Preminuo Momo Kapor
Srpski pisac Momo Kapor, jedan od najčitanijih domaćih autora, koji je bio i slikar, novinar i filmski i TV autor i scenarista, preminuo je 3. marta u Beogradu u 74. godini. Kapor je preminuo na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu, prenela je RTS. Povodom smrti Kapora, premijer Srbije Mirko Cvetković uputio je telegram saučešća Kaporevoj porodici, u kojem je navedeno, kako je objavila vlada, da je bio jedan od najpoznatijih i najčitanijih srpskih pisaca, slikar i novinar.
Srpski pisac Momo Kapor, jedan od najčitanijih domaćih autora, koji je bio i slikar, novinar i filmski i TV autor i scenarista, preminuo je 3. marta u Beogradu u 74. godini.
Kapor je preminuo na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu, prenela je RTS.
Povodom smrti Kapora, premijer Srbije Mirko Cvetković uputio je telegram saučešća Kaporevoj porodici, u kojem je navedeno, kako je objavila vlada, da je bio jedan od najpoznatijih i najčitanijih srpskih pisaca, slikar i novinar.
Telegram saučešća porodici Kapor uputio je i prvi potpredsednik-zamenik predsednika vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, koji je i lider Socijalističke partije Srbije.
"Srpska književnost i umetnost izgubile su mnogo njegovim odlaskom", naveo je Dačić.
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas istakao je u telegramu saučešća da je Kapor bio je jedan od najčitanijih i najpoznatijih srpskih pisaca, slikara i novinara koji je više od tri decenije prisutan u javnom i kulturnom životu.
“Važio je za jednog od najavangardnijih stvaralaca koji je neposrednošću i lakoćom osvajao čitalačku publiku, hroničar beogradskog života i zaljubljenik u ovaj grad, koji bez njega više neće biti isti”, naveo je Đilas.
Kapor je godinama jedan od najčitanijih pisaca u Srbiji, a na godišnjoj listi 25 najčitanijih knjiga protekle godine, koju je nedavno objavila Narodna biblioteka Srbije na osnovu tradicionalne ankete u opštinskim i gradskim bliblioteka, našao se na dva mesta - autobiografskim romanom “Ispovesti” i knjigom “Magija Beograda”.
Rođen u Sarajevu 1937. godine, u Beogradu je živeo od završetka Drugog svetskog rata, a diplomirao je slikarstvo 1961. na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića.
Prevođen je na francuski, nemački, poljski, slovački, češki, bugarski, mađarski, slovenački, švedski jezik...
Među brojnim naslovima koje je objavio su romani “Foliranti”, “Provincijalac”, “Ada”, “Zoe”, “Una”, “Od sedam do tri”, “Knjiga žalbi”, “Zelena čoja Montenegra”, “Poslednji let za Sarajevo”, “Hronika izgubljenog grada”, “Beleške jedne Ane”, “Hej, nisam ti to pricala”, kao i zbirke priča “I druge priče”, “Lanski snegovi”, “101 priča”, “Smrt ne boli”, hrestomatiju “Sentimentalno vaspitanje”, romansiranu autobiografiju “Uspomene jednog crtača”, kao i knjige za decu “Sanja” i “Lero-kralj leptira”...
Njegovi romani “Una” i “Knjiga žalbi” doživeli su ekranizaciju, a Kapor je bio i autor niza dokumentarnih filmova i TV emisija, kao i scenarista dugometražnih filmova, među kojima su “Valter brani Sarajevo”, “Bademi s onu stranu smrti”, “Banket”, “Džoli džokej”...
Povodom poslednjeg romana “Ispovesti”, koji je objavljen 2008. godine u izdanju Srpske književne zadruge, svojevremeno je izjavio da je to “priča koju piše sebi”, kao i studentkinji koja diplomira na njegovom delu.
Za taj roman dobio je i nagradu “Dejan Medaković” novosadske izdavačke kuće “Prometej”.
(SEEcult.org)