• Search form

20.09.2009 | 22:06

Post festum

Zabrana javnih okupljanja u centru Beograda, hapšenje ultradesničara koji su se ipak okupljali, kao i nastavak reakcija na otkazivanje Povorke ponosa, obeležili su dan kada je taj skup trebalo da bude održan ispred Filozofskog fakulteta, ali je odložen nakon priznanja nadležnih da ne mogu da garantuju bezbednost učesnicima.

Post festum

Zabrana javnih okupljanja u centru Beograda, hapšenje ultradesničara koji su se ipak okupljali, kao i nastavak reakcija na otkazivanje Povorke ponosa, obeležili su dan kada je taj skup trebalo da bude održan ispred Filozofskog fakulteta, ali je odložen nakon priznanja nadležnih da ne mogu da garantuju bezbednost učesnicima.

U širem centru Beograda 20. septembra bilo je primetno pojačano prisustvo policije, koja je tokom dana uhapsila više od 30 osoba koje su se okupljale i pored zabrane, a među njima su i pojedini lideri “Obraza” i organizacije “Srpski narodni pokret 1389”.

Članovi ultradesničarskih organizacija pokušali su da se okupe ispred Filozofskog fakulteta i Hrama svetog Save, ali je policija to sprečila, zabranivši prethodno skup organizacije “1389” koji je, prema navodima medija, bio prijavljen na Trgu republike u periodu od 19. do 27. septembra.

Policija je zabranila i sva druga javna okupljanja u centru grada, a prema navodima ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, to je učinjeno zbog procene o mogućim nasilničkim aktima.

Otkazivanje Povorke ponosa izazvalo je i polemiku o javnosti o sposobnosti države da se izbori sa nasiljem, posebno nakon saopštenja nadležnih da ne bi mogli da garantuju bezbednost učesnicima tog skupa u centru grada i predloga da se izmesti na Ušće, što su organizatori odbili.

Poznata glumica Mirjana Karanović, koja je bila među nekoliko desetina javnih ličnosti koje su podržale Povorku ponosa, izjavila je u “Utisku nedelje” na TV B92 da je potpuno izgubila poverenje u državu i da se “oseća potpuno izgubljeno”.

Navodeći da je verovala da država ima mehanizme da zaštiti ljude, Mirjana Karanović rekla je da sada nema više to poverenje.

Prema njenom mišljenju, cela stvar u vezi sa zajednicom LGBT osoba biće u dogledno vreme u redu, jer je to “civilizacijaska stvar i društvo vremenom nauči neke lekcije”, ali najviše poražava što se “država povukla”.

Za razliku od Mirjane Karanović, državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen, bivši član Otpora u vreme borbe protiv režima Slobodana Miloševića, ocenio je da država nije poražena, iako je priznao da je izgubila jednu bitku.

“Da li smo ovu bitku izgubili? Jesmo. Rat se nastavlja narednih dana i sigurno će država da pobedi”, rekao je Homen.

Navodeći da parade ponosa nisu održane ni u Letoniji, Poljskoj, Slovačkoj.., te da je i u svim zemljama EU bilo problema, Homen je rekao da “država jeste jača” od nasilnika.

Ministar za ljudska i manjinska prava Srbije Svetozar Čiplić ocenio je da bi bilo dobro da je Povorka ponosa održana na Ušću, kako je predlagala policija, jer bi time bila poslata poruka.

Prema njegovim rečima, vlada je, zauzimajući stav o Povorci ponosa, razmatrala i primer Hrvatske iz 2002. i 2003. godine, kada su na zagrebačkoj manifestaciji učestvovali i pojedini ministri, ali je zauzet stav da nijedan ministar ne može da dobije obavezu da se pojavi, odnosno da “vlada ne treba, osim logističke pomoći, da pruži i tu vrstu pomoći”.

Dragana Vučković iz Organizacionog odbora Povorke ponosa ocenila je da je “Srbija pala na ispitu ovog vikenda”, ali i da je “pobednik LGBT zajednica”, te da veruje premijeru Mirku Cvetkoviću da će tako i ostati.

“Ako tužilaštvo i pravosudni organi, na temelju podrške koja jeste dobijena od predsednika i premijera i nekih ministara, krenu da procesuiraju slučajeve pretnji i nasilja... tek onda ćemo moći da kažemo da živimo u državi koja poštuje zakone, a ne princip nasilja”, rekla je Dragana Vučković.

Prema njenim rečima, organizatorima Povorke ponosa ni u jednom trenutku proteklih dana nisu predočeni podaci da bi ljudi bili bezbedni i ako bi Povorka bila održana na Ušću, jer bi okupljeni morali svakako da se nekako vrate kućama ili u centar grada.

“Nepristajanjem na Ušće mi smo samo odbranili ideju Povorke ponosa”, rekla je ona.

Povodom pretnji pripadnicima LGBT zajednice proteklih dana, učestali su i pozivi za zabranu delovanja organizacija koje su pozivale na nasilje, a ministarka pravde Snežana Malović izjavila je za B92 da očekuje da se Ustavni sud uskoro izjasni o predlogu za zabranu Nacionalnog stroja,
koji je još pre godinu uputilo Republičko javno tužilaštvo na inicijativu Ministarstva pravde.

I gradonačelnik Beograda Dragan Đilas pozvao je nadležne organe da zabrane sve organizacije koje pozivaju na nasilje, a u Republičkom tužilaštvu su najavili da će preduzeti sve da se to i dogodi.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav