Osma Nordijska panorama
Festival “Nordijska panorama”, koji predstavlja selekciju najboljih novih dokumentarnih, kratkih i animiranih filmova sa severa Evrope, biće održan od 18. do 22. februara u Kulturnom centru Beograda (KCB) i gotovo paralelno u Domu kulture Studentski grad, a kao i prethodnih sedam godina, programski i sadržajno se oslanja na 21. Nordijsku panoramu (Filmski festival 5 gradova), održanu u Bergenu 2010.
Festival “Nordijska panorama”, koji predstavlja selekciju najboljih novih dokumentarnih, kratkih i animiranih filmova sa severa Evrope, biće održan od 18. do 22. februara u Kulturnom centru Beograda (KCB) i gotovo paralelno u Domu kulture Studentski grad, a kao i prethodnih sedam godina, programski i sadržajno se oslanja na 21. Nordijsku panoramu (Filmski festival 5 gradova), održanu u Bergenu 2010.
Osma "Nordijska panorama”, u organizaciji Balkankult fondacije, omogućava gledaocima da se upoznaju sa najsvežijim i aktuelnim pogledima na stvarnost mladih filmskih umetnika, kao i sa dokazanim delima već iskusnih i priznatih stvaralaca iz nordijskog regiona.
Većina filmova bavi se temom preispitivanja i sukoba, ličnih i kolektivnih, emotivnih i profesionalnih, unutar vrednosnih sistema savremenih društava.
Osnovne karakteristike programa su autorska zrelost, ozbiljnost u obradi tema i visoka profesionalnost.
Prema navodima direktora “Balkankult fondacije Dimitrija Vujadinovića, u vremenu globalizacije i povećane monotonije, važnije je nego ikada prihvatiti različitost sveta i sigurno će mnogi od ovih kratkih i dokumentarnih filmova duboko dirnuti publiku. Svi filmovi su umetničke produkcije i nisu proizvod filmske industrije.
Festivalski program sadrži 34 filma koji su dobili ukupno više od sto nagrada na nacionalnim, regionalnim i međunarodnim festivalima (Berlin, Kan, Bergen, Geteborg, Lokarno, Solun, Aspen, Kalgari, San Francisko).
Program je koncipirala direktorka FilmkontaktNord iz Kopenhagena Karin Johanson-Meks (Johanson-Mex), a prema njenim rečima, fokus ovogidšnje “Nordijske panorame” je da prikaže “švedski sto pun filmskih užitaka” i da se filmsko društvo okupi na nekoliko dana sa ciljem fascinacije, uvažavanja, razmene znanja i prijateljskog druženja.
Nordijska panorama je ključna platforma koja povezuje autore nordijskih kratkih i dokumentarnih filmova sa ostatkom sveta, stvarajući mogućnost za dijalog i saradnju između producenata, autora, režisera i ostalih učesnika filmskog stvaralaštva - sponzora, kupaca, festivalskih organizatora i distributera iz celog sveta, istakla je Karin Johanson-Meks
Festival će biti otvoren kratkim finskim igranim filmom “Preko ograde” (Hamy Ramezan), a potom će biti prikazani kratki eksperimentalni “Incident kod banke” (Ruben Östlund) iz Švedske, te norveški kratki igrani “Dobročinitelj” (Magnus Mork), danski “Berik” (Daniel Joseph Borgman) i finski “Ispod površine” (Veera Lehtola & Aino Ahokas), animirani norveški “Sáiva” (Tuva Synnevåg) i dokumentarni finski “Portret jednog muškarca” (Visa Koiso-Kanttila).
Među dokumentarnim filmovima koji će biti prikazani su “Miki se kupa” (Frid Kempff), “Kosa (bitna stvar)” (Christina Höglund), “Izum dr NakaMatsa” (Kaspar Astrup Schröder), animirani “Mala snežna životinja” (Miia Tervo), “Žaljenje” (Marcus Lindeen), "R znači Realna lutka" (Katja Niemi), “Prekomerna doza - sledeća finansijska kriza” (Martin Borgs), “Arhitektura doma” (Thorunn Hafstad), “Podbel” (Jonas Odell) i “Ola Svensson Superstar” (Stefan Berg).
Biće prikazan i igrani dokumentarni film “Iz ljubavi” (Birgitte Stærmose), igrani eksperimentalni “Ovo je naš dom” (Ann Lundberg & Sara Svärdsén), dokumentarni eksperimentalni “Nudistkinja” (My Sandström), te animirani filmovi animirani “Gost” (Henrik Malmgren), “Peščani sat” (Fern Seiden) i “Šta ima?” (Meruan Salim), kao i eksperimentalni “Kanarinac” (Trine Dam Ottosen).
Festival je rezultat saradnje Balkankulta i KCB-a sa partnerima iz nordijskog regiona, a osim u KCB-u, biće održan i u DKSG-u od 19. do 23. februara.
Sajt Balkankult fondacije je www.balkankult.org, a program “Nordijske panorame” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)