Postjugoslovenski film
Hrvatski filmski savez (HFS) objavio je knjigu “Postjugoslavenski film: Stil i ideologija” filmskog kritičara, novinara i publiciste Jurice Pavičića, komparativno-istoriografsko delo koje analizira dominantne filmske modele, odnosno tendencije u kinematografijama u region nakon 1991. godine i raspada SFRJ.
Posmatrajući postjugoslovenski film u širem regionalnom kontekstu i pomno analizirajući paradigmatske filmove iz pojedinih nacionalnih sredina, pa tako i hrvatske, Pavičićeva knjiga, prema navodima HFS-a, istražuje kroz kakve su stilske promene prošle kinematografije nastale na prostoru nekadašnje SFRJ u poslednje dve decenije, te na koji su način povezane s promenama koje se zbivaju u tim specifičnim društvima i u svetu. Pavičić pritom pokazuje kako dominantni stilski modeli prostora post-Jugoslavije - modeli samoviktimizacije, samobalkanizacije i normalizacije - nisu oblikovani niti nekom pretpostavljenom nacionalnom kulturom ili filmskom tradicijom, niti zajedničkim jugoslovenskim nasleđem.
Oni su pre proizvod konkretnog socijalnog i ideologijskog sinhroniteta, nego dijahronijskih veza s nekim od zamišljenih ili stvarnih kulturnih tradicija.
Kinematografije postjugoslovenskog prostora, kako je navedeno, nakon neuspeha jugoslovenskog melting pota i raspada federalne države početkom 1990-ih, bačene su u podosta različite svetove. Kao dete “publike i države”, kinematografija se pokazala u postjugoslovenskom slučaju kao kontekstualno osetljiv sistem, u kojem se stilski izbori i modeli mogu dovesti u jasnu vezu sa sinhronitetom specifičnih socio-političkih okolnosti - sa ratom i posleratnim traumama, nacionalnim ideologijama, ekonomskim i socijalnim prilikama, sistemom finasiranja i proizvodnje filma... Te sinhronijske silnice, kako je navedeno, stvaraju svojevrsno Veliko Sada, koje je u pojedinim zemljama i razdobljima ključno oblikovalo postjugoslovenski film, njegov stil i ideologiju.
Sajt HFS-a je www.hfs.hr, a prikaza knjige “Postjugoslavenski film: Stil i ideologija” moguće je naći na sajtu Moderna vremena.
(SEEcult.org)