• Search form

14.03.2012 | 15:02

Očuvanje, zaštita i štednja

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković istakao je očuvanje i zaštitu ustanova kulture, uz princip štednje, kao osnove rada Ministarstva u proteklih godinu dana.

Predstavljajući rezultate rada u proteklih 12 meseci, od kada je na funkciji ministra, Marković je 14. marta na konferenciji za novinare naveo da je Ministarstvo kulture obezbedilo da se pomognu i očuvaju institucije i uspelo da resor ostane bez ijednog otpuštenog.

Očuvanje, zaštita i štednja

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković istakao je očuvanje i zaštitu ustanova kulture, uz princip štednje, kao osnove rada Ministarstva u proteklih godinu dana.

Predstavljajući rezultate rada u proteklih 12 meseci, od kada je na funkciji ministra, Marković je 14. marta na konferenciji za novinare naveo da je Ministarstvo kulture obezbedilo da se pomognu i očuvaju institucije i uspelo da resor ostane bez ijednog otpuštenog.

Ističući da “nijedna institucija nije smanjila broj zaposlenih”, Marković je rekao da je, u trenutku kada se sve smanjuje, uveden princip realne štednje koji je podrazumevao racionalizaciju i sagledavanje šta se od istog novca može uraditi.

“Strašno je važno, baš kada je kriza, da se ulaže u očuvanje kulture”, rekao je Marković, dodajući da kriza prođe, ali je važo da se ne izgube osnovne vrednosti.

Prema rečima ministra, i samo Ministarstvo kulture smanjilo je troškove i na sopstvenom primeru pokazalo kako se štedi.

Marković je rekao da se Ministarstvo rukovodilo principom potrebe završavanja onoga što je započeto i izgradnje onoga što ne zahteva suviše novca, a bez čega nastaje ogromna šteta, kao što su depoi, kotlarnice... “Strašno je važno da očuvamo ono što ustanove (kulture) čuvaju”, dodao je Marković.

Tako je, nakon završetka Narodne biblioteke Srbije i Jugoslovenske kinoteke, završena i rekonstrukcija Narodnog pozorišta (centralni sistem za hlađenje i ventilacija i scena “Raša Plaović”), kao i adaptacija i uređivanje prostora Istorijskog muzeja Srbije na Trgu Nikole Pašića.

Narodnom muzeju u Beogradu uplaćena su sredstva za prvu i drugu fazu radova na rekonstrukciji i postavljene su skele, a prema rečima ministra, i tu je postignuta ušteda - iznajmljivanje skela je između hiljadu i 2.000 evra dnevno, pa su one kupljene za 23.000 evra i biće ih moguće koristiti i za potrebe drugih ustanova kulture.

Marković je istakao da su započeli i radovi na adaptaciji i sanaciji Muzeja Vuka i Dositeja, te da je završen Lapidarijum rimskih kamenih stubova Narodnog muzeja u Užicu.

Od višegodišnjih projekata, nastavljena je obnova manastira Hilandar, gde je za radove na zapadnom krilu Velikog konaka, koji je uništen u požaru, izdvojeno u 2011. godini 75 miliona dinara, koliko i u 2012. Radovi su nastavljeni i na Konstantinovoj vili na Medijani kako bi bila obnovljena do obeležavanja 1700. godišnjice Milanskog edikta. Predstavljena je restaurirana istočna kapija Feliks Romulijane, nastavljeni su radovi na Smederevskoj tvrđavi za koju je u 2011. izdvojeno više od 22 miliona dinara, a u 2012. je opredeljeno više od 20 miliona. Na Caričinom gradu kod Lebana, na kojem se u 2011. radilo i na konzervaciji i na restauraciji bedema Akropolja, kao i na arheološkim istraživanjima, nastavljaju se radovi i u 2012. godini, a opredeljeno je 6 miliona dinara. Tokom 2011. godine u Studenici su realizovani radovi na konzervaciji i restauraciji kamene plastike manastirske crkve, a u Manasiji se radilo na konzerviraciji i restauriraciji kula i bedem manastirskog kompleksa.

Povodom višegodišnjih projekata, ministar je najavio konferenciju na kojoj će se, uz učešće stručnih timova, videti kakvo je stanje bilo i šta je u međuvremenu urađeno.

Ministarstvo je istaklo i da je za projekat “Digitalizacija bioskopa”, u 2011. godini izdvojeno 19.750.000 dinara. Pored bioskopa u Požegi, za koji je izdvojeno 2,8 miliona dinara, obuhvaćena su još četiri bioskopa - u Paraćinu, Svilajncu, Leskovcu i Tutinu.

U okviru redovnih aktivnosti Ministarstva, završen je Konkurs za prikupljanje predloga za sufinansiranje i finansiranje projekata u oblasti kulture, kao i naučno istraživačkih projekata u oblasti umetnosti i kulture za 2012, raspisan i završen Konkurs za sufinansiranje projekata iz oblasti kulturnog nasleđa u 2012, a očekuju se i rezultati konkursa iz oblasti javnog informisanja, konkursa iz oblasti izdavačke delatnosti (Konkurs za otkup publikacija objavljenih 2011. za potrebe javnih biblioteka na teritoriji Srbije i Konkurs za sufinansiranje izdavanja prvih izdanja kapitalnih dela koja se objavljuju na srpskom jeziku u oblasti kulture i vrednih dela iz oblasti domaće i prevodne književnosti u 2012. godini).

U okviru kontrole trošenja budžetskih sredstava, Marković je za 366 dana, na 136 putovanja, obišao 83 grada u kojima se upoznao sa načinom na koji se realizuju sredstva Ministarstva.

Od zakonodavnih aktivnosti, izrađeni su predlozi zakona o dvorskom kompleksu i o arhivskoj građi i arhivskoj službi. Skupština Srbije je u prethodnom periodu usvojila pet zakona koje je predložilo Ministarstvo kulture - Zakon o kinematografiji, Zakon o staroj i retkoj bibliotečkoj građi, Zakon o obaveznom primerku publikacija, Zakon o bibliotečko-informacionoj delatnosti i Zakon o potvrđivanju amandmana na Konvenciji o međunarodnoj organizaciji za mobilne komunikacije preko satelita (IMSO). U toku je i rad na izradi novog Zakona o poštanskim uslugama čiji je cilj usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim direktivama.

Takođe, konstituisan je Nacionalni savet za kulturu, što je predstavljalo jedan od preduslova za uspešno sprovođenje krovnog Zakona o kulturi. Među rezultatima postignutim u protekloj godini, ministar je izdvojio i usvajanje Strategije razvoja sistema javnog informisanja do 2016. godine.

Kada su u pitanju međunarodne organizacije, Srbija je postala član Komiteta za zaštitu svetske kulturne baštine, izabrana je u Akreditivni komitet IČROM-a kao jedina članica iz Evrope i postala punopravni član Radne grupe za međunarodnu saradnju u oblasti obrazovanja, sećanja i istraživanja holokausta.

Poštujući obaveze proistekle iz Konvencije Uneska o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa, do sada je postavljen sistem/mreža za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa, koju čine Nacionalni komitet za nematerijalno kulturno nasleđe, Komisija za upis u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, kao i mreža koordinatora, a uskoro će početi rad Centar za proučavanje nematerijalnog kulturnog nasleđa pri Etnografskom muzeju u Beogradu.

Ministar Marković, koji je u ime Srbije preuzeo predsedavanje Savetom ministara Jugoistočne Evrope, najavio je za 22. april u Beogradu sastanak sa kolegama iz regiona, a u proteklom periodu se sastao i s ministrima kulture Angole i Nemačke u Beogradu i ministrima Francuske i Rusije u Parizu i Moskvi.

U Rusiji je održana i manifestacija srpske kulture od polovine septembra do kraja novembra 2011, a u Parizu “Nedelja Srbije” . Takođe, posetioci Evropskog parlamenta imali su priliku da pogledaju 20 radova Milene Pavlović Barili iz galerije te slikarke u Požarevcu.

Takođe, kako je istaknuto, kopije fresaka iz Narodnog muzeja i Galerije fresaka u Beogradu bile su izložene u Firenci, u Bazilici Sv. Apostola u Rimu i u papskoj rezidenciji u Viterbu, a krajem novembra otvorena je i stalna postavka srpskih fresaka u bazilici Santa Kroče.

Tokom protekle godine, u okviru obeležavanja jubileja, Ministarstvo je u celini pokrilo realizaciju opere “Mileva Ajnštajn” i drame “Seobe” povodom 150-godišnjice Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu i čitav niz manifestacija, programa i aktivnosti povodom godine jubileja Ive Andrića.

Celokupan izveštaj Ministarstva nalazi se u PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav