Pilot izdanje Bitef zone
Novi prateći program Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala, “Bitef zona”, oživeće od 12. do 24. septembra Skver Mire Trailović u Beogradu, u želji da istakne neophodnost, značaj i doprinos građana za oblikovanje budućnosti grada i njegove urbane kulture.
Pilot program “Bitef zone”, koji će početi džez koncertom benda Ljubičice, prati svojim sadržajem slogan 49. BITEFA “Uspomeni Jovana Čirilova”, ali i želi da podseti i na legendarnu Miru Trailović (1924-1989), koja je sa Jovanom Ćirilovim osnovala BITEF 1967. godine i bila njegov umetnički direktor do smrti 1989. Na njenu inicijativu je, na tekovinama jednog od najstarijih i najznačajnijih pozorišnih festivala u regionu i Evropi, 1989. godine osnovan Bitef teatar kao ustanova kulture od značaja za Grad Beograd.
Cilj projekta “Bitef zona”, čija je autorka Vesna Bogunović, a koautorka Jelena Stojanović, jeste oživljavanje Skvera Mire Trailović ispred Bitef teatra kao održivog javnog mesta koje treba da deluje u međuzavisnosti sa funkcionalnim karakteristikama i kulturnim kontekstom u kojem se nalazi - u smislu njegovog nastanka, razvoja i promena kroz vreme.
Od manifesta, preko svečanosti otvaranja i dizajna prvobitnog vizuelnog identiteta (inkorporirano drvo sa skvera), Mira Trailović je jasno stavila do znanja da se scenski prostor Bitef teatra prostire i van zidova same zgrade – na skveru koji danas nosi njeno ime. Projekat “Bitef zona” bavi se Skverom Mire Trailović i kao jednim od platoa gradskog tkiva u smislu mogućeg uspostavljanja mreže otvorenih javnih gradskih prostora, kao potencijalnih lokacija/nosilaca kulturnih sadržaja i događaja na otvorenom. “Bitef zona” time želi da inicira dalju transformaciju oblasti i kvartova Beograda, njihovu promociju i uspostavljanje ravnomernijeg razvoja kulture u različitim delovima grada.
“Bitef zonu” otvoriće bend Ljubičice/Ecičibulj džez koncertom kojim će članovi tog benda (Vuk Stevanović - bas, Petar Stevanović - gitara, truba, Andrija Gavrilović - truba, Lazar Pajić - horna i Miloš Budimirov - tuba), koji se bave delima savremenih kompozitora umetničke muzike (Bernhard Krol, Jacob TV, Steve Reich, Ivan Vukosavljević, Arvo Part…), prikazati javnosti i drugu stranu svog muzičkog života. Koncertom u okviru “Bitef zone”, Ljubičice započinju seriju nastupa kojima će promovisati svoj prvi studijski album.
Za 13. septembar najavljena je prezentacija monografije “Gospođa iz velikog sveta”, u izdanju Muzeja pozorišne umetnosti Srbije (2006), a govoriće Zorica Pašić, novinarka i supruga preminulog autora monografije Feliksa Pašića (1939-2010), glumica Renata Ulmanski i Irina Kikić Stojković, kustos za prosvetno pedagošku delatnost MPUS.
Svakodnevno će biti održavane i otvorene probe predstave u produkciji “Bitef zone”, o kojoj će biti više reči 14. septembra nakon predstave Milene Bogavac “Gamma Cas”, u režiji Jelene Bogavac, nazvane prema astronomskoj oznaci za zvezdu Cih u sazvežđu Kasiopeje. Za rediteljku je svaki čovek sazvežđe, a “najsvetlija zvezda u njemu je duša”.
Program “Bitef zone”, između ostalog, obuhvata i projekciju TV emisije “Bonsoir Madame Trailović” (1991), u režiji Milana Pece Nikolića, koja rekonstruiše njenu bogatu životnu i radnu biografiju, kao i emisije “Iz serije izvesna pitanja: Jovan Ćirilov”, snimane na terasi kuće u Kikindi gde je Ćirilov živeo u detinjstvu. Ćirilov govori o svojoj porodici koja ima dugu pozorišnu tradiciju, o svom detinjstvu, prvim dramskim tekstovima, pesmama, svom romanu u kojem pominje “tip balkanik” i o tome da li se naša predstava o sebi razlikuje od one koju stranci imaju o nama u tadašnjem trenutku (90-te), raskolu moralnih vrednosti…
Žan Pol Sartr i Mira Trailović; Bob Vilson i Jovan Ćirilov
Od 17. do 24. septembra biće otvorena izložba foto-kolaža “Stvaram pozorište – ispred i iza scene” prema ideji i konceptu Vojislava Voja Kilibarde, kome je to magistarski rad autora, a promoviše multidisciplinarnost u pozorištu. Rezultat je njegove decenijske saradnje s Hercegnovskim pozorištem i kreativnim timom koji okuplja. Izložbu prati katalog koji je pripremljen kao deo izložbe sa 15 tekstova koje su pisali istoričari umetnosti (Ljiljana Zeković, Ana Pavlović Ivanović, Vladana Spaić Kosić, Bogdan Musović), teoretičari umetnosti (Igor Bošnjak, prof. mr Marko Musović), pozorišni stvaraoci (Stevan Koprivica, Slobodan Milatović, Milina Kovačević), kulturni poslenici (Vuk Vuković, Voislav Bulatović, Ljiljana Marinović).
“Bitef zona” najavila je za 17. septembar i projekciju fotografija iz arhiva o prvih 25 godina BITEF-a.
Ugostiće i član žirija 49. BITEF-a Tomasa Volgrava (Thomas Walgrave), umetnički direktor Alkantara festivala u Lisabonu, scenografa i multimedijalnog umetnika, koji će govoriti o teatarsko-izvođačkoj sceni u Portugaliji, dok će u završnici “Bitef zone” predavanje o poljskoj sceni održati članica žirija Agnjeska Jakimijak (Agnieszka Jakimiak), dramska autorka, dramaturg, filmska kritičarka i esejistkinja.
Između ostalog, “Bitef zona” ugostiće 18. septembra Bitef Polifoniju, odnosno dokumentarnu predstavu “Nevidljivi spomenici” o sećanju na Drugi svetski rat, antifašističku borbu i Holokaust u Beogradu, koja je nastala u produkciji Gete instituta u Zagrebu, Bitef teatra i Treće beogradske gimnazije, prema konceptu i u režiji Jelene i Milene Bogavac.
Za 19. septembar najavljena je scena iz predstave “Misa u A-Molu” Ljubiše Ristića koja je nagrađena na 15. BITEF-u (1981), kao i projekcija filmova “Putujući reditelj” i “Zamak” Bora Draškovića o radu Ristića i KPGT-a, dok će 20. septembra biti prikazani snimci sa izložbe “Moji savremenici u karikaturi” Ćirilova, održane 2009. u MPUS. U pitanju su krokiji ličnosti, među kojima su Džulijan Bek, Bob Vilson, Drinka Gojković, Josip Broz Tito, Lazar Stojanović, Jirži Dinzbir, Zuko Džumhur i drugi savremenici, prijatelji i saradnici Ćirilova, koje je godinama crtao na sastancima sa njima.
U saradnji sa 16. Bitef Polifonijom, “Bitef zona” 21. septembra organizuje razgovor sa autorima predstave Milene Bogavac “Crvena: Samoubistvo nacije”, u režiji Vojislava Arsića, a iste večeri će biti prikazane i fotografije Ćirilova i njegovih savremenika koje su i deo istoimenog dvotomnog Laguninog izdanja i svojevrstan dokument o poslednjih 50 godina kulturnog i javnog života u Srbiji i svetu, tokom kojih je Ćirilov upoznao ogroman broj ličnosti iz sveta pozorišta, filma, književnosti, politike, slikarstva…
Ćirilovu je posvećena i emisija “Život na službenom putu”, na koju će “Bitef zona” podsetiti 22. septembra.
Za 23. septembar najavljena je promocija dvobroja časopisa “Scena”, te razgovor sa autorima predstava “Hodači” sa Bitef Polifonije i projekcija epizode iz TV serijala o Ćirilovu, čiji je bio koautor, uz Aleksandra Mandića.
U završnici je najavljen razgovor sa autorima predstave Milene Bogavac “Balerine”, koja je deo programa Bitef Polifonije, te prezentacija rada na produkciji predstave “Bitef zone” i džez koncert sastava Teleport, organizovan u saradnji sa Čekaonicom.
Projekat “Bitef zona” podržali su gradonačelnik Beograda Siniša Mali i Grad Beograd - Sekretarijat za kulturu, kao i Ambasada Švajcarske.
Ulaz na sve programe “Bitef zone” je besplatan.
Sajt BITEF-a je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU
(SEEcult.org)