Otkazana izložba Burića i Rackovića u Uličnoj galeriji
Izložba “Kralj ničega” Borisa Burića i Nenada Džonija Rackovića u Uličnoj galeriji u Beogradu, koja je trebalo da bude otvorena 21. septembra, otkazana je uz obrazloženje organizatora da ne žele da imaju bilo kakav odnos sa Rackovićem, kao vinovnikom događaja u izbornoj noći koji se kosi sa vrednostima koje zastupaju, promovišu i žive.
Otkazivanju izložbe prethodila su dva sastanka održana od početka avgusta na inicijativu autora, nakon koji su, kako je objavio Burić, dobili obaveštenje o otkazivanju dogovorene saradnje na realizaciji izložbe koja je trebalo da bude održana na osnovu rezultata konkursa za izlaganje u 2018.
“Kao organizatori programa uzimamo pravo da vam uskratimo saradnju zbog činjenice da je u prostoru koji koristi i Ulična galerija i na naše oči, Nenad Racković, jedan od autora predloga za izlaganje, izvršio čin seksualnog nasilja nad jednom od posetilaca javnog događaja na kome se našao. Za nas ovaj događaj predstavlja traumatično iskustvo sa čijim vinovnikom ne želimo nikakav odnos. Izlišno je govoriti na koje sve načine se ovaj događaj kosi sa vrednostima koje zastupamo, promovišemo i živimo”, navela je Ulična galerija.
Prema navodima Burića, projekat je osmišljen kao istraživanje javnih prostora na kojima je u skorašnje vreme izvršen nikada do kraja na odgovarajući način procesuiran zločin, a sami radovi su koncipirani u formi devet plakata za imaginarne filmove. Vizual svih plakata u osnovi su fotografije Burića na kojima je glavni model Racković, a nastale su na različitim lokacijama: na stepenicama kod javne garaže na Obilićevom vencu (ubistvo Brisa Tatona), u Tržnom centru “Depo” u Bulevaru kralja Aleksandra (izgorela imovina malih trgovaca), u Narodnoj opservatoriji na Kalemegdanu (mesto života Vjerana Miladinovića Merlinke), na grobu Željka Ražnatovića Arkana, na Senjaku (ubistvo navijača FK Rad)... Izložba je dobila naziv “Ritam zločina”.
Na inicijativu autora da je krajnje vreme za detaljne dogovore, 2. avgusta održan je sastanak sa predstavnicima Ulične galerije za koje se ispostavilo da je izložba sporna zbog, kako je naveo Burić, zakonski neprocesuiranog incidenta Nenada Džonija Rackovića, tokom izborne noći 4. marta u prostoru Centra urbane kulture - Imago, gde su se, u organizaciji izborne liste “Inicijativa Ne davimo Beograd – Žuta patka – Čiji grad, naš grad – Ksenija Radovanović”, uz prigodnu žurku, očekivali rezultati. Za predstavnike Ulične galerije Racković je, u kontekstu saopštenja Inicijative, kojim su galerije pozvane da bojkotuju njegovo stvaralaštvo, neprihvatljiv kao autor.
Umesto predloženog projekta, Buriću je ponuđena samostalna izložba, uz najavu sledećeg sastanka.
Na novom sastanku, održanom 7. septembra, Burić je predložio modifikovan projekat čija je osnovna tema postala cenzura, a prethodno ponuđen koncept je skriven - postavljen u drugi plan. Novi, kompromisni predlog, prema navodima Burića, podrazumevao je osam plakata sa zamućenim, blurovanim fotografijama i znakom “SENSITIVE CONTENT, THIS PHOTO CONTAINS DELICATE CONTENT THAT SOME PEOPLE MIGHT FIND OFFENSIVE OR ANNOYING”, na kojima bi bili QR kodovi, koji bi pomoću aplikacije na mobilnom uređaju, zainteresovane (na sopstvenu odgovornost) vodili ka radovima u virtuelnim prostoru iz prethodno pripremljenog koncepta. Na devetom plakatu bi bio tekst o zajedničkom projektu dva autora, gde bi ime Nenada Džonija Rackovića bilo precrtano, kao i neke ključne reči koje opisuju projekat.
U Uličnoj galeriji nisu želeli da dalje komentarišu otkazivanje izložbe, navodeći da je u obrazloženju autorima dovoljno rečeno.
(SEEcult.org)