• Search form

11.10.2023 | 18:15

Poziv vladi da usaglasi nacrte zakona sa Medijskom strategijom

Poziv vladi da usaglasi nacrte zakona sa Medijskom strategijom

Koalicija za slobodu medija ponovo je pozvala Vladu Srbije 11. oktobra da usaglasi predloge nacrte Zakona o javnom informisanju i medijima i Zakona o elektronskim medijima sa rešenjima iz Medijske strategije.

Nakon sastanka sa premijerkom Anom Brnabić 10. oktobra, članovi radnih grupa za izmene dva zakona, članice Koalicije, nisu dobile na uvid izveštaje sa javnih rasprava, kao ni tekst nacrta dva ključna medijska zakona o kojima vlada treba da odlučuje.

Posebno je skrenuta pažnja na to da saopštenje Vlade Srbije o tom sastanku unosi dodatnu konfuziju u to na koji način je konačan nacrt ZEM rešio pitanje ovlašćenih predlagača članova Saveta REM-a, odnosno koji je od brojnih predloga na koncu našao svoje mesto u nacrtu tog zakona. Koalicija je podsetila da je javno izrazila neslaganje sa predlogom da poverenica za zaštitu ravnopravnosti i zaštitnik građana budu zasebni predlagači, te da ne može biti reči o kompromisu u tom članu Nacrta zakona ukoliko je vlada ostala pri takvom rešenju.

Sastanak sa premijerkom, kako je konstatovano, nedvosmisleno je potvrdio da vlada ne želi da obezbedi diskontinuitet u radu postojećeg Saveta REM-a, iako je to bio jedan od osnovnih zahteva Koalicije i jedna od najvažnijih mera iz Medijske strategije.

Kada je reč o položaju Saveta za štampu, dobijeno je usmeno obaveštenje da je usvojeno rešenje o kome se još u aprilu izjasnila Radna grupa za izmenu Zakona o javnom informisanju i medijima, ali Koalicija zua slobodu medija još nije dobila nacrt predloga zakona kako bi se uverila u tu tvrdnju.

Koalicija je kao potpuno neprihvatljive navela i tvrdnje iz vlade da su članovi oba zakona, koji su omogućavali povratak države u vlasništvo nad medijima, izmenjeni tako da se odnose samo na Telekom Srbija. Ukazano je da te izmene dramatično odstupaju od strateškog opredeljenja Republike Srbije definisanog još 2011. godine, a potvrđenog usvajanjem Medijske strategije 2020. godine.

Iako te tri tačke predstavljaju najznačajnije probleme u nacrtima dva zakona, postoji još niz odredbi čije je promene ili preciznije definisanje Koalicija predložila tokom javne rasprave kako bi se obezbedila suštinska reformu medijskog sektora u Srbiji.

Koalicija za slobodu medija stoga smatra da je od presudne važnosti da Vlada Srbije, pre najavljenog pokretanja postupka po hitnoj proceduri za usvajanje ova dva zakona, još jednom preispita svoju odluku da odstupi od Medijske strategije koja je usaglašena i potvrđena od strane svih zainteresovanih strana – medijske zajednice, kao i same vlade. Strategija je pozdravljena i od međunarodnih aktera jer je usglašena sa evropskim i drugim međunarodnim standardima što je važno jer se Srbija nalazi na putu za EU.

S druge strane, predsednica Vlade Srbije, koja se sastala s predstavnicima Ministarstva informisanja i telekomunikacija, medijskih i novinarskih udruženja i međunarodnim partnerima povodom završetka javne rasprave o dva medijska zakona, izjavila je da je postignut kompromis oko najvažnijih pitanja koja se tiču implementiranja: Saveta za štampu i izbora za članove REM-a. Ona je ocenila da je urađen odličan posao i da očekuje da će oba zakona biti usvojena do kraja oktobra, saopštila je vlada.

Prema navodima Ane Brnabić, Savet za štampu biće samoregulatorno telo nadležno za sve medije i prvi put se nalazi u legislativnom okviru. Ona je naglasila da su ovi zakoni revolucionarni jer se prvi put uvodi samoregulacija.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu, kako je navedeno u vladinom saopštenju, istakao je značaj inkluzivnosti i transparentnosti u izradi medijske regulative, dodajući da je to ključno kada je reč o sprovođenju Medijske strategije i akcionog plana u slovu i duhu.

On je dodao da je u razgovoru sa medijskim i novinarskim udruženjima postignut napredak u kompromisnim rešenjima, kao što je slučaj sa aktuelnim predlogom ovlašćenih predlagača za članove Saveta REM-a, koji doprinosi njegovoj depolitizaciji, a Savet za štampu je jedino samoregulatorno telo predviđeno zakonom.

Potrebno je dodatno ojačati organizacionu, funkcionalnu i finansijsku nezavisnost REM-a, rekao je Bratu i potvrdio spremnost Misije OEBS-a da pomogne u primeni zakona kada budu dovršeni, kao i u izradi neophodnih podzakonskih akata.

Šef Odeljenja za medije i informisanje Delegacije EU u Srbiji Manuel Munteanu ocenio je da je Medijska strategija kvalitetan dokument i ponovio važnost da dva predloga zakona odražavaju njen duh.  On je pozdravio pozitivne pomake, kao što su jačanje uloge Saveta za štampu i depolitizacija u predlogu članova Saveta REM-a, i takođe ponovio važnost postojanja jakih zaštitnih mehanizama za obezbeđivanje jednakih uslova za sve medijske i tržišne aktere.

Munteanu je istakao da je Delegacija EU od samog početka podržavala proces medijskih reformi u Srbiji i da će to činiti i dalje.

Predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa istakla je da su prvi put u zakon o javnom informisanju i medijima ušle odredbe koje se tiču radnih prava novinara i medijskih radnika. Ona je naglasila da je to od velikog značaja jer će otvoriti mogućnost za dostojanstveniji položaj i bolje uslove rada medijskih radnika i, kako je navela, za uspostavljanje dijaloga, što su cilj i standardi u zemljama Evrope.

Komentari na ZEM i ZJIM koje su dostavile članice Koalicije, organizacija CRTA i ANEM:

Komentari na Zakon o elektronskim medijima

Komentari na Zakon o javnom informisanju

*Foto: pixabay

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.