Počast Glogovcu, čoveku i glumcu
Izložba fotografija iz filmova i predstava Nebojše Glogovca, prerano preminulog velikana srpskog glumišta, otvorena je 21. decembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda razgovorom sa hrvatskim rediteljem i scenaristom Rajkom Grlićem u čijem je filmu “Ustav Republike Hrvatske” (2016) Glogovac ostvario maestralnu, a jednu od poslednjih uloga.
“Došao sam da odam počast jednom velikom i čoveku i glumcu”, izjavio je Grlić pozdravljen burnim aplauzom u prepunoj sali DKC-a, u prisustvu članova porodice Glogovca.
Fotografkinja Maja Medić, koja je priredila izložbu i vodila razgovor sa Grlićem, rekla je da je odabrala oko 40 fotografija, koliko je prostor Filmske galerije DKC-a dozvoljavao, ali da je time pokrivena samo polovina Glogovčevog impozantnog opusa.
Maja Medić je podsetila da je “Ustav Republike Hrvatske” dugo prikazivan i u Beogradu, kao i da je osvojio 36 nagrada, od kojih je sedam pripalo Glogovcu, među njima i Zlatna arena u Puli.
Glogovac je u toj savremenoj drami sa duhovitim elementima, koja se dešava u Zagrebu, igrao složeni lik hrvatskog intelektualca, nacionaliste i transvestita Vjekoslava Kralja.
Na pitanje kako se odlučio za ovaj “kontra-kasting”, Grlić je odgovorio da koscenarista Ante Tomić i on vole da znaju za koga pišu, stave njihove slike na zid i tako “komuniciraju” sa njima dok nastaje priča. Za Vjeku Kralja, medjutim, dugo nisu nalazili pravo rešenje, sve dok Dejan Aćimović, već izabran za lik Ante, nije predložio Glogovca.
“Na probnom snimanju smo ga oblačili, šminkali, terali da hoda na štiklama i nakon prvih par sati bilo je jasno da je to ono što sam tražio. Ipak, imam pravilo da ne donosim odluku odmah, da ne bih podlegao šarmu glumca. Snimak sa kastinga gledam tek posle sedam dana. Tako sam uradio i ovog puta. I opet je bilo jasno da je to Nebojša”, istakao je Grlić.
Kako je dodao, kada ga je obavestio da je dobio ulogu, Glogovac je zatražio da, pre nego što prihvati, još jednom ozbiljno razgovaraju. Tako su se sastali i dugo pričali na salašu kod Novog Sada, gde su Tomić i Grlić radili na scenariju.
Grlić je Glogovca pratio još od “Bureta baruta” (1998), a i ranije je želeo da ga angažuje.
“Sviđale su mi se epizode koje je radio sa strašću. Želeo sam da ga angažujem i za ‘Karaulu’ (2006), ali je u to vreme bio zauzet. Ipak, imali smo tada jedno probno snimanje. Kad vidite ozbiljnog glumca, to osetite u dve minute, kad vidite tu reakciju, taj čisti odgovor na vašu indikaciju. Tako da mi je ostao negde u podsvesti”, rekao je Grlić.
Grlić se potom prisetio njihovih razgovora u Istri, pre snimanja “Ustava”, kada su puno pričali o Vjeki Kralju, postepeno gradeći taj lik.
“To je igra između reditelja i glumca. Nikada nisam tako uživao u tom odnosu kao tada. Taj mir koji je on imao da sasluša, da predloži, da probamo. Jako sam se veselio svakog dana našem susretu, razmeni energija”, kazao je Grlić.
Kasnije, tokom snimanja, Glogovac je “bio najskromniji član ekipe, a tako siguran u svoju igru, tih, miran, apsolutno spreman svakog dana. Svi su ga voleli”, istakao je Grlić, koji je o nekim anegdotama u vezi sa “Ustavom” pisao i u svojoj knjizi “Neispričane priče”, u izdanju Lagune.
Maja Medić je citirala stavove iz više intervjua Glogovca, koji je o svom glumačkom pozivu rekao i sledeće: “Na neki način sam zahvalan ovom svom poslu, jer mnogo toga mogu da saznam kroz njega, mnogo puta sam dušu nahranio samo čitajući ta dela, a onda i igrajući ih uspeo sam da proživim i neke tuđe sudbine. Da bolje shvatim druge ljude. Gluma je škola duše”.
Posle razgovora, održana je besplatna projekcija filma “Ustav Republike Hrvatske”, koji je za ovu priliku ustupio distributer “Con Film”.
Nebojša Glogovac (1969-2018) ostavio je u nasleđe desetine vrhunskih uloga na filmu, televiziji i u pozorištu, a organizatori su izborom fotografija želeli da na trenutak osvetle deo njegove čudesne i nezaboravne karijere.
Od prvih pojavljivanja u pozorišnoj predstavi “Velika pljačka”, TV seriji “Bolji život” i filmu “Vukovar, jedna priča”, nizale su se brojne uloge koje su mu donele, pored drugih, i četiri godišnje nagrade JDP-a, dve nagrade “Miloš Žutić”, dve Sterijine nagrade, nagradu “Zoran Radmilović”, kao i nagradu “Car Konstantin“, šest gran prija na Filmskim susretima u Nišu i Zlatnu arenu u Puli.
Izložba fotografija Glogovca, koju KCB organizuje u saradnji sa Jugoslovenskim dramskim pozorištem, biće otvorena do 5. marta 2019. godine, a podržana je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije i kompanije Canon.
(SEEcult.org)