Putovanja Josifa Pančića
Prirodnjački muzej u Beogradu obeležiće 200 godina od rođenja Josifa Pančića, botaničara i velikana srpske nauke, izložbom “Putovanja”, koja predstavlja omaž njegovom životu i radu.
Josif Pančić (1814-1888), veliki prirodnjak i izuzetni čovek, zadužio je srpski narod velikim naučnim dostignućima “služeći svojem otečestvu”, naveo je Prirodnjački muzej povodom izložbe koju otvara 27. decembra u svojoj galeriji na Malom Kalemegdanu.
Posetioci će do kraja aprila imati priliku da zavire u Pančićeva putovanja: od rodnog sela Ugrini preko Rijeke, Zagreba, Budimpešte do Beča, u potrazi za znanjem iz prirodnih nauka, a naročito botanike, a zatim i od Beča preko Beograda do Jagodine i Kragujevca, gde je radio kao lekar.
Pančić je tragao za bilјkama po Srbiji i otkrivao njena prirodna blaga.
Pančić je bio prvi predsednik Srpske kraljevske akademije, prvi upravnik Botaničke bašte, šest puta rektor Velike škole, državni savetnik, narodni poslanik, potpredsednik Narodne skupštine…
U svoje doba bio je jedan od najškolovanijih i najobrazovanijih ljudi u Srbiji - doktor medicine, koji je govorio nekoliko jezika.
Otac srpske botanike, ali i međunarodno poznati i priznati naučnik, istvario je u pionirsko doba botaničke nauke u Srbiji najviše domete. Začetnik je prirodnjačke naučne misli i prirodnjačke nauke u Srbiji.
Osnovao je Jestastvenički kabinet, preveo na srpski jezik veći broj stranih udžbenika kojima je dao lični pečat dodajući i saznanja do kojih je sam dolazio tokom istraživanja.
U delu dvorišta Konaka knjeginje Ljubice, u kojem se svojevremeno nalazio Licej, Pančić je osnovao prvu botaničku baštu.
Bio je prvi sakupljač prirodnjačkih predmeta (za Jestastvenički kabinet), od kojih mnogi predstavljaju inicijalni fond nekoliko zbirki u Prirodnjačkom muzeju, i mada je umro sedam godina pre osnivanja Prirodnjačkog muzeja, posredno je zaslužan za njegovo osnivanje.
Izložba “Putovanja”, čiji su autori Olga Vasić i Marjan Niketić, biće otvorena do 30. aprila 2015.
Radno vreme Galerije Prirodnjačkog muzeja je svakog dana od 10 do18 časova, a četvrtkom je ulaz besplatan do 12 sati. Dostupan je i za osobe sa posebnim potrebama.
*Foto: Pančić sa učenicima Dokićem i Žujovićem
N. Pavlović / SEEcult.org