O istorijama u raspravi
Razgovor o radovima umetnice Vahide Ramujkić, posvećen seriji radionica “Istorije u raspravi” o uporednim istorijama koje se predaju u osnovnim školama na prostoru bivše Jugoslavije, biće održan 31. avgusta u Kulturnom centru Rex, u nastavku foruma “Umetnik kao publika”. O radovima Vahide Ramujkić razgovaraće sama publika, a osim serijala “Istorije u raspravi”, tema su još dva rada - jedan o procesu fermentacije hrane i ljudskih odnosa i drugi koji se bavi vezom kao opipljivim tragom vremena i prostora.
Razgovor o radovima umetnice Vahide Ramujkić, posvećen seriji radionica “Istorije u raspravi” o uporednim istorijama koje se predaju u osnovnim školama na prostoru bivše Jugoslavije, biće održan 31. avgusta u Kulturnom centru Rex, u nastavku foruma “Umetnik kao publika”.
O radovima Vahide Ramujkić razgovaraće sama publika, a osim serijala “Istorije u raspravi”, tema su još dva rada - jedan o procesu fermentacije hrane i ljudskih odnosa i drugi koji se bavi vezom kao opipljivim tragom vremena i prostora.
Serija radionica “Istorije u raspravi” bave se, prema rečima Vahide Ramujkić, “kupusanjem” udžbenika sa raznih teritorija bivše Jugoslavije, u cilju upoređivanja raznih perspektiva na zajedničku istoriju kroz vreme i prostor.
Od jugoslovenskih ratova 1990-ih i formiranja novih država u regionu raspala se i ideja o zajedničkoj istoriji. Ona je sada isparcelisana na različite verzije (ili narative) koji se koncipiraju iz zasebnih perspektiva novonastalih država, često ulazeći u konflikt jedne sa drugima po pitanju kako su se određeni događaji u istoriji odigrali.
Kroz predavanja i diskusije otvaraju se pitanja: Kako se možemo baviti događajima iz bliže ili dalje prošlosti koje nismo imali prilike lično da iskusimo? U kakvoj sprezi se nalaze zvanična verzija istorije i kolektivni identiteti? Možemo li posmatrati istorijske tekstove u kontekstu narativne literarne forme? Da li se istina komponuje iz različitih perspektiva ili postoji samo jedna istina o tome kako su se događaji u pošlosti odigrali? Kako se očituju mehanizmi kojim se istorijske naracije koncipiraju iz perspektiva vladajućih sistema i politika?
Više o Vahidi Ramujkić, kao i tekst i pitanja o kojim će biti reči u Rexu, mogu se preuzeti OVDE, a više o njenim drugim radovima moguće je naći na http://www.irational.org/cgi-bin/vahida/projects/index.pl
Razgovor o radovima Vahide Ramujkić je 17. diskusija u projektu “Umetnik kao publika” koji predstavlja javni forum u okviru kojeg publika, heterogena grupa ljudi svedena na najmanji zajednički činilac u odnosu na umetničko delo, iznosi uz pomoć moderatora i međusobno preispituje mišljenja o odabranim radovima savremene vizuelne umetnosti. Diskusije daju mogućnost da se “razmišlja naglas”, da se te misli suprodstave bez pretenzija da postoji samo jedan pravi odgovor, odnosno jedinstveno viđenje umetnosti.
Razgovori se ne vode stručnim jezikom i pristup temama je takav da se ne daje prednost profesionalnom iskazivanju mišljenja i stavova, pa su dobrodošli svi zainteresovani da čuju tuđe i podele mišljenje o savremenoj umetnosti koja nastaje ovde i sada.
Sve diskusije se zvučno snimaju. Priređeni audio snimci diskusija održanih u toku jeseni 2010. godine emitovani su u toku februara i marta meseca na II programu Radio Beograda, a mogu da se preslušaju i na sajtu projekta, na http://razgovori.wordpress.com.
Autorka projekta “Umetnik kao publika” je Boba Mirjana Stojadinović, a producent je Udruženje umetnika Dez org, uz partnersku podršku Rex-a.
Projekat je podržao Fond za otvoreno društvo u Srbiji (www.fosserbia.org)
(SEEcult.org)