Nova sezona Filozofskog teatra
Proslavljena glumica Vanesa Redgrejv (Vaneša Redgrave) prva je gošća nove sezone Filozofskog teatra 18. oktobra u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu - u programu koji uređuje Srećko Horvat kao platformu za kritičko promišljanje današnjice.
Artur Miler (Arthur Miller) i Tenesi Vilijams (Tennessee Williams) prozvali su Vanesu Redgrejv “najvećom živom glumicom”, a do danas je ostala jedina britanska glumica koja je osvojila Oskara, Emi, Toni, Olivije, nagradu u Kanu i Zlatni globus.
Časopis “The Stage” ju je uvrstio 2010. na deveto mesto liste najvećih glumica svih vremena. Odigrala je više od 30 uloga na Vest Endu i Brodveju, od kojih su najpoznatije one u predstavama “Godina magičnog razmišljanja”, “Dugo putovanje u noć” i “Vozeći gospođicu Daisy”.
Uz bogatu pozorišnu karijeru, glumila je u više od 80 filmovima, šest puta je nominovana za Oskara, a dobila ga je za sporednu ulogu u filmu “Julia” (Fred Zinnemann, 1977.). Filmovi u kojima je glumila, poput “Isadore” (Karel Reisz, 1968.) i “Blow-up” (Michelangelo Antonioni, 1966.), spadaju u klasike filmske istorije.
Osim po glumi, Vanesa Redgrejv je poznata i poe aktivističkom radu koji seže od protesta protiv rata u Vijetnamu, preko borbe za Palestinu, pa sve do posećivanja Sarajeva tokom okupacije 90-ih. Veliki je kritičar “rata protiv terorizma”, a ne posustaje ni u borbi za ljudska prava.
Kada su nedavno izbili protesti u Bosni i Hercegovini, nekoliko je puta posetila i podržala tuzlanske radnike.
Zbog svog aktivističkog angažmana često je gubila uloge i zatvarala su joj se mnoga vrata, ali od aktivizma, koji je i jedna od glavnih tema razgovora u HNK-u, nikada nije odustala.
“Filozofski teatar” započet je krajem 2014. godine gostovanjem Julije Kristeve, a cilj tog programa, prema rečima upravnice HNK-a Dubravke Vrgoč, jeste pre svega da privuče mlađu publiku, te da ujedno i otvori vrata tog pozorišta za javne debate i kritičko promišljanje današnjice.
Prema rečima Srećka Horvata, “veza između filozofije i pozorišta uvek je bila jača od veze između filozofije i bilo kojeg drugog medija”.
Najpoznatija i najuticajnija Sartrova dela bez sumnje su njegove drame, kao što je i Breht promišljanju radikalne politike pristupio upravo kroz pozorište. Mnogi su filozofi, uključujući Aristotela, Hegela i Ničea, pisali o pozorištu, a mnogi među njima, poput Makaijavelija, Voltera ili Suzan Zontag, pisali su i vlastite drame. Zontagova je i režirala, u Sarajevu pod opsadom”, podsetio je Horvat, koji koncept "Filozofskog teatra" opisuje kao mesto avanture i susreta.
(SEEcult.org)