Omaž novom hrvatskom filmu
Festival Cinema City odaje u trećem izdanju posebnu počast novom hrvatskom filmu, koji predstavljaju ostvarenja reditelja Antonia Nuića, Gorana Devića i Zvonimira Jurića, Dejana Aćimovića, Branka Schmidta, Nikše Sviličića i grupe reditelja koji stoje iza omnibusa “Zagrebačke priče”. Program “Tribute: New Croatian Cinema” počinje 6. juna Sviličićevom komičnom melodramom “Vjerujem u anđele”, pričom o poštaru koji na malom i izolovanom ostrvu otvara tuđa pisma, a taj neobičan hobi koristi i da bi osvojio atraktivnu i misterioznu doseljenicu Deu.
Festival Cinema City odaje u trećem izdanju posebnu počast novom hrvatskom filmu, koji predstavljaju ostvarenja reditelja Antonia Nuića, Gorana Devića i Zvonimira Jurića, Dejana Aćimovića, Branka Schmidta, Nikše Sviličića i grupe reditelja koji stoje iza omnibusa “Zagrebačke priče”.
Program “Tribute: New Croatian Cinema” počinje 6. juna Sviličićevom komičnom melodramom “Vjerujem u anđele”, pričom o poštaru koji na malom i izolovanom ostrvu otvara tuđa pisma, a taj neobičan hobi koristi i da bi osvojio atraktivnu i misterioznu doseljenicu Deu.
Sviličićev film prikazan je i ranije ove godine na 38. Festu u Beogradu, u čijem je takmičarskom programu pobedila savremena drama “Metastaze” Branka Šmita, koju će takođe videti publika festivala Cinema City.
Film “Metastaze” pobedio je i prošle godine u Puli, a snimljen je prema scenariju Ognjena Sviličića i zasnovan na istoimenom romanu Ive Balenovića, koji je pretvoren i u pozorišni komad.
Šmit je na zatvaranju Festa poručio da je budućnost za kinematografije u regionu u koprodukcijama, kao što je i njegov film, nastao u saradnji Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije.
Njegov film bavi se problemima narkomanije, huliganstva, bujanja ultra-desnice, urbanim frustracijama mladih, posleratnim beznađem i drugim uznemirujućim pojavama u savremenom hrvatskom društvu, a prema rečima Šmita, takva priča bila bi realistična zapravo u bilo kojoj nedovršenoj demokratiji, odnosno zemlji u tranziciji.
Publika festivala Cinema City videće i hrvatsku ratnu dramu “Crnci” Jurića i Devića, koji su nagrađeni za režiju u Puli, a njihov film pobedio je na 15. Festivalu autorskog filma krajem prošle godine u Beogradu.
Film “Crnci” ratna je drama o zapovedniku jedinice zadužene za obavljanje prljavih zadataka koji tokom primirja priprema akciju izvlačenja tela poginulih saboraca. Tema filma “Crnci” je i osećaj lične krivice vojnika i njihovo suočavanje sa neprijateljima u samima sebi.
U programu posvećenom novom hrvatskom filmu je i porodična drama “Kenjac” Antonia Nuića, čija se radnja događa uoči vojne operacije “Oluja”.
“Kenjac” je bio hrvatski je kandidat za nominacije za Oskara za najbolji film na stranom jeziku, a snimljen je u koprodukciji sa BIH, srpskim Baš čelikom i britanskom kompanijom Film and Music Entertainment.
Drugi Nuićev igrani film, s Nebojšom Glogovcem i Natašom Janjić u glavnim ulogama, porodična je drama o nerazrešenim odnosima na relaciji oca i sina, te muža i žene.
Glavni junak Boro, koga igra beogradski glumac Glogovac, u samo dve sedmice razrešava višegodišnji sukob sa ocem i uči da bude bolji muž i otac, a u svemu tome veliku ulogu igra i jedan magarac. Kenjac je u Hercegovini pogrdni izraz za magarca, ali se najčešće koristi za opis nekog čoveka, koji je tvrdoglav i u principu budala.
Vreme radnje filma - leto 1995. godine kada je akcijom “Oluja” praktično završen rat u Hrvatskoj, odabrano je iz dva razloga. Prvi je, jer je Nuić želeo da pokaže razrešenje velikih porodičnih sukoba u jukstapoziciji sa istorijskim događajem, a drugi je iz poštivanja određene autentičnosti, jer mu je istinitu priču o švercu i trgovini magarcem ispričao čovek koji se zove Boro i dogodila se u leto 1995.
Cinema City predstavlja i dva filma Dejana Aćimovića, člana žirija za takmičarsku selekciju “Nacionalna klasa”.
Biće prikazani njegov dokumentarac “Hrabro i na rezultat”, posvećen prvom hrvatskom slepom atletičaru Petru Bešliću, i igrani “Moram spavat, anđele”, ljubavna i porodična drama smeštena u 70-te godine prošlog veka u provinciji bivše Jugoslavije, čiji su akteri članovi nacionalno, ideološki i verski mešovite porodice.
Program posvećen novom hrvatskom filmu obuhvata i omnibus “Zagrebačke priče”, čiji su reditelji Dario Pleić, Zvonimir Jurić, Zoran Sudar, Ivan Sikavica, Branko Ištvančić, Marko Škobalj, Ivan Ramljak, Matija Kluković, Goran Odvorčić, Igor Mirković i Nebojša Slijepčević.
Festivalski sajt je www.cinemacity.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)