• Search form

12.09.2013 | 13:53

Omaž Marlen Ditrih u Kinoteci

Omaž Marlen Ditrih u Kinoteci

Muzej Jugoslovenske kinoteke započinje redovni mesečni ciklus posvećen divama svetskog filma predstavljanjem dela opusa Marlen Ditrih (Marlene Dietrich) koji, pored filmova Jozefa fon Šternberga, koji su najznačajnij u njenoj bogatoj karijeri, obuhvata i dela Rubena Mamulijana, Renea Klera, Ernsta Lubiča i Orsona Velsa.

Filmski omaž Marlen Ditrih obuhvata od 12. do 15. septembra Fon Šternbergove filmove “Obeščašćena” (1931), “Maroko” (1930), “Šangaj ekspres” (1932), “Plavi anđeo” (1930) i “Plavokosa venera” (1932). Biće prikazan i “Bagdadski lopov” (1944) Viljema Diterlea (William Dieterle), “Pesma nad pesmama” (1933) Rubena Mamulijana (Rouben Mamoulian), “Lepotica iz Nju Orleansa” (1941) Renea Klera (René Clair), “Anđeo” (1937) Ernsta Lubiča (Lubitsch) i “Dodir zla” (1958) Orsona Velsa (Welles).

Jedna od najvećih pozorišnih i filmskih diva XX veka, Marlen Ditrih rođena je 27. decembra 1901. u Šenebergu u Nemačkoj, a 1939. stekla je državljanstvo SAD. I pored svega što su o njoj napisale njene kolege i kritičari, pisci i slavni prijatelji (od Ernesta Hemingveja, preko Eriha Marije Remarka, pa do Žana Koktoa), tajne njenog misterioznog i neodredivog šarma, potkrepljenog retkom lepotom i zavodljivim magnetizmom i dalje su ostale bez pravog odgovora. S druge strane, brižljivo su zabeleženi njeni umetnički kvaliteti, raskošan talenat i perfekcionizam, njen jedinstven humor, ali i ironija i osećajnost koji su je doveli do najviših nivoa scenskog nastupa.

Mit o Marlen Ditrih, kako je istakla Kinoteka u najavi novog ciklusa, postepeno se rađao; jednostavna pruska devojka koja je pokazivala sjajne noge nastupajući u ulozi Lola-Lole transformisala se, tokom svog “pripravničkog” rada u Americi, zahvaljujudi pre svega Fon Šternbergu u simbol ženske lepote, kako bi na kraju postala jedna od legendarnih i najatraktvnijih umetnica koja je umela da očara publiku celog sveta.

Uz strogo prusko obrazovanje, koje je bilo karakteristično za predstavnice tadašnje nemačke buržoazije, studirala je violinu, klavir i pevanje (kasnije je na Umetničkoj akademiji u Berlinu diplomirala upravo na solo pevanju), engleski i francuski jezik koji je već odlično govorila, kao i većina pripadnika njenog društvenog staleža u toj epohi.

Prvi profesionalni kontakt sa kinematografijom imala je svirajući violinu u orkestru koji je pratio projekcije nemih filmova.

Tokom 20-ih godina 20. veka njena karijera je doživela postepen uspeh kroz brojne pozorišne predstave i filmove u kojima je počela saradnju i sa jednom od najvećih evropskih glumačkih zvezda iz tog perioda - Emilom Janingsom, ali i rediteljem Aleksandrom Kordom. Njen imidž koji je stvaran kroz uloge u tom periodu bio je još prilično udaljen od svega onoga što će se dogoditi deceniju kasnije. Krajem 20-ih godina njeno ime je već bilo veoma poznato u Berlinu, gradu koji je nakon ekonomske krize postao centar nemačke umetnosti tog perioda, ali i veoma perverzan i frenetičan.

Brojni nastupi po kabareima i pozorišnim revijama u kojima je sarađivala sa Janingsom doveli su je do saradnje sa austrijskim rediteljem Fon Šternbergom, kome je bila potrebna glumica i pevačica koja će u njegovom novom filmu prema motivima romana Hajnriha Mana (brata Tomasa Mana), uspeti svojom pojavom da spoji cinizam i osećajnost i da izazove erotsku požudu. Snimljene su dve verzije filma “Plavi anđeo”, nemačka i engleska, i upravo je taj film obeležio stvaranje jednog mita. Čak i pre nego što je njen uspeh, zahvaljujući tom filmu u Nemačkoj doživeo vrhunac, Marlen Ditrih je krenula put Amerike sa već potpisanim ugovorom sa Paramauntom.

U SAD je počela njena metamorfoza i upravo je Fon Šternberg najzaslužniji za imidž dive koji je veoma efikasno stvoren u sedam njihovih filmova u prvoj polovini 30-ih godina, koji se kasnije neprekidno obnavljao čak i u njenim isključivo pevačkim nastupima. Ona je u suštini bila simbol fatalne žene, prestupnice, žene koja dominira, ohole i ponosne, ali njena najoriginalnija crta je bio dvostruki, gotovo ambivalentan odnos koji je mogla da ima sa oba pola. I Greta Garbo, koja je bila zvezda suparničke producentske kompanije, posedovala je određenu androgeniju, ali je ipak njen lik bio više duhovan i psihološki, uvek u razdoru hladne i proračunate žene i romantične heroine. Marlen Ditrih je, s druge strane, bila “žena koju su čak i žene mogle da obožavaju”.

Od prvog susreta sa Fon Šternbergom, potpuno ga je opčinila, toliko da je čak i sam poželeo da joj namesti kostim pre pevačke probe. U filmovima koje je snimila u Nemačkoj, Marlen Ditrih nisu smatrali za posebno fotogeničnu, ali upravo je Fon Šternberg uspeo da je načini još lepšom. U filmu “Maroko”, direktor fotografije Li Garmes uspeo je da istakne njene crte lica. Skoro manijakalnom predanošću Garmes je pratio postavke svetla za Marlen Ditrih, čak su i noćne scene snimane sa rasvetom koju su za nju koristili i prilikom snimanja dnevnih scena. Posebna pažnja je bila usmerena i boji njene kose, obliku obrva, pa čak i njenom izrazu lica dok je pušila neizostavnu cigaretu. I sama Marlen Ditrih je veoma mnogo radila na svom izgledu. Fon Šternberg joj je tokom snimanja “Maroka” poslao poruku: “Dozvolila si mojoj kameri da te obožava, a i ti si istovremeno obžavala sama sebe”.

Upravo je saradnja Marlen Ditrih, Fon Šternberga, Garmesa i modnog kreatora Trejvisa Bantona zaslužna za imidž ledene i aristokratske lepotice koji je postao legendaran.

Vrtoglavi uspeh Marlen Ditrih u Americi pretio je da bude usporen njenom odlukom da u SAD dovede svoju ćerku Mariju Rivu (iz braka sa Rudolfom Ziberom). Paramaunt je bio veoma zabrinut kako će se na imidž fatalne žene odraziti njena nova uloga majke. Ali tada su uspeli da smisle sistem plasiranja biografskih materijala tabloidima stvaranjem jedne potpuno nove tekovine u takozvanom sistemu zvezda. Prema kasnijim izjavama njene ćerke, Marlen je predstavljana kao “Bogorodica”. Pritom je studio Metro Goldvin Majer imao problem da naprasno stvori ćerku njihovoj zvezdi, Greti Garbo.

I dok su se uspesi Marlen Ditrih nizali, a visina zarada beležila do tada nepoznate iznose kada su glumci u pitanju, nagrade su izostajale.

Oskara nije nikada dobila, ali je zato dobila francusku Legiju časti, nemačku filmsku nagradu za karijeru i Nagradu slobode američkog Kongesa za aktivnosti koje je obavljala tokom Drugog svetskog rata i za borbu protiv nacizma.

Poznata je bila i po bogatom i kontroverznom ljubavnom životu. U stvarnom životu i onom koji su izmislili mediji imala je veze sa: Džonom Gilbertom, Mercedes de Akostom, Gretom Garbo, Džonom Vejnom, Julom Brinerom, Edit Pjaf, Džonom Kenedijem, Erih Marija Remarkom, Frenkom Sinatrom, Kirkom Daglasom, Čarlijem Čaplinom i mnogim drugima. Navodno su je jedino Gari Kuper i Ernest Hemingvej odbili.

U poslednjem filmu “Žigolo” glumila je sa Dejvidom Bouvijem.

Posle više godina provedenih u krevetu preminula je 6. maja 1992. godine u svom stanu u Parizu. Sahranjena je uz zastave Francuske, SAD i Nemačke pored svoje majke na Berlinskom groblju, nedaleko od kraja u kojem je provela detinjstvo.

Filmovima Marlen Ditrih Muzej Jugoslovenske kinoteke započinje ciklus tokom kojeg će u okviru bioskopske sezone 2013-2014. svakog meseca posvetiti deo programa nekoj od filmskih diva koje su radom i pojavom postale ne samo zvezde sedme umetnosti, već i svojevrsne ikone XX veka.

U okviru programa “Dive svetskog filma” biće prikazana i ostvarenja u kojima su glumile Rita Hejvort, Ingrid Bergman, Merilin Monro, Brižit Bardo, Sofija Loren, Ketrin Hepbern...

Sajt Kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.