• Search form

12.06.2013 | 13:16

PEN: Država ponižava kulturu

PEN: Država ponižava kulturu

Srpski PEN centar upozorava javnost na sistematsku marginalizaciju kulture u Srbiji i zahteva od Ministarstva kulture i lokalnih vlasti da preispitaju odluke čija bi primena izazvala dalekosežne štetne posledice. Istovremeno, Srpski PEN centar poziva kulturnu i ukupnu javnost Srbije da osudi sistematsku marginalizaciju kulture, jer se tako podriva sam temelj društva.

Srpski PEN centar naveo je u oštrom saopštenju da država ponižava kulturu, a odgovornost za katastrofalno stanje uputio je i na račun medija.

“Umesto vrhunske kulture, na javnoj sceni oživljavaju prevaziđeni koncepti, od zahteva da patriotizam bude prvi i najvažniji zadatak kulture, do favorizovanja prenaglašeno prigodnih i ispraznih državnih svetkovina kakvih danas nema ni u jednom evropskom društvu. Državni budžet za kulturu predstavlja otvoreno ponižavanje srpske kulture i nedostojan je jedne evropske zemlje, a pogotovo vrhunskih rezultata koje ostvaruje naša savremena kultura”, naglasio je Srpski PEN centar.

Navodeći da je u kulturnim institucijama na nacionalnom i na lokalnom nivou došlo do smene ostvarenih i prepoznatljivih ličnosti kulture, Srpski PEN centar je ukazao i da je kultura potisnuta iz medija, a kulturni događaji iz javnog i svakodnevnog života.

“Prostor koji je suvereno pripadao kulturi ubrzano zauzimaju najrazličitije forme razobručenog i agresivnog populizma”, naveo je Srpski PEN centar, pridružujući se nizu burnih reakcija aktera sa kulturne i umetničke scene u Srbiji, čiji je budžet za kulturu ove godine svega 0,62 odsto državnog.

Srpski PEN centar skrenuo je pažnju i na nepovoljnu medijsku scenu, navodeći da se mediji ne bave preispitivanjem unutrašnje i spoljne politike vlasti, već medijsku scenu zloupotrebljavaju sadržaji koji vređaju osnovna ljudska prava i elementarno ljudsko dostojanstvo i samom svojom prirodom onemogućavaju svaki javni dijalog o bilo kojoj suštinskoj temi u društvu.

Povodom nedavnih rezultata Konkursa Ministarstva kulture i informisanja Srbije za savremeno stvaralaštvo, koji su izazvali već burne reakcije, Srpski PEN centar naveo je da država ne podržava ostvarene i prepoznatljive kulturne manifestacije, a pogotovo ne one koje imaju međunarodnu reputaciju i predstavljaju primer međunarodne afirmacije naše kulture.

“Bez državne podrške ostaju kulturne manifestacije, između ostalih i Oktobarski salon i Nišvil, asocijacije pisaca i dramskih umetnika, međunarodni pozorišni i knjiiževni festivali, bez obzira na njihov značaj i delotvorni uticaj na naš kulturni i društveni razvoj”, naveo je Srpski PEN centar, dodajući da javne biblioteke ne mogu da nabave nove knjige, pozorišta nemaju nove predstave, galerije su na ivici opstanka, film je prepušten gašenju ili ličnoj preduzimljivosti producenata.

“Jedino je sigurno da će muzeji koji su do sada bili zatvoreni i dalje biti u tom statusu”, konstatovao je Srpski PEN centar.

Osvrćući se i na posebno teško stanje nevladinog sektora u kulturi., Srpski PEN Centar naveo je da su odluke odgovornih u kulturnoj politici “sistematski usmerene protiv nezavisne kulturne i umetničke scene po kojoj je srpska kultura prepoznatljiva, jer su važni rezultati u proteklom periodu ostvareni upravo zahvaljujući kreativnosti i entuzijazmu njenih relevantnih predstavnika i institucija”.

“Ekonomska kriza ne može biti alibi za ovakvu bahatost vlasti prema kulturi. Umesto da kriza bude znak za uzbunu i mobilizaciju, da bude poziv na vrhunski odgovoran odnos, kod nas se ona rešava odustajanjem od najboljih vrednosti našeg društva. Nema primera da je neko pobedio vlastito siromaštvo ili rešio svoje ekonomske probleme tako što je uništio vlastitu kulturu”, poručio je Srpski PEN centar, dodajući da o kulturi “ne bi smeli da odlučuju oni koji neće biti zapamćeni po svojim ostvarenjima, već po šteti koju su joj naneli”.

“Svako ima pravo na lični izbor u svemu, pa i u kulturi, ali ako odlučuje o pitanjima od opšteg značaja, onda svoj javni izbor mora da podvrgava najvišim kriterijumima u oblasti kojom se bavi”, poručio je Upravni odbor Srpskog PEN centra, pozivajući na osudu aktuelne kulturne politike.

Povodom teskog stanja u kulturi i umetnosti, za 22. jun u 18 sati na Trgu republike u Beogradu najavljen je protest umetnika Srbije, koji su izrazili u proglasu veliki strah za budućnost naroda "čiji se duh hrani crnim hronikama, a ne knjigama, šund televizijskim programima, a ne obrazovnim emisijama, golim silikonskim devojkama, a ne umetničkim aktovima, te sveopštim nasiljem i netolerancijom, a ne pozorištem".

Povodom rezultata Konkursa Ministarstva kulture i informisanja Srbije za sufinansiranje projekata u oblasti savremenog stvaralaštva u 2013. godini, oštro je reagovalo i Srpsko književno društvo, ocenjujući da je reč o nečuvenom napadu na savremenu srpsku kulturu.

Oštar protest izrazila je i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, u ime 78 svojih članova iz dvadesetak gradova širom zemlje, ocenjujući da rezultati Konkursa Ministarstva, na koje se čekalo pola godine, predstavljaju još jedan u nizu pokazatelja pogubne kulturne politike koja preti da ukine savremeno stvaralaštvo, a posebno vaninstitucionalnu kulturnu i umetničku produkciju.

Posebno burne reakcije izazvala je odluka Ministarstva kulture da renomirani međunarodni džez festival Nišvil (Nisville) u Nišu ostane bez sufinansirajuće podrške, a tim povodom pokrenuta je i onlajn peticija sa zahtevom da Nišvil dobije potrebna sredstva.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav