve, pa nije potrebno imati bilo kakve dodirne tačke sa savremenom umetnošću. Ne zahteva se ni posebno umeće u crtanju/slikanju, jer je suština prisetiti se i dati lik sećanju (na neko mesto) kako bi bilo smešteno u vreme i podeljeno sa drugima. S obzirom da je broj učesnika ograničen, učešće je potrebno potvrditi na adresu info@beoproject.org ili broj telefona +381638834992.
U okviru rezidencijalnog boravka u Beogradu, Rebeka Agnes će 4. jula održati i prezentaciju svoje knjige “The Italian Alphabet Has 21 Letters” (Italijanski alfabet ima 21 slovo) u galeriji Remont, a istog dana predstaviće se i istoimenom samostalnom izložbom u Zavodu.
Izložba obuhvata instalaciju ručno rađenog veza i print velikih dimenzija koji je materijalizaciju umetničkog rada i istraživanja predstavljenog u knjizi
“The Italian Alphabet Has 21 Letters”.
Poredeći alfabete različitih jezika, i koristeći italijanski kao referencu, Rebeka Agnes je stvorila kratku ilustrovanu zbirku slova i reči iz različitih jezika. Jezici zastupljeni u knjizi su maternji jezici ljudi koji poznaju umetnicu. Knjiga nastoji da ukaže, sa jedne strane - na ograničenja podataka jednog jezika, a u isti mah otkriva sličnosti među jezicima koji su međusobno udaljeni.
Rođena 1978. godine u Paviji, Rebeka Agnes je diplomirala 2001. na Ačademia di Brera u Milanu, a od 2006. živi u Berlinu.
Izlagala je samostalno u Milanu, na Siciliji, u Berlinu, Napulju… a učestvovala je i na niz kolektivnih izložbi.
Temom nestalih prostora bavi se od 2010. godine. Ta tematika reflektuje se na različite načine u raznim projektima, poput instalacije “Prostori koji više ne postoje” (2010), umetničke turneje “Relocirani spomenici i nestala mesta” (2012-2013), “Druga mesta koja više ne postoje” (projekat koji je u toku) i dve radionice održane u Bjali (Bugarska) 2011. i Scicliju (Sicilija) 2013. godine.
Kao i u slučaju Scilicija, Rebeka Agnes nikada ranije nije bila u Beogradu. Sve što o njemu zna potiče isključivo iz literature, vesti i reportaža.
U nastojanju da grad upozna zaobilazeći klišee i priče iz medija i turističkih vodiča, Rebeka Agnes želi da Beogradu pristupi iz vizure onih koji tu žive i njihovih uspomena. U isti mah, pokušava da ukaže na probleme i tenzije grada koristeći se njegovim pukotinama.
(SEEcult.org)