Odgovornost za svadbu u Etnografskom muzeju
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije zatražilo je od direktorke Etnografskog muzeja u Beogradu Mirjane Menković da se hitno izjasni o medijskim navodima da je u muzejskim prostorijama organizovala svadbu svog sina.
Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac naveo je da nijedan rukovodilac nijednog muzeja u Srbiji nema pravo da u njemu organizuje privatne zabave i da na taj način urušava ugled svoje institucije i celog sistema.
“Ukoliko se medijski navodi ispostave kao tačni, nema sumnje da će direktorka Etnografskog muzeja za to snositi posledice”, saopštilo je 19. jula Ministarstvo kulture, ističući da je Etnografski muzej u Beogradu, osnovan 1901. godine, ustanova od neprocenjivog značaja za izučavanje tradicionalne kulture na našim prostorima.
Javnost je saznala za zloupotrebu Etnografskog muzeja posredstvom dopisa grupe građana koji su medijima poslali fotografije na kojima se vide svatovi koji se provode i zabavljaju na muzejskim eksponatima.
Zabrinuti građani istakli su da žele da “stanu na put daljem bahaćenju pojednih direktora javnih ustanova i preduzeća koji vlasništvo svih građana vide i koriste kao ličnu svojinu”.
Direktorka Etnografskog muzeja je, kako su naveli, posle čuvenog "renoviranja" Manakove kuće, koje je građane Srbije koštalo čak 33 miliona dinara, “nastavila sa svojatanjem državne svojine i njenim korišćenjem u svoje lične i porodične potrebe”.
“Da li ovo znači da svako od nas može da napravi svadbu u Etnografskom muzeju, roštilj na teresi Skupštine grada, žurku u muzeju Nikole Tesle, fudbalsku utakmicu ispred Hrama Svetog Save? Da li ovo znači da je Etnografski muzej muzej svih nas ili privatna firma jedne porodice? Koliko je eksponata oštećeno prilikom ove "velelepne" proslave? Koliko dana zbog ovoga nije radio Etnografski muzej? Ko je platio ovu proslavu i koliko? I najbitnije, ko je i sa kojim pravom sve ovo dozvolio?”, upitali su građani, koji su želeli da ostanu anonimni.
(SEEcult.org)