Policijski čas Miliskovića
Beogradski umetnik mlađe generacije Branko Milisković, koji živi i radi u Hamburgu, učestvuje i ove godine na festivalu performansa Trouble #9 u Briselu, a premijerno će izvesti rad “Couvre-Feu” (Policijski čas), inspirisan tim socijalnim fenomenom.
Beogradski umetnik mlađe generacije Branko Milisković, koji živi i radi u Hamburgu, učestvuje i ove godine na festivalu performansa Trouble #9 u Briselu, a premijerno će izvesti rad “Couvre-Feu” (Policijski čas), inspirisan tim socijalnim fenomenom.
Policijski čas je militaristički metod nakon čijeg se stupanja na snagu primenjuju specifične regulative. Mogao bi da se definiše i kao administrativni metod na osnovu kojeg se stanovništvu zabranjuje sakupljanje i slobodno kretanje van svojih domova u određenom vremenskom periodu. Ta mera se primenjuje u situacijama kada postoji opasnost od izbijanja socijalnih nemira i demonstracija.
Kako je Milisković naveo za SEEcult.org, koncept policijskog časa usko je povezan sa njegovim dosadašnjim istraživanjem i specifičnom umetničkom praksom u kojoj istražuje međusobne odnose različitih vrsta “tela” (Bodies), kao što su Socijalno telo, Militarno telo, Političko telo i mogućnosti / nemogućnosti međusobne kooperacije.
U novom performansu/političkom teatru, koji će premijerno izvesti 25. aprila, Milisković će nastojati da pronađe način kako da uspostavi metode masovne kontrole u okviru determinisanog teatarskog kompleksa u trajanju od jednog punog sata, uzimajući u obzir i mogućnosti pojave “građanske neposlušnosti”.
Prema njegovim rečima, glavna premisa tog rada je eksperimentisanje sa trenutnim uzorkom određeg stanovništva, rigoroznim kontrolama, ispitivanje javne tolerancije, kao i individualne odluke u određenom momentu.
“Couvre-Feu” je kombinacija živog performansa i političkog teatra u čijim okvirima, bez obzira na visok stepen proračunatosti, ipak nije moguće dati odgovor na pitanje kako će se stvari zaista odvijati. Kao što je Les Halles teatar već najavio u svom programu: “U ovom performansu publika igra glavnu ulogu”.
Miliskovićev performans specijalno je naručen od Les Halles de Schaerbeek teatra iz Brisela, organizatora festivala Trouble, na kojem učestvuje četvrti put. Kurator ovogodišnjeg, devetog festivala Trouble je Antoine Pickels.
Milisković je u teatru Les Halles u Briselu prvi put izveo performans 2010. godine, kao deo koncepta “4x4 The Non Aligned”, čiji je kustos bila Jovana Stokić. Potom je 2011. godine pozvan da izvede dvodnevni osmočasovni performans “Apsolutan” (Assoluto/The Absolute) koji je podeljen na celine “Govor” (The Speech) i “Dan prkosa” (The Day of Defiance). U junu 2012. godine izveo je rad “Ceci n’est pas un Garcon a la Pipe” (Ovo nije Dečak sa lulom), u okviru koncepta “The Great Gallery of Living Sculpture”.
Milisković poslednjih sedam godina izvodi performanse na brojnim internacionalnim festivalima i rezidencijama, a do sada je izlagao u više gradova i zemalja (Italija, Srbija, Norveška, Finska, Francuska, Belgija, Holandija, Austrija, Nemačka, Poljska, Izrael, SAD...).
Njegovi radovi su u većini slučajeva u formi performansa/žive instalacije u trajanju, ali se kreću i u formi teatra, kabarea i filma.
Milisković je studirao od 2003. do 2007. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi Mrđana Bajića. Potom je prešao na Kraljevsku akademiju umetnosti u Hagu, gde je kao stipendista holandske vlade diplomirao 2009. godine.
Trenutno završava MA program na odseku “Time Based Medias” na Akademiji umetnosti HFBK u Hamburgu, u klasi Jeanne Faust i radi na svojoj prvoj produkciji “Herr MILISKOVIC”, čija bi premijera trebalo da bude u novembru 2013. u Kampnagel centru za koreografiju, teatar i performans u Hamburgu.
Miliskovićev sajt je www.brankomiliskovic.wordpress.com, www.halles.be
Vise o festivalu ove godine na: http://www.halles.be/en/program
(SEEcult.org)