Podrška okupaciji Zvezde
Grupa mladih filmskih autora, kulturnih radnika i građana, koja je zauzela godinama zatvoreni bioskop Zvezda u centru Beograda, započela njegovo čišćenje i organizovala prve projekcije, dobila je snažnu podršku na društvenim mrežama, ali i nesvakidašnju pažnju u medijima. Glumica Dara Džokić iskoristila je priliku da podrži tu akciju prilikom uručenja nagrade “Raša Plaović” u Narodnom pozorištu, a podršku okupaciji Zvezde izrazio je i Savet Festivala autorskog filma.
Prilikom uručenja nagrade “Raša Plaović” za najbolje glumačko ostvarenje u beogradskim pozorištima u protekloj sezoni, Dara Džokić je rekla da upravo zbog tog priznanja koje nosi ime jednog od velikana srpske kulture, oseća obavezu i odgovornost prema novoj plejadi mladih umetnika, koja nema gde da kaže šta misli i oseća.
“Ovih dana kada Raša dočekuje (Jovana) Ćirilova, Nikolu Simića, Mariju Crnobori, posebno mi je važna vest o događaju od sinoć u bivšem bioskopu Zvezda. Ne rade bioskopi, zatvoreni su muzeji, a grupa mladih kreativaca je kao gradska gerila preuzela prostor za svoj program. Pozorišta se još drže i koristim ovu scenu za apel da podržimo te mlade lјude”, rekla je Dara Džokić, koja je nagradu “Raša Plaović” dobila za ulogu Vajolet Veston u predstavi “Avgust u okrugu Osejdž” Atelјea 212.
Podršku zauzimanju godinama zatvorenog bioskopa – jednog od 14 u lancu privatizovanog društvenog preduzeća “Beograd film”, pružio je ranije i filmski i pozorišni reditelj Goran Marković, koji je 21. novembra prisustvovao prvoj filmskoj projekciji u ponovo otvorenoj Zvezdi – nezvaničnoj pretpremijeri filma “Neposlušni” mlade autorke Mine Đukić.
Marković je rekao da zauzimanje Zvezde pokazuje da se mladi ne mire sa očajnom situacijom u kulturi, te da da otključavanje zatvorenih bioskopskih vrata možda predstavlja početak nečega što bi moglo da se nazove preuzimanje stvari u svoje ruke, i to u ruke mladih ljudi.
I Festival autorskog filma, čije će 20. izdanje biti održano od 26. novembra do 3. decembra, izrazio je podršku okupaciji Zvezde i mladim ljudima koji se "bore za mesto kakvo film i kultura moraju da imaju u društvu".
FAF je izrazio podršku okupaciji bioskopa Zvezda smatrajući da “lični interes ne može da stoji ispred opšteg i da je pretvaranje javnog dobra u privatno vlasništvo neprihvatljivo”, da su “zatvoreni bioskopi, zapuštene biblioteke, zapečaćeni muzeji deo šire strategije uništavanja javnog dobra”, da je “država odustala od zastupanja opšteg interesa u cilju zaštite interesa privatnog kapitala”, da su “problemi umetničkih radnika i radnica danas tek jedan vid problema svih građana”, da “grad pripada svima, a da je odbrana prava na grad odbrana života u tom gradu” i da “smo dovoljno odrasli da sami biramo oblike svog života”.
Savet FAF-a, kojim predsedava reditelj Srdan Golubović, pozvao je sve umetničke radnike i radnice, ali i sve građane i građanke, da se “pridruže okupaciji i odbrani našeg prava na grad!”
Bioskop Zvezda otvoren je 21. novembra čitanjem proglasa neformalnog Pokreta za okupaciju bioskopa, koji je za manje od jednog dana dobio više hiljada pristalica na Fejsbuku, uz čestitke i poruke bodrenja.
Inicijatorima akcije, među kojima su mladi reditelji, glumci, dramaturzi i kulturni radnici, pridružili su se 22. novembra i pojedini građani u čišćenju zapuštenog bioskopskog prostora, koji je zatvoren od 2007. godine i prodaje lanca “Beograd filma” Nikoli Đivanoviću.
Drugog dana “okupacije” Zvezde nastavljene su i filmske projekcije, a inicijatori cele akcije najavili su da će i narednih dana organizovati filmski i tribinski program kako bi skrenuli pažnju nadležnima na problem zatvorenih bioskopa, pokazali da bioskop može da bude samoodrživ i, kako je rekao mladi reditelj Luka Bursać RTS-u, doveli do toga da “neko urgira” da zapušteni prostor pripadne onima kojima je zaista i potreban.
Deo inicijatora akcije proveo je noć u bioskopu, a posetila ih je oko podneva i policija koja je došla na poziv Miroslava Cenića, direktora “Beograd filma” koji je sa Đivanovićem i još dvoje saradnika bio osuđen zbog malverazacija nakon privatizacije tog društvenog preduzeća.
Policija je sačinila zapisnik i legitimisala prisutne članove Pokreta za okupaciju bioskopa koji su, kako su preneli novinarima, objasnili da nije u pitanju bilo kakav vandalizam, već sređivanje prostora. “Okupili smo se da bismo pokrenuli kulturnu scenu kod nas, naročito bioskopsku, a vrata Zvezde bila su otvorena”, rekli su aktivisti za B92.
Bioskop Zvezda bio je u lancu 14 bioskopa “Beograd filma”, čiji je većinski vlasnik 2007. godine postao Đivanović za sumu od oko 9,2 miliona evra. Zbog sporne prodaje pet bioskopa, Đivanović je sa saradnicima uhapšen u martu 2011. Osuđen je na tri godine zatvora i novčanu kaznu, nakon dogovora o priznanju krivice da je prodajom bioskopa oštetio male akcionare “Beograd filma” za više od četiri miliona evra, a budžet Srbije za više od 1,5 milion evra.
Zvezda nije bila među pet prodatih bioskopa, već se sa još nekoliko bioskopa našla pod hipotekom, kao garancija Đivanovića da će platiti novčani deo kazne nakon dogovora s Tužilaštvom za organizovani kriminal krajem 2012.
Bioskop Kozara izgoreo je 2012. u požaru, Jadran je pretvoren u bistro, a Balkan, koji je pokušao da oživi reditelj Darko Bajić, zatvoren je 2010. godine zbog rekonstrukcije zgrade koja je kasnije obustavljena, a u kojoj je, inače, 1912. otvoren prvi stalni beogradski bioskop Grand. U lancu "Beograd filma" bili su i bioskopi Odeon, 20. oktobar, Kosmaj, Central, Slavica, Avala, Jedinstvo, Drina, Partizan i Voždovac.
I ranije je bilo akcija kojima je skretana pažnja na propalu bioskopsku mrežu u Beogradu, a 2013. godine je i završnica 41. FEST-a protekla u znaku jedne takve akcije neformalne grupe Bioskopi: Povratak otpisanih. Između ostalog, krajem 2012. godine postavljena je spomen-ploča na zgradu zatvorenog bioskopa Balkan, u znak sećanja na njega i sve ostale žrtve privatizacije “Beograd filma”.
Kako danas izgleda unutrašnjost zapuštenog bioskopa Zvezda moguće je videti u foto-reportaži Kontrapressa.
(SEEcult.org)