• Search form

30.01.2014 | 22:39

Potisnuta pozadina društva

Potisnuta pozadina društva

Kosovski umetnik Alban Muja predstavlja se u Škuc galeriji u Ljubljani izložbom radova iz poslednjih desetak godina kojima istražuje različite momente viđenja geopolitičkih prostora i njihovih struktura, koji obrazuju nacionalne nad-identitete.

Radovi na izložbi “Nikada nisam znao kako da objasnim…” (I never knew how to explain...), kako je naveo kustos Tevž Logar, predstavljaju nastavak Mujinog istraživanja struktura koje konstituišu javno, ukazujući na različite političke i društvene obrasce koji se oslanjaju na proizvoljne estetske momente.

Kako vidljivi elementi društva govore o njegovoj skrivenoj pozadini? Kako se različiti društveni i politički ciljevi, koji kreiraju različite identitete, pojavljuju na površini tradicionalnih i konzervativnih društava? To je, prema navodima logara, možda i jedan od ključnih mehanizama u Mujinom radu, kojim pokušava da otkrije potisnute pozadine društava čiji smo deo.

Pojedini radovi Muje analiziraju posebnu vrstu drugosti - pogrešnu stranu ogledala, kako bi rekao Lakan, koja je potrebna da bi se razumeo celovit identitet sopstva sa svim unutrašnjim napetostima i konfliktima. Iako Mujini radovi postavljaju “univerzalna” pitanja angažovane umetnosti, koja mogu biti primenja na bilo koji politički sistem, on ih suprostavlja sopstvenim, intimnim pričama o ličnim odnosima, mestima u kojima živi ili posećuje, ličnim problemima koja otkriva…

Izložba se tako kreće u dva smera. Prvi je Mujino horizontalno putovanje kroz društvo, koje deluje kao svojevrsna društveno-politička studija u kojoj je moguće pratiti umetnikove pokušaje da konfrontira različite istorije, političke sisteme i njihove mehanizme, kao u slučaju radova “Tourist City” (2007) i “Brotherhood” (2013), kao i ljude koji sa znanjem ili bez znanja postaju deo njegovih projekata (Palestina, 2005; Tibet, 2009; Tony’s, 2010). Ipak, ono što podrobnije označava Mujinu umetničku praksu i na neki način zaokružuje ceo projekat, jeste vertikalni aspekt njegovog putovanja, koji je najdirektnije povezan sa njegovom ličnom sferom i prikazuje se kao intimna hronika svakodnevnice - od prostog sedenja u avionu ili u podzemnoj železnici (serija crteža Window Seat i NYC), preko angažovanog opažanja društva u okruženju (Blue Wall Red Door, 2009), do detaljne refleksije pozicije savremene vizuelne umetnosti (PCA, 2012; Free Your Mind, 2004).

Budući da su aspekti Mujinog angažovanog pristupa i intimnih priča komplementarni, njegove “hronike” pružaju, kako je naveo Logar, jedinstven pogled na posebnosti određenih geo-političkih struktura.

U Mujinoj praksi je linija koja deli život od umetnosti gotovo u potpunosti izbrisana, što njegova dela, kako je istakao Logar, čini podjednako intimnim i alegoričnim.

Iako izložba u Škucu, koja je ranije održana u Narodnoj galeriji u Prištini, predstavlja problemski fokusiran pregled umetničke prakse Muje, takođe predstavlja svojevrsno raskršće njegovog horizontalnog i vertikalnog društva, koje svako može da prepozna na svoj način, naveo je Logar.

Izložba je nastala u koprodukciji Škuca i Narodne galerije Kosova u Prištini, u kojoj je održana u junu 2013. godine.

Prema navodima Škuc galerije, saradnja sa Narodnom galerijom Kosova pokušaj je uspostavljanja dugoročnog partnerstva dve institucije sličnih programa, koje imaju i zajednički interes aktivnog učešća i na međunarodnoj sceni.

Mujinu izložbu prati trojezični katalog o njegovoj umetničkoj praksi koju realizuje u širokom spektru medija - od video-instalacija, preko kratkog i dokumentarnog filma, crteža, slikarstva, fotografije, do performansa.

Muja je izlagao na brojnim samostalnim i grupnim izložbama na Kosovu i u inostranstvu, a učestvovao je i u više rezidencijalnih programa (Tobačna 001 - Ljubljana, Apartment Project - Istanbul, ISCP - Njujork, KulturKontakt - Beč, Kuda.org - Novi Sad...) i dobio nekoliko nagrada.

U Ljubljani je imao samostalnu izložbu u Tobačni 001, u okviru rezidencijalnog boravka 2012. godine, a učestvovao je i na grupnim izložbama u Škuc galeriji, Mestnoj galeriji, kao i na Međunarodnom grafičkom bijenalu u Ljubljani, kao i na festivalu izvođačkih umetnosti Ex ponto.

Izložba u Škuc galeriji biće otvorena do 28. februara.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav