Prestonica kulture Srbije prvi put 2023.
Ministarka kulture i informisanja Srbije Maja Gojković najavila je 28. januara u Kragujevcu da će 2023. godine prvi put biti realizovan projekat "Prestonica kulture Srbije", a ove godine biće odlučeno koji će to grad biti.
Najavljujući konkretan rad na decentralizaciji kulture kao jedan od prioriteta kulturne politike, Maja Gojković je konstatovala da se često govorilo o decentralizaciji i da nema ministra koji o tome nije pričao. “Ali ono što je bilo neophodno i što sam počela da radim jeste da izlazim iz Beograda i da kao ministar dolazim u lokalne samouprave i razgovaram o konkretnim potrebama kako bi svi u našoj državi shvatili koliko je kultura neophodna da bi jedna država bila moderna, razvijena i hvatala korak sa svetom”, rekla je Maja Gojković, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.
Ministarka je s gradonačelnikom Kragujevca Nikolom Dašićem imala radni sastanak o projektima koje je lokalna samouprava izdvojila kao prioritete, a jedan od njih je i rekonstrukcija multifunkcionalne hale “Šumadija”, koja je već desetak godina zatvorena i zapuštena, a svojevremeno je služiula za bioskopske projekcije, pozorišne predstave, koncerte...
Prema rečima Maje Gojković, to nije samo projekat koji se nalazi u domenu Ministarstva kulture i informisanja, već bi trebalo da u obnovu Hale “Šumadija” ulažu i ministarstva turizma, privrede... “Tu ima prostora za razgovore, jer je neophodna jedna velika, sveobuhvatna rekonstrukcija Hale kako bi dobili pozorišne i koncertne prostore, kao i za druge namene”, rekla je Maja Gojković.
Ističući da je Kragujevac posvećen kulturi, budući da ima svoje festivale, umetničke škole, akademije... Maja Gojković rekla je da je zato jedan od najozbiljnijih kandidata da konkuriše u novom programu “Prestonica kulture Srbije” i dobije tu titulu u 2023. godini.
Ove godine biće odlučeno koji će to biti grad, da bi se u 2022. godini investiralo i zatim otvorila vrata za sve građane Srbije, rekla je Maja Gojković i podsetila da je u toku konkurs “Gradovi u fokusu” za koji su izdvojena dosad najveća sredstva, odnosno povećana su na 320 miliona dinara.
Novinare je interesovalo i zašto Ministarstvo kulture nije ispunilo obećanja da će zaštiti kulturno-istorijsko nasleđe Kragujevca, pre svega objekte u industrijskom komplesu “Knežev arsenal”, ministarka Gojković je, prema navodima lokalnih medija, rekla da nije upoznata sa tim šta je Ministarstvo obećavalo i ispunjavalo u prošlosti, ali je najavila da će se pozabaviti i tom problematikom.
Ministarka je posetila i Legat Nikole Koke Jovanovića, kao i Pozorište za decu koje, kako je rekla, ima dobru i međunarodnu saradnju posvećenu najmlađoj publici, čime upravo ispunjava jedan od ciljeva kojima i ona želi da se posveti u Ministarstvu kulture u ovom mandatu, a to je stvaranje nove publike.
“Ako ne počnete od najranijih dana ne možete da očekujete da neko sa 20 ili 30 godina posećuje ustanove kulture sam od sebe, ako ga to niste učili od malih nogu”, zaključila je Maja Gojković.
Obilazak Hale Šumadija
Govoreći o stanju u kulturi u uslovima pandemije, Maja Gojković je ocenila da se Srbija dobro nosi i da je dobro što sve više građana prima vakcinu.
Maja Gojković je istakla i da je Srbija jedna od retkih država koje su obezbedile vakcinaciju za glumce i umetnike koji se bave scenskom delatnošću u zatvorenim prostorima, što omogućava da se ponovo na uobičajen način prate kulturni sadržaji i da se zaboravi na pomoćna onlajn sredstva, koja su dobrodošla, ali ne pružaju pravi utisak i konzumaciju kulture.
*Foto: MKI
(SEEcult.org)