Potresne drame Exit Pointa
Filmski festival Cinema City, koji će biti održan od 6. do 14. juna širom Novog Sada, predstaviće u internacionalnoj takmičarskoj selekciji “Exit Point” filmove koji pokreću neka od suštinskih pitanja ljudskog egzistencijalizma, objedinjujući širok spektar iskustava sa različitih strana sveta. Filmovi u tom programu takmičiće se za Gran pri festivala - nagradu “Ibis”, vrednu 10.000 dolara.
Filmski festival Cinema City, koji će biti održan od 6. do 14. juna širom Novog Sada, predstaviće u internacionalnoj takmičarskoj selekciji “Exit Point” filmove koji pokreću neka od suštinskih pitanja ljudskog egzistencijalizma, objedinjujući širok spektar iskustava sa različitih strana sveta.
Filmovi u tom programu takmičiće se za Gran pri festivala - nagradu “Ibis”, vrednu 10.000 dolara.
Prema navodima organizatora, raznolike filmske priče u selekciji “Exit Point” biće ispričane u najvećem broju slučajeva kroz vizuru dece, članova disfunkcionalnih porodica, ali i iz ugla odraslih koji su još uvek nečija deca.
Kroz njihove ovozemaljske, svakodnevne životne probleme i odnose, prelama se sva surovost realnosti svakodnevice, o čemu reditelji govore različitim poetsko-estetskim senzibilitetima i različitim žanrovskim opredeljenjima, nudeći ujedno i filmove pune topline, ljubavi, humanosti i nade, ne bežeći ni od vedrine ni od humora.
Među filmovima u tom programu biće dva snažna ostvarenja koja govore o deci Avganistana - film “Kabulsko dete” (Kabuli Kid) Barmaka Akrama, realistična, pulsirajuća priča o Kabulu naših dana, kao i psihološki složen i nasilan, poetski snimljen, a sadržajno uznemiravajući film “Dvonogi konj” (Two-Legged Horse) iranske rediteljke Samire Makhmalbaf, koja će biti i gošća festivala “Cinema City”.
I junakinja francuskog filma “Stela” (Stella) Silvi Verejd je dete, a sam film priča o odrastanju 70-ih godina u Parizu, sa naramkom ogoljenih, kompleksnih emocija tinejdžera koji odrastaju u disfunkcionalnim porodicama, čije likove senzitivno tumače naturščici.
Porodica koja ne funkcioniše, kompleksnost odnosa deca- roditelji, u fokusu su i crno-humornog, veoma stilizovanog južnokorejskog filma “Zastupnici na sahrani” (Members of the Funeral) Bek Sung- Bina, ali i u filmu “Katjina sestra” (Het Zusje van Katia/Katia’s Sister) holandskog majstora Mijke de Jonga, saosećajoj priči o imigrantskoj porodoci sastavljenoj od isključivo ženskih članova.
Pitanje može li jedan sanjar da osvoji srce Kondolize Rajs, donedavne američke državne sekretarke i jedne od najmoćnijih žena u svetu, postavlja Sebastijan Dogart u muzičko-dokumentarnoj tragikomediji “Courting Condi”, duhovitoj i oporoj u isto vreme. Taj film razotkriva i mnoge šokantne i ne mnogo poznate činjenice o tome kako je Rajsova menjala živote Amerikanaca i uticala na sudbinu sveta.
Čileanski film “Toni Manero” (Tony Manero) Pabla Larena, sa junakom koji je svoj opstanak obezbedio plešući, imitirajući Džona Travoltu iz filmova “Groznica subotnje večeri” i “Ostati živ”, originalan je portrert života pod opresivnim diktatorskim režimom.
Osim internacionalnog takmičarskog programa, za nagrade festivala boriće se i domaći filmovi u selekciji “Nacionalna klasa”, i to za najbolji film, najbolju režiju, scenario, najbolju mušku i žensku glavnu ulogu, montažu i fotografiju.
Selekcija “Up to 10 000 bucks” je treći takmičarski program, koji predstavlja filmove snimljene za manje od 10.000 dolara, pristigle iz celog sveta putem konkursa.
Svaku od tri takmičarske selekcije ocenjivaće poseban međunarodni žiri,
sastavljen od uglednih filmskih umetnika, kritičara, producenata.
“Cinema City” biće održan na više od 20 lokacija, a u revijalnom programu prikazaće neka od najznačajnijih filmskih ostvarenja ove godine, muzičke filmove, omaže, najbolje regionalne filmovi prema izboru Sarajevo film festivala, lektiru filmske komedije, kao i najnovija ostvarenja atraktivnih svetskih kinematografija.
Osim filmskog, “Cinema City” obuhvata i akademski i muzički program, kao i festival medija na temu “Bogatstvo naroda” (Wealth of Nations), koji istražuje uticaje liberalne ekonomije i finansijskog sektora na stanje društva i pojedinca.
Ovogodišnji festivalski centar biće Srpsko narodno pozorište, a filmovi će biti prikazivani u pet zatvorenih i tri bioskopske arene na otvorenom koje će imati najsavremeniju kino opremu.
Prema navodima organizatora iz Udruženja Exit, festival Cinema City prošle godine posetilo je 50.000 ljudi koji su imali prilike da pogledaju više od 150 atraktivnih filmova, razgovaraju sa autorima iz Izraela, Ugande, Amerike, Holandije, Južne Koreje, kao i da pozdrave ekipe domaćih i regionalnih filmova.
Želja organizatora je da Cinema City zauzme značajno mesto kod bioskopske publike i ljubitelja filma, da okuplja umetnike i uspešno razvija međunarodnu kulturnu saradnju i filmsku industriju.
Direktor festivala Cinema City je Miloš Ignjatović (Exit), umetnički direktor je Ivan Lalić, direktorka programa festivala je Bojana Bandić (Exit), a Programski savet čine novinarka i filmska kritičarka Dubravka Lakić, novinar i filmski kritičar Jugoslav Pantelić, strip umetnik Zoran Janjetov, Predrag Protić, Ivan Lalić i Miloš Ignjatović (Exit).
Sajt festivala je www.cinemacity.org
(SEEcult.org)