Okupljanje prijatelja Taša
Akcija “Taš je naš” za uređenje ruiniranog i nebezbednog stadiona Tašmajdan u centru Beograda izazvala je proteklih dana veliku pažnju javnosti i pre zvaničnog održavanja, koje je zakazano za 11. april od 10.30 do 14.30 sati, kada će biti potpisivana i peticija, uz raznovrstan sportsko - (re)kreativni program.
Akcija “Taš je naš” za uređenje ruiniranog i nebezbednog stadiona Tašmajdan u centru Beograda izazvala je proteklih dana veliku pažnju javnosti i pre zvaničnog održavanja, koje je zakazano za 11. april od 10.30 do 14.30 sati, kada će biti potpisivana i peticija, uz raznovrstan sportsko - (re)kreativni program.
Grupi “Taš je naš” na Fejsbuku za nekoliko dana priključilo se već više od 1.700 pristalica, a onlajn peticiju za samo jedan dan potpisalo je više od 250 javnih ličnosti i umetnika, među kojima su Vida Ognjenović, Mihajlo Pantić, Alisa Stojanović, Radivoje Raša Andrić, Milan Bosnić, Kiki Lesendrić, Dejan Utvar, Irina Subotić, Borivoj Gerzić, Miloje M. Rakočević, Petar Janjatović, Jelena Tinska, Srna Lango, Dunja Figenwald Puletić...
Neki od potpisnika su se prisetili kako su na Tašu učinili da klizaju još krajem 50-ih i išli kasnije na "švalersko" klizanje koje je bilo obavezno za sve koji su trenirali hokej, jer nije bilo dovoljno termina i vremena za treninge.
Vojin Nikolić se prisetio da mu je prvi trener bio Deny O Nile, a zatim Rudi Reno, navodeći da će ne samo potpisati peticiju, već i lično doći da pomogne kako može 11. aprila.
“Tašmajdan je naše detinjstvo, odrastanje i starenje. Domovina u najužem smislu te reči”, naveo je Nenad Đorđević Đole, a bilo je i potpisnika iz regiona, poput Maje Kovjenić koja je pružila podršku iz Banja Luke, navodeći da voli Beograd i hvaleći akciju.
“’Taš je Naš!"... nekad i moj, sada srcem "samo" :)...puno uspeha!”, poručio je Viktor Sokolovski iz Skoplja, koji je svojevremeno studirao u Beogradu.
Slične komentare ostavili su i članovi grupe “Taš je naš” na Fejsbuku, a Srđan Stojiljković je čak iz Njujorka poručio da je to sjajna ideja, a Ivan Krstić: “Za divnu mladost koju smo imali i još lepšu koja za nama dolazi. Da nam svima srce bude na mestu, a savest čista i mirna. Obnovimo Taš”.
Jay Shomsky je ispevao čak i pesmu: “Mali Taš, mali Taš - to je kraj naš; koji nikad nije sam, nije sam - naš mali Taš”.
Cilj akcije “Taš je naš” je promocija ideje “ponovnog oživljavanja” stadiona i skretanje pažnje javnosti na problem o kojem se retko govori, pa mnogi građani i ne znaju kako stadion Taš danas izgleda. Takođe, cilj je da uključivanjem što većeg broja ljudi u sportsko-(re)kreativni program taj prostor opet zaživi makar na jedan dan.
Domaćini manifestacije na stadionu biće promoteri akcije “Taš je naš” - glumica Neda Arnerić, poznata i kao Višnja iz filma “Višnja na Tašmajdanu”, kao i kapiten tima javnih ličnosti na utakmici u malom fudbalu Aco Kovačević, selektor reprezentacije Srbije u malom fudbalu i odnedavno gradski sekretar za sport i omladinu.
Duhom će biti prisutni i frontmen Partibrejkersa Zoran Kostić Cane i glumac Branko Cvejić, takođe promoteri akcije “Taš je naš”, koji imaju ranije zakazane profesionalne obaveze.
Canetova poruka povodom akcije “Taš je naš”, inserti iz serije “Grlom u jagode”, u kojoj je Cvejić igrao glavnu ulogu Baneta Bumbara, kao i video materijal o nekadašnjem Tašmajdanu, biće emitovani na velikom ekranu.
Program će početi u 10.30 otvaranjem knjige peticije za uređenje stadiona, a biće završen oko 14.30, posle dodele zahvalnica i trofeja pobedničkim timovima i obraćanja organizatora, prijatelja i promotera akcije, pri čemu će svi učesnici i posetioci akcije dobiti i simbolične poklone.
Akciji “Taš je naš” pridružio se i Avram Izrael koji je, i pored nezahvalne dužnosti da najavljuje vazdušne udare NATO-a 1999. godine, pridobio simpatije Beograđana, a ovoga puta najavljivaće mnogo lepše događaje - sadržaje našeg sportsko-(re)kreativnog programa.
U delu stadiona biće otvorena izložba “Zapisi sa Tašmajdana”, a najavljeni su i nastupi muzičkih grupa Crveno platno a.k.a Poslednja stanica i Dž, dž, kao i omladinske pozorišne trupe OKO (odlomak iz filma “Višnja na Tašmajdanu” i poetsko-scenski performans “Tašmajdane, dobro jutro” - aforizmi Duška Radovića i akrobacije), kao i crtanje grafita i crtanje ugljem.
Na turniru u malom fudbalu nadmetaće se muške ekipe Pete i Prve gimnazije, tim javnih ličnosti i novinara i tim predstavnika nevladinih organizacija i donatora. Ženske gimnazijske ekipe okušaće se u odbojci i badmingtonu, a za “egzotični deo” sportskog programa biće zaduženi mačevaoci kluba “Železničar” i kapueristi kluba “Senzala”.
Mali fudbal igraće glumac Branislav Bane Trifunović, bubnjar Goran Milošević (grupe Naked i Rare, ex Playboy, svirao sa Aleksandrom Kovač), portparol SRC Tašmajdan Marko Pavlović, novinari Zoran Kesić (autor emisije Fajront republika na TV Fox, ranije Dezinformatora na TV Metropolis), Ilija Kovačić (sportski novinar i voditelj kviza Pitanja za šampiona na TV B92 i portparol Košarkaškog kluba Crvena zvezda), Đorđe Maričić (Jutarnji program RTS-a), fotograf agencije Beta Nenad Petrović, administrator Medijske dokumentacije Ebart i Vikimedije Miloš Rančić, kao i arhivar Ebarta i učesnik brojnih kvizova znanja Veljko Gluščević.
U timu nevladinih organizacija i donatora igraće predstavnici NVO Evropa nema alternativu, Fraktal, Fond za humanitarno pravo i Forum za etničke odnose i predstavnici donatora - Balkanskog fonda za lokalne inicijative (BCIF), koji je i finansijski podržao akciju “Taš je naš”, kao i fondacije Hajnrih Bel i Instituta za održive inicijative.
Svečani deo akcije - dodelu nagrada i obraćanje organizatora - Centra za nenasilni otpor, promotera i prijatelja akcije, koje je planirano za 13 sati, vodiće glumac Aleksandar Lazić.
Među prisutnima će biti i kapiten Košarkaškog kluba “Crvena zvezda” Tadija Dragićević, a očekuju se i brojni drugi prijatelji Tašmajdana iz kulture, umetnosti i sporta, kao i drugi građani kojima je Taš u srcu i žele da mu vrate stari sjaj.
Na stadionu Tašmajdan nekada su organizovane velike i značajne sportske i kulturne manifestacije - najrazličitiji šampionati, od hokeja do tenisa, a bio je i poprište koride, prvo i najveće otvoreno klizalište u zemlji, mesto na kojem su nastupale brojne domaće i svetske muzičke zvezde, među kojima su i Tina Tarner i Elton Džon.
Bio je jedan od zaštitnih znakova Beograda i njegovih lepših simbola.
Danas je zapušten, neosvetljen, ruiniran i, osim sporadičnih koncerata, gotovo je van upotrebe. Iako u srcu grada, nadomak jednog od najlepših gradskih parkova i plivališta i s kapacitetom od 10.000 mesta, stadion Tašmajdan postao je napuštena i nebezbedna konstrukcija koja ne privlači ni najbliže komšije.
Akciju “Taš je naš” organizovali su Centar za nenasilni otpor i učenici Pete i Prve beogradske gimnazije, uz podršku Balkanskog fonda za lokalne inicijative, a podržali su je Sportsko-rekreativni centar Taš, Agencija za saradnju s nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju Grada Beograda i Kancelarija za mlade opštine Palilula.
Sponzori su Telekom Srbija, Koka-kola (Coca-Cola), Don kafa (Don caffe) i Medijska dokumentacija Ebart.
Organizatori su zahvalili i kompaniji “Stav” koja je, kao ovlašćeni distributer Samsunga, obezbedila ekran.
Medijski sponzori su Radio-televizija Srbije, Radio Beta-Rfi, Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, portal Mt:S Mondo, dnevni listovi Politika, Danas, Borba i 24 sata, nedeljnik Singidunum Weekly i mesečnik Trip.
(SEEcult.org)