Pojedinac i masa
Italijanska umetnica Emma Ciceri predstavlja se od 16. januara u Institutu za savremenu umetnost u Zagrebu izložbom “Zone” (Zones) sa radovima čiji je predmet istraživanja bila stvarnost, posebno fenomen gomile i mesta pojedinca u masi.
Reč je o dve serije crteža i trilogiji video animacija “Zone”, čiji dijalog, kako je navela kustoskinja izložbe, Giuliana Carbi Jesurun iz Trieste Contemporanea u Trstu, prate suglasja i analogije koje pojačavaju značenje brisanja, koje je centralno za tu umetnicu.
Prema rečima Emme Ciceri, odnos prema stvarnosti, koja je predmet njenog istraživanja, manifestuje se kroz stalnu kontemplaciju, odnosno dugo, tiho i meditativno posmatranje. Umetnicu posebno zanimaju priče ljudi, pojedinac i masa. Ona konstantno traži pojedince u gužvi, koja joj daje pretekst za kontinuirano i sasvim blisko posmatranje ljudi. Ide na skupove, koncerte, sahrane i demonstracije, uvek s kamerom u ruci. Učestvuje u tim događajima stapajući se s gomilom…
“To mi omogućava da istražujem geste, govor tela, pojavu malih napetosti u pojedinca. Masa je pretekst, a sam događaj kontejner ljudi koje posmatram, pratim, snimam; telo je ljuštura unutrašnjosti koja se pokazuje. Napetosti i osećaji dobijaju razne oblike i aspekte u dijalektici između subjektivnosti i mnoštva, samopotvrđivanja i pripadnosti grupi”, navela je o svom radu Emma Ciceri koja prvi put samostalno izlaže u Hrvatskoj, a ujedno i prvi put izvan Italije.
Prema navodima Giuliane Carbi Jesurun, gomila koju je Emma Ciceri izabrala kao topos u video radovima na izložbi u Zagrebu predstavlja sistem koji dobro funkcioniše.
“Kao prvo, svaka gomila je različita, svaka menja objekat uticaja i identifikacije. Zapravo je značajna razlika, ne samo vremenska nego i psihološka, ukoliko se gomila skuplja kako bi dočekala kralja, poglavara države ili medijskog idola ili kako bi učestvovala u nekom zabavnom događaju (koji variraju od borbe gladijatora do rok koncerta ili fudbalske utakmice) ili pak kako bi napala Bastilju ili kako bi zbijena prolazila u štrajku radnika koji zahtevaju društvena prava novog četvrtog staleža ili čak kako bi bila ubijena na Tjenanmenu ili kako bi spasila živu glavu od strašne opasnosti kojoj nas iznenada izloži priroda”.
Na otvaranju izložbe posetioci će moći uživo da saznaju od umetnice i kustoskinje kakve veze imaju crteži Emme Ciceri sa srednjovekovnom mapom Tacuino sanitatis, Robertom Rauschenbergom, Larryijem Riversom i Johnom Cageom. Saznaće i zašto bi se njeni crteži svideli Riversu i Duchampu i kako to da se u postmodernizmu nalaze zajedno modernistička tradicija negiranja autorstva, prolaznosti i nestalnosti s klasičnom tradicijom istraživanja tačaka privlačnosti, asocijacije i memorije.
Emma Ciceri je višegodišnja asistentkinja Adriana Pacija na IUAV univerzitetu u Veneciji i Novoj akademiji lepih umetnosti (NABA) u Milanu, a izlagala je do sada u Hrvatskoj na međunarodnom bijenalu Multimeridijan u Puli 2012. godine - na izložbi “Vreme je stalo” čija je kustoskinja bila Janka Vukmir.
Rođena 1983. godine u Bergamu, školovala se na akademijama u tom gradu i u Milanu, a izlaže od 2003. godine i do sada je više puta nagrađivana.
Zastupa je galerija Riccardo Crespi iz Milana.
Izložba “Zone” poslednja je koju će Institut za savremenu umetnost održati u prostoru galerije Academia Moderna - pre selidbe na novu lokaciju.
Izložba će biti otvorena do 1. februara.
(SEEcult.org)