• Search form

07.06.2021 | 21:44

Novi roman Gocića - Čovek iz nehata

Novi roman Gocića - Čovek iz nehata

Beogradski pisac Goran Gocić, dobitnik NIN-ove nagrade, objavio je novi roman "Čovek iz nehata“ koji predstavlja njegovu treću ispovest, posle romana "Tai" (2013) i "Poslednja stanica Britanija" (2017).

Gocić u svojim lutanjima uvek kreće iz Majčice Es, kako u romanu naziva Srbiju. "Pripovedač beži od nje, komšijskih prepirki i vratolomnih ratova, od vlastitih promašenosti i sukoba s ocem, da bi joj se uvek iznova vraćao potišten i željan njene maćehinske nebrige, njene zavodljivosti od koje se zgraža i za kojom večito čezne. U toj tugaljivoj i trajnoj nevolji bića izbačenog iz vlastite postojanosti neprestano se prožimaju ljubav i prezir, ljutnja i radost, vera i neverica. Naš junak, na putu iz Njujorka u Majčicu Es, na putu ka očevoj samrtničkoj postelji stiže u London, još jednu destinaciju iz njegove pustolovne prošlosti, i tu, u tranzitu, u avionu za Beograd, sreće još jednog Srbina čija ga sudbina, ispisana na prestupničkom čelu, guta svojom gravitacijom. I već njihov prvi razgovor nije vodio na dobro; kao da su se dva čudna putnika u avionu spremala na slobodan pad u Majčicu Es. Tu se jedan drugom očas ispovediše, kako to već biva međ’ Srbima, utvrdiše da su bitange i probisveti, da su od sveta napušteni i odbačeni, te se bez suvišnih reči i rituala pobratimiše. Obojicu je mučilo dugogodišnje nigdevanje, obojicu su pekle rane što očinstva, što sinovstva, što ljubavnih jada. I kako to već biva, ko nevolju traži, nalazi je“, naveo je Zlatko Pranjić u recenziji novog Gocićevog romana, objavljenog u izdanju Lagune, u ediciji Eklipsa.

"Čovek iz nehata" je, prema navodima pisca i urednika knjige Zorana Penevskog, jedan od ključnih razloga postojanja edicije Eklipsa: "Vrhunski stil, intelektualna provokacija i estetsko dijagnosticiranje naše stvarnosti sigurno stavljaju Gocića u vrh srpske književnosti“.

"Opet sam se porodio carskim rezom. Statistika kaže da mi je ovo treći roman i šesta knjiga“, rekao je Gocić povodom "Čoveka iz nehata", koji opisuje kao "muški roman koji će čitati ženska publika".

"To je tranzicijska fantazmagorija u koju je utkana istorija moje porodice“, dodao je Gocić, novinar, urednik, filmski autor, prevodilac, književnik i akademski profesor.

Goran Gocić, foto: Laguna

Njegove je radove objavilo ili emitovalo tridesetak medijskih kuća na dvanaest jezika, između ostalih dnevnici Borba, Politika i Independent; televizijske stanice RTS i Kanal 4; magazini Ekran, Sight & Sound i International Film Guide. Radio je kao urednik u više medija (Dnevni telegraf, Plejboj, Bi-Bi-Si monitoring). Tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji nastupao je na globalnim televizijskim stanicama BBC World i News 24 kao politički komentator, specijalizovan za pitanja kulture o kojoj kontinuirano objavljuje tekstove tri decenije.

Gocić je diplomirao engleski jezik i književnost (Filološki fakultet u Beogradu, 1991), a magistrirao medije i komunikacije (Londonska škola ekonomije i političkih nauka, 1999). Napisao je eseje za 22 zbornika (Od humanizma do meta- post- i transhumanizma, Peter Verlag, 2016; Degradirana moć: Mediji i kosovska kriza, Pluto Press, 2000, objavljen na engleskom, norveškom i srpskom, itd.).

Napisao je i četiri studije - Endi Vorhol i strategije popa (Prometej, 1997), Želimir Žilnik: Iznad crvene prašine (Institut za film 2003, koautor, objavljena na srpskom, engleskom i španskom jeziku), Kako ubiti Betovena: Bolest u zagrljaju kulture (Zavod za udžbenike, u štampi) i Emir Kusturica: Kult margine (Wallflower Press, 2001, objavljena na engleskom, srpskom i kineskom), koju je dvonedeljnik Observer iizabrao među pet filmskih knjiga godine u Velikoj Britaniji. Knjiga Kult margine postala je akademski hit, može se naći u bibliotekama širom sveta i jedna je od najcitiranijih akademskih studija koju je napisao neki domaći autor.

Gocić je učestvovao u produkciji desetak dokumentarnih filmova u raznim svojstvima, najčešće ispred kamere. Najznačajniji od njih je Prokleti stranci (Velika Britanija, 2000), rađen za ugledni serijal Kanala 4 specijalizovan za istraživačko novinarstvo, u kojem je radio kao reporter i snimatelj. Film je osvojio televizijsku nagradu Prix Europa Special Commendation (2001). U dokumentarcu Balkanski dnevnik: Bugarska (Bugarska/Srbija, 2010) debitovao je u ulozi scenariste i reditelja.

Dobitnik je dve Borbine nagrade za esej o društvu (1996. i 1997), nagrade "Dušan Stojanović" za publikaciju u oblasti filmologije (2002/2003). Njegov prvi roman Tai (Geopoetika, 2013, objavljen na srpskom, engleskom i makedonskom) otvorio je novu paradigmu u pripovedaštvu, postao bestseler i osvojio četiri nacionalne nagrade, uključujući nagradu "Miloš Crnjanski“ (2011/2013) i NIN-ovu nagradu za roman godine (2014), te ušao u širi izbor za međunarodnu Dablinovu nagradu (2015).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav