Pogubna štednja na nauci
Predstavnici Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), Univerziteta u Beogradu, naučnih instituta i Nacionalnog saveta za nauku zaključili su 17. maja da je stanje u nauci u Srbiji katastrofalno i da bi dalje smanjenje sredstava za nauku i tehnološki razvoj imalo nesagledive posledice.
Na sastanku u SANU konstatovano je da teškoće i katastrofalno stanje u nauci zahtevaju i urgentnu i dugoročnu akciju.
Odlučeno je da se uputi pismo predsedniku Vlade Srbije za hitno rešavanje aktuelnih problema nauke i predloži da se organizuje sastanak na kojem bi se kritički razmotrilo stanje nauke u Srbiji i predložili putevi dugoročnog rešenja u formiranju naučne politike Srbije, saopštila je SANU.
Istaknuto je da brzopleti i improvizovani predlozi, koji remete ozbiljne napore u istraživanjima i otkrićima, i zamena tih bazičnih principa samo konceptom inovacija, neće doprineti napretku i stabilizaciji nauke i naučne politike.
“U uslovima ekonomsko-finansijske krize, koja je realna, ne negiramo da je smanjenje javne potrošnje nužna mera. Međutim, zbog nedovoljnih odobrenih sredstava za nauku u 2013. godini, realizaciju započetih programa i međunarodnu saradnju, uključivanje najtalentovanijih mladih ljudi u istraživanja, nemoguće je realizovati, pa bi smanjenje sredstava za nauku i tehnološki razvoj imalo nesagledive posledice”, upozoreno je u saopštenju.
(SEEcult.org)